WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 20 września 2021 r.
Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Książka o Ruchu Wolność i Pokój wydana we współpracy z fundacją Akademia Możliwości

Maciej Łopuszyński  |  1 marca 2012

Fundacja Akademia Ponad Granicami, we współpracy z Europejskim Instytutem Multimediów, Europejskim Instytutem Kultury, Akademią Możliwości, Fundacją EuroEco i Akademią Promocji, jest wydawcą książki Ruch Wolność i Pokój w relacjach międzynarodowych (1985-1990).

 

Książka stanowi zbiór materiałów z konferencji pt. „Bezpieczeństwo i Tożsamość”, która odbyła się w Warszawie 7 i 8 października ubiegłego roku. Jej głównymi redaktorami są Mariusz Maszkiewicz i Dariusz Zalewski. Projekt ten został sfinansowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Przemiany w Regionie” – RITA, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

 

Ruch Wolność i Pokój został założony w maju 1985 r. Stał się on niejako wynikiem protestu przeciwko uwięzieniu Marka Adamkiewicza, działacza Studenckiego Komitetu Solidarności i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Adamkiewicz został uwięziony po odmowie złożenia przysięgi wojskowej, która zawierała klauzulę dotyczącą sojuszu z Armią Czerwoną i podporządkowania Polski Związkowi Sowieckiemu.

W drugiej połowie lat 80. Ruch Wolność i Pokój stanowił jedną z najbardziej aktywnych organizacji antykomunistycznych w Polsce. Zrzeszał kobiety i mężczyzn z różnych środowisk ideowych (od konserwatystów po anarchistów). Ich wspólną ideą była walka o prawa człowieka, a zwłaszcza o prawo do zastępczej służby wojskowej i ochronę środowiska. Działania Ruchu nawiązywały do idei non-violence i opierały się na jawnej działalności opozycyjnej. Uczestnicy Ruchu narażeni byli na represje władz komunistycznych, lecz jednocześnie działania WiP stwarzały większe możliwości społecznego przekazu idei, którym wierni byli członkowie Wolność i Pokój.

WiP działał według metod pokojowych, a determinacja jego uczestników często okupiona była wyrokami więzienia. Wszystko to jednak doprowadziło do sukcesu większości spraw poruszanych przez Wolność i Pokój. Wśród nich było m.in. uchwalenie w roku 1988 ustawy o zastępczej służbie wojskowej oraz zmiany roty przysięgi wojskowej, zamknięcie zatruwającej środowisko naturalne huty Siechnice i zaprzestanie budowy elektrowni atomowej w Żarnowcu1.

 

Książka zawiera także zapisy referatów i wystąpień poszczególnych uczestników konferencji. W kontekście współpracy polsko-ukraińskiej znajduje się tam m.in. tekst Alika Olisevycha o historii grupy obrony praw człowieka „Zaufanie”. W ramach panelu „Jednostka wobec państwa – państwo wobec wyborów etycznych jednostki – doświadczenia historyczne i współczesne” przedstawione zostały tematy takie jak: wybrane aspekty nazistowskiej eutanazji w Wiedniu, Ruch Wolność i Pokój w walce o zniesienie kary śmierci. Wśród uczestników konferencji i dyskusji są m.in. Wojciech Bafeltowski, Bogumiła Berdychowska, Mariana Bułhakova, dr hab. Jacek Czaputowicz, Jarosław „Jarema” Dubiel, Tadeusz Gawin, prof. dr hab. Mikołaj Iwanow, dr Markus Meckel, Peter Schwarz, dr Zbigniew Romaszewski, Wolfgang Templin oraz wielu innych.

 

Książkę zamyka cykl wybranych tekstów publikowanych przez Ruch Wolność i Pokój. Są wśród nich m.in. rewelacyjny, filozoficzny tekst Martina Luthera Kinga jun. Kochaj swoich wrogów, Wolność i Pokój czyli jak zwiększyć szanse pokoju w Europie Jana Marii Rokity z roku 1988, Rozważania o non-violence, A Capella Jarosława „Jaremy” Dubiela (1988 r.), czy choćby Pudło Andrzeja Stasiuka. Dodatkowo publikacja zawiera też zdjęcia z wydarzeń, w które zaangażowany był Ruch Wolność i Pokój.

 

W najbliższym czasie fundacje planują wydanie kolejnych pozycji książkowych. 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej www.academy.pl

 1 - Ruch Wolność i Pokój w relacjach międzynarodowych (1985-1990), pod red. Mariusza Maszkiewicza i Dariusza Zalewskiego, Akademia Ponad Granicami, Warszawa 2012.

Tagi: Ruch Wolność i Pokój, książka, historia


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń