WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 16 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch

Zagrożenia pogodowe

Krzysztof Sokołowski  |  6 czerwca 2011

Nadchodzi okres wakacji i urlopów, więc zwiększy się również czas przebywania na świeżym powietrzu. Mimo ładnej pogody na dworze nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że w każdej chwili może nastąpić załamanie pogody i nie wiemy co wtedy robić.

Przede wszystkim warto uruchomić w swoim telefonie komórkowym usługę polegającą na tym, że w razie zagrożenia dostaniemy SMS z informacją, że coś niedobrego się zbliża. Usługę uruchamia się poprzez wysłanie odpowiedniego SMS-a według wzoru ze strony www.zagle.pogodynka.pl. Wkrótce usługa będzie dostępna dla całego kraju.

Jeśli ma się przy sobie przenośmy komputer, warto śledzić też ostrzeżenia na stronie IMGW (www.pogodynka.pl/polska/ostrzezenia) lub rozwój chmur burzowych na zdjęciach satelitarnych, na przykład na stronie Sat24 (www.sat24.com/pl) lub wyładowania burzowe na stronie www.blitzortung.org oraz relacje ze strony www.lowcyburz.pl. Wtedy będziemy mieli czas, żeby znaleźć się w bezpiecznym miejscu i uchronić się przed zagrożeniem.

A co powinniśmy robić, jak zagrożenie jest już na tyle blisko, że nie zdążymy dotrzeć do miasta? Przede wszystkim należy schronić się w najbliższych zabudowaniach lub w samochodzie. Nie wolno stawać pod samotnym drzewem lub najwyższym punktem w okolicy, bo jest duże prawdopodobieństwo, że w czasie wyładowań właśnie w to miejsce uderzy piorun lub w czasie wichury drzewo się złamie. Jak jesteśmy na jeziorze, trzeba jak najszybciej dobić do brzegu, bo pioruny „lubią” wodę, również wichura na otwartej wodzie może być niebezpieczna. Jeżeli jesteśmy w górach, należy zejść w dół lub schronić się w jaskiniach jeśli takowe są po drodze. Inaczej w czasie zjawisk atmosferycznych istnieje realne zagrożenie dla naszego zdrowia lub życia.

Podstawowe zagrożenie pogodowe to burza, która może mieć różne oblicza. Może być jednokomórkowa, daje ona zazwyczaj silny opad deszczu i kilka wyładowań atmosferycznych, lub wielokomórkowa, która może przybrać formę silnej wichury, czyli tak zwanego efektu downburnst lub mikrodownburst (silne prądy wstępujące), które powodują, że na pewnym obszarze wieje bardzo silny wiatr. Jego efektem mogą być zniszczenia w drzewostanie lub nawet w zabudowie. Zazwyczaj na radarach lub zdjęciach satelitarnych taka burza przybiera formę linii, wzdłuż której występują niebezpieczne zjawiska.

Kolejnym efektem burzy może być zejście lejka kondensacyjnego, czyli inaczej mówiąc trąby powietrznej, która powoduje o wiele większe szkody, ale na mniejszym obszarze.

Groźnym zjawiskiem mogą być też same pioruny. Dzielimy je na chmurowe, które nie są dla nas zagrożeniem, i doziemne, które z kolei dzielą się na dodatnie i ujemne. Ujemne są najsilniejsze.

Jeśli widzimy na detektorze dużą ilość wyładowań, świadczy to o tym, że burza jest niebezpieczna.

Zagrożeniem może być też ulewny deszcz, który może spowodować, że nagle jakaś mała rzeczka wystąpi z brzegów. Na radarach obszar z takim zjawiskiem ma najwyższą odbiciowość, czyli kolor ciemnoczerwony oznaczający najwyższe natężenie opadów (powyżej 50 mm/h).

Niebezpiecznie jest też w przypadku burzy stacjonarnej, która bardzo powoli przesuwa się, dając bardzo silne opady deszczu. Jeśli widzimy, że burza przesuwa się w kierunku miejsca naszego pobytu, powinniśmy schronić się w bezpiecznym miejscu i przeczekać ulewę.

O wszystkich powyższych zagrożeniach oraz formach informacji warto więc pamiętać w czasie wypoczynku, żebyśmy wiedzieli jak się zachować w takich sytuacjach. 

Życzę więc w imieniu redakcji miłego i bezpiecznego wypoczynku na łonie przyrody oraz bezpiecznego powrotu do wawerskiej rzeczywistości.

Tagi: burze, pogoda, zagrożenia, bezpieczeństwo


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń