WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 20 września 2021 r.
Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

U sąsiada za płotem, w garażu, na tarasie

Joanna Dąbrowska  |  21 marca 2012

W naturze ludzkiej od zarania dziejów zakorzeniona jest ciekawość, lubimy wiedzieć co się dzieje wokół nas. Bacznie obserwujemy, co nasi sąsiedzi zza płotu urządzają, składują czy też budują w swoim ogródku. Niestety niechciane czy uciążliwe obiekty to najczęstsza przyczyna sporów sąsiedzkich.

Jednak nie każdy ciekawski sąsiad wie, że dla niektórych obiektów i urządzeń określono w przepisach prawnych minimalne odległości od granic sąsiednich działek. Dlatego też zanim zaplanujemy zagospodarowanie działki, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko wymogi prawne, ale również, jeśli nie przede wszystkim, dobro sąsiedzkich stosunków, o które warto zadbać.

Nie wszystkie domy jednorodzinne jak i wielorodzinne mają w swojej kubaturze wydzielony garaż, stąd też niejednokrotnie taka budowla powstaje obok budynku mieszkalnego. Co istotne, do budowy garażu mają zastosowanie takie same przepisy jak przy budowie domów mieszkalnych. Odległość, jaka powinna być zachowana od granicy działki sąsiada powinna wynosić 3 metry (ściana bez otworów okiennych) lub 4 metry (ściana z otworami). Jedynie w sytuacji, gdy nasz sąsiad wybudował już budynek przy granicy posesji lub usytuował go w odległości mniejszej niż 3 metry, możemy dobudować garaż do istniejącego sąsiedniego budynku lub tez zbliżyć do granicy działki, ale nie mniej niż na odległość 1,5 metra. Budowa garażu tuż przy płocie sąsiada będzie możliwa również wtedy, gdy wymiary działki nie pozwalają na zachowanie wskazanych odległości albo uda się nam pozyskać zgodę na odstępstwo od wymogów techniczno-budowlanych.

Kolejną kwestią jest usytuowanie tarasu wypoczynkowego. Jeżeli taras znajduje się na poziomie gruntu, to traktowany jest jako utwardzona nawierzchnia, a więc nie wymaga zachowania odległości od granicy sąsiedniej posesji i może zostać wytyczony tuż przy tej granicy.

Często obok budynku mieszkalnego i garażu właściciel nieruchomości decyduje się też na postawienie altany lub wiaty. Jeżeli takie obiekty posiadają ściany, to spełniają funkcje użytkowe budynków o przeznaczeniu gospodarczym. Dlatego nie możemy postawić altany bez zachowania minimalnej odległości od sąsiedniej posesji – 4 metrów lub 3 jeżeli na ścianie przygranicznej nie znajdą się okna ani drzwi. Tak jak w poprzednim przypadku altanę czy wiatę można postawić bezpośrednio przy granicy sąsiada jedynie wtedy, gdy u sąsiada stoi już budynek na granicy, albo uzyskaliśmy zgodę na takie usytuowanie naszej altany. W sytuacji, gdy nasza wiata lub altanka nie mają ścian, nie musimy przestrzegać przepisów dotyczących minimalnych odległości od granicy sąsiada.

Inaczej przedstawia się sytuacja dla sadzenia drzew i krzewów na granicy dwóch działek, gdyż nie znajdziemy w przepisach prawnych wskazania minimalnych odległości. Jednak sadząc nowe drzewko musimy pamiętać, że z każdym rokiem będzie coraz większe i jego gałęzie mogą spowodować uszkodzenie ogrodzenia albo utrudnić jego konserwację. W szczególności utrudnienia w postaci zawilgocenia lub nawet uszkodzenia elewacji domu sąsiada może spowodować nasadzenie drzewa graniczącego bezpośrednio z domem na sąsiedniej posesji. Ponadto rozłożyste gałęzie mogą powodować znacznie zacienienie domu i obniżenie komfortu mieszkania. Nasz sąsiad może w takiej sytuacji wystosować do nas żądanie o przycięcie gałęzi, odszkodowanie, bądź nawet usunięcie takiego drzewa.

Musimy pamiętać, że w sytuacjach wyjątkowo konfliktowych i utrudniających nam życie i normalne funkcjonowanie w granicach naszej posesji, chroni nas prawo. Jeśli na sąsiedniej posesji został wybudowany obiekt niezgodnie z przepisami, możemy zgłosić zaistniałą sytuację do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego. Niestety prawo budowlane nie ma zastosowania do nasadzeń drzew przy granicy posesji, zaśmiecania, czy składowania odpadów w granicach posesji, ale możemy posiłkować się w takich wypadkach przepisami kodeksu cywilnego. Zawsze jednak lepiej zacząć rozwiązanie konfliktu z sąsiadem od próby rozmowy, zanim wejdziemy z nim w kosztowny spór sądowy.

Tagi: spory sąsiedzkie, stosunki sąsiedzkie, przepisy, prawo budowlane, kodeks cywilny


Komentarze użytkowników (2)

Dodaj komentarz
Rychu | 2012-03-22 09:02:23

A budując ogrodzenia musimy ( a jak się okazuje wcale niekoniecznie) pamiętać, że stawiając ogrodzenie mamy zapewnić 70% jego „prześwitu", a w rezultacie powstają mury obronne. Z prawem stanowionym jest tak, że winno być egzekwowane, a czy jest?
Wracając do sąsiada, można ominąć wymóg 4 metrów ( na 3) dla ścian z otworami okiennymi, jeśli sąsiad się zgodzi i złoży swój podpis pod zgodą w obecności notariusza. Inną kwestią jest tu postawa urzędnika, który może zignorować ową zgodę zasłaniając się prawem i ochroną przeciwpożarową – wtedy zamiast okien zaproponuję nam, jeśli nie litą ścianę, to np. luksfery.
Sąsiad to zawsze kluczowa kwestia dla naszego dobrego samopoczucia i świętego spokoju, stad zdarza się, że urzędnik sam sugeruje, aby się z sąsiadem dogadać w sprawie czy to małej architektury, czy też wiaty garażowej, a nie zawracać głowy urzędowi, bo spełnienie wszelkich procedur może się okazać ciernistą ścieżką.
Kończąc, uważny sąsiad ( a więc i ciekawy) to w dużej mierze nasza… polisa OC. Ogrodzenia o dużym prześwicie i niska ogródkowa roślinność z jednej strony nas „obnażają”, ale z drugiej podnoszą nasze bezpieczeństwo bierne, bo tylko wtedy sąsiad może podnieść alarm widząc, że to nie wyprowadzka, ale ogołacanie naszego domu.

Aldona | 2015-05-11 09:54:10

moi rodzice, którzy graniczą z DPS (wiem, super sąsiedztwo) mieli specjalnie zasadzone wysokie tuje (rosły przez lata). w pewnym momencie miały już 3,5 m, rodzice czuli się nieźle odgrodzeni od sąsiadów i ... bęc! dyr DPSu zgłosił to do nadzoru budowlanego. i wiecie co??! nadzó kazał ściąć tuje do 2,2 m - bo to już był ich zdaniem "płot". co gorsza takie pomysły są coraz popularniejsze, polecam artykuł: http://www.eporady24.pl/dopuszczalna_wysokosc_zywoplotu,pytania,4,195,8150.html i może to na razie odosobnione przypadki ale pewnie z czasem będzie tego więcej :/

stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń