W Twoim ogrodzie: Wiosenne poruszenie
Nina Klejnowska - architekt krajobrazu, projektantka ogrodów | 5 marca 2012
Co prawda nocami mamy jeszcze minusowe temperatury i ziemia nie miała okazji na dobre rozmarznąć, to właśnie teraz jest najlepszy moment na zaplanowanie wiosennych prac w ogrodzie. Niebagatelne znaczenie ma powiedzenie „wiosenne porządki”. To właśnie od nich będzie zależało jak ogród będzie prezentował się w najbliższym sezonie. Co będziemy musieli w nim zrobić, kiedy już temperatura na stałe wzrośnie powyżej zera?
Wiosna to doskonały czas na odświeżenie ogrodu. Rozrośnięte byliny wymagające podziału zaoszczędzą nam zakupu nowych roślin i doskonale sprawdzą się jako wypełnienie luk na rabatach, przestrzeni pod drzewami oraz nie najmłodszymi już krzewami. Już teraz sprawdźmy jakość nasion uzbieranych z poprzedniego sezonu, wybierając losowo kilkanaście sztuk i układając je na spodeczku wyłożonym wilgotną ligniną (tak jak uprawiamy rzeżuchę), i przykrywając drugim spodkiem. Po około dwóch tygodniach w ciepłym miejscu sprawdzamy, ile z nich wykiełkowało. Nasiona są dobrej jakości, jeśli doliczymy się ok. 70% kiełków, jeśli liczba ta będzie mniejsza niż 50% należy je posiać gęściej.
Drzewa owocowe oraz niektóre krzewy wymagają podcięcia. Zabiegi te powinny być wykonywane ze szczególną starannością, ponieważ niektóre rośliny mogą nieopatrznie zostać pozbawione przez nas pąków kwiatowych i w ogóle nie zakwitnąć. Można zdecydować się na cięcia odmładzające i prześwietlające, które wpłyną na dalszy rozwój i pokrój rośliny. Dzięki takim zabiegom w przyszłych latach korony roślin staną się bujne, gęste, a barwy liści i kwiatów żywsze. Ukształtujmy krzewy tak, by każdy miał swoje miejsce w ogrodzie, by nie tłumiły innych roślin, nie zasłaniały okien, furtek i nie nachodziły na ścieżki. Słoneczne, ale chłodne dni są najgroźniejsze dla roślin zimozielonych. Ogrzane słońcem są narażone na utratę wody, której nie są w stanie pobrać z jeszcze zamarzniętej ziemi. Aby je uchronić, powinno się cieniować rośliny, tzn. robić nad nimi namiot z juty, tej samej, którą rośliny były okrywane podczas zimy. Ten zabieg łagodnie przygotuje rośliny do przejścia w nową porę roku.
Zewnętrzna ściółka na rabatach chroniąca rośliny i zawierająca składniki odżywcze wymaga również odbudowania. Pod rośliny kwasolubne, np. różaneczniki, azalie czy borówki, dobrze wysypać warstwę torfu, a pod pozostałymi roślinami uzupełnić warstwę kory i oczyścić rabaty z wychodzących chwastów. Aby zachęcić rośliny do bujnego wzrostu, warto zastosować odpowiednie nawozy dostosowane do konkretnych potrzeb roślin.
Wiosną pamiętajmy o ochronie roślin przed szkodnikami. Narażone na przędziorka świerki czy jałowce wymagają oprysków ze specjalnie przygotowanych preparatów, które znajdziemy w każdym dobrze wyposażonym sklepie ogrodniczym. O pomoc i opinię możemy poprosić również ogrodnika, który doradzi nam w kwestii wyboru właściwego środka. W przypadku drzew i krzewów owocowych, takich jak wiśnie, czereśnie czy brzoskwinie, opryskujemy je przeciwko kędzierzowatości i plamistej opadzinie liści. Jabłonie, śliwy, porzeczkę i agrest chronimy specjalnie przygotowanymi preparatami na pierwsze szkodniki pąków i kwiatów tak, aby nie mogły ich zniszczyć przed rozwojem i kwitnięciem.
Trawnik to najtrudniejsza „rabata” w naszym ogrodzie. Aby cieszył swoim wyglądem podczas słonecznych dni i choć trochę przypominał zielone angielskie kobierce pokazywane nam w prasie, należy poświęcić mu dużo uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych. Zanim zaczniemy używać ogrodowych sprzętów po zimie, sprawdźmy ich stan. Noże kosiarki muszą być ostre, w spalinowej należy wymienić olej lub świece zapłonowe. Przydatny będzie areator, który rozpulchni zbitą przez zimę glebę i wprowadzi do niej trochę powietrza, wody i składników pokarmowych. Sprawdźmy stan sprężyn, oczyśćmy i nasmarujmy wszystkie części. Z trawnika trzeba będzie usunąć pozimowy filc, czyli starą darń, pozostałość po kilku miesiącach zalegania śniegu. Przyda mu się solidna dawka nawozu, a jeśli na trawniku pojawiły się zniszczenia, warto zrobić dosiewkę z dobrej jakościowo mieszanki.
Koniec zimy to również najlepszy moment, aby pomyśleć o zaprojektowaniu lub zmodernizowaniu ogrodu. Ciągle jeszcze długie wieczory sprzyjają oglądaniu magazynów i żurnali ogrodowych w poszukiwaniu inspiracji. Możemy również poprosić o pomoc architekta lub projektanta, który wysłucha naszych potrzeb i dostosuje najlepsze rozwiązania do konkretnego terenu i pomoże w stworzeniu własnej oazy zieleni.
Wiosna wprowadza sporo ruchu do ogrodów nie tylko za sprawą budzącej się przyrody. Prace w ogrodzie, porządki, pielenie i przesadzanie roślin to nie tylko przyjemność, ale także i zdrowie. Dowiedziono naukowo (ale przecież to prawda znana od dawna, każdemu), że obcowanie z przyrodą ma zbawienny wpływ na nasz układ nerwowy i psychikę, świeże powietrze dotlenia organizm, a ruch sprzyja układowi kostnemu i mięśniowemu. Dlatego nie bójmy się sekatorów, kosiarek, grabi i szpadli. Sezon ogrodowy czas zacząć!
Tagi: W Twoim ogrodzie, ogród, ogrodnictwo
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
18 stycznia - 3 marca 2021
Jaki plan miejscowy dla rejonu ul. Krupniczej? Wyłożenie planu do publicznego wglądu
2 - 28 lutego 2021
Konkurs fotograficzny „Portret zimy”
25 lutego - 8 marca 2021
Najlepsza architektura. Konkurs dla wszystkich


Nasza ankieta
Czy uważasz, że zimą jezdnie i chodniki powinny być posypywane solą?