WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 20 września 2021 r.
Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

„Janosik” bardziej sprawiedliwy

Ligia Krajewska, Posłanka na Sejm RP  |  4 kwietnia 2012

W czwartek 15.03.2012 r. odbyło się pierwsze czytanie w połączonych komisjach Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Finansów Publicznych komisyjnego projektu o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (JST). Obie Komisje skierowały projekt do nadzwyczajnej podkomisji, złożonej z Komisji ST i PR oraz FP, do której jest już skierowany projekt obywatelski.

Obydwa projekty dotyczą systemu wyrównawczego dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Obywatelski projekt dotyczy zmian w tym systemie, zmniejszających wpłaty subwencji równoważącej i zakłada powstanie z tych wpłat swoistego funduszu celowego, którego dysponowanie miałoby charakter konkursowy. Natomiast projekt komisyjny sprowadza się do zmian algorytmu w naliczaniu subwencji równoważącej.

System wyrównawczy przewidziany w artykule 9 ust.5 Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, ma na celu zapewnienie zasilania finansowego JST, adekwatnego do zakresu nałożonych ustawami zadań. Jest on uzależniony od dochodów własnych JST w danym kraju. Ustawa o dochodach JST z 2003 roku obejmowała m.in. zastąpienie części subwencji i dotacji dochodami własnymi, w postaci wzrostu udziałów gmin, powiatów i województw w podatkach CIT i PIT. Spowodowało to wzrost zróżnicowania potencjału dochodowego JST  w zakresie tych dochodów własnych, na których wydajność mają znikomy wpływ. W związku z tym nastąpiło rozbudowanie systemu wyrównawczego, którego celem było częściowe zniwelowanie zbyt dużych różnic w poziomie dochodów własnych. Taki system jest niezbędny.

Obowiązujący system wyrównawczy, z 2003 roku, uwzględnia ówczesne dochody w podatkach PIT i CIT. W międzyczasie dokonano istotnych zmian w podatkach PIT i CIT , które znacznie zmniejszyły wpływy do samorządów, a dodatkowo światowe procesy gospodarcze zmniejszyły wydajność podatku CIT. Ponadto system jest zniekształcony przez dwuletnie opóźnienie jego naliczania, co przy obecnej dynamice zmian w gospodarce wypacza jego działanie.

Analizy wpłat JST do budżetu państwa wskazują wyraźnie, że wzrost wpłat „janosikowego” jest szybszy niż wzrost dochodów własnych JST. Efekt spóźnienia powoduje dodatkowo, że największy wzrost wpłat nastąpił w latach wyraźnego spadku dochodów własnych, który najbardziej dotknął największych płatników „janosikowego” - Warszawę i Mazowsze. Dodatkowe analizy przeprowadzone przez samorządy wskazują, że w ostatnich latach system wyrównawczy działa zbyt głęboko, tzn. nie tylko spłaszcza występujące w dochodach własnych różnice, ale i je odwraca, co na pewno nie było intencją ustawodawcy przy uchwalaniu ustawy. Widać więc, że system wyrównywania dochodów JST w Polsce wymaga dziś znacznej korekty, która powinna być oparta na wynikach rzetelnej analizy danych o finansach gmin,powiatów i województw.

System musi być sprawiedliwy, ponieważ dziś korzystają z niego również bardzo zamożne jednostki (np. korzystające z renty lokalizacyjnej nieuwzględnianej w kryteriach), które jednocześnie znacząco obniżają i tak niskie podatki i opłaty lokalne.

 

 Biorąc pod uwagę inicjatywy zmian sytemu wyrównawczego należy:

• przeprowadzić rzetelną analizę systemów wyrównawczych (PIT oraz CIT),

• wprowadzić do obecnego systemu korekty uzupełnione o kryteria dotyczące kosztów realizacji zadań w różnych typach i kategoriach JST.

Przywróciłoby to zgodne z intencjami ustawodawcy zasady jego funkcjonowania.

Żywię nadzieję, że stanowisko samorządów, które prezentuję, otrzyma poparcie Posłanek i Posłów.

Tagi: janosikowe, budżet, inwestycje


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń