WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 19 października 2021 r.
Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Kilka słów o ciszy, czyli sąsiedzkie hałasy

Joanna Dąbrowska  |  25 lipca 2012

Zdrowy sen pozwala nam wypocząć i regeneruje siły na następny dzień. Sen jest najważniejszym obok trybu życia i odżywiania czynnikiem wpływającym na nasze samopoczucie i witalność. Każdy bardzo ceni sobie prywatność i prawo do wypoczynku, które jest prawem bezwzględnym i zakłócać go nikomu nie wolno. Niestety przepisy prawa i rzeczywistość nie zawsze idą w dobranej parze w kwestii ciszy nocnej…

Jak powszechnie wiadomo cisza nocna została ustalona na godziny między 22 w nocy a 6 rano. To okres, w którym bezwzględnie przysługuje nam prawo do odpoczynku. Zakłócanie ciszy nocnej jest wykroczeniem, więc każdy, kto zakłóca ciszę w porze nocnej, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Niestety, na poziomie ustawowym definicja ciszy nocnej nie została ujęta. Godziny ciszy nocnej mogą być zatem indywidualnie ustalane np. w regulaminie porządkowym spółdzielni mieszkaniowej. W zależności od takich uregulowań godziny te mogą być interpretowane różnie. Doktryna wskazuje jednak, że to czas w porze nocnej przeznaczony na odpoczynek, który nie może zostać zakłócony. Czas powszechnie uznawany za ciszę nocną to właśnie okres między godziną 22 a 6 rano. Przyjmuje się też, że poziom hałasu w strefie zamieszkania powinien mieścić się w zakresie 50-60 decybeli.


Częstym problemem, z jakim borykają się mieszkańcy miast, w szczególności domów wielorodzinnych, są prace wykonywane w godzinach nocnych. Jeżeli sąsiad przeprowadza remont w czasie ciszy nocnej z pewnością zakłóca też naszą ciszę nocną. Możemy z nim porozmawiać, a nawet wezwać policję lub straż miejską, jeśli rozmowa nie pomoże.

Z całą pewnością udręką dla mieszkańców nieruchomości stają się również prace remontowe np. nawierzchni dróg przeprowadzane w nocy. Takie prace są przeprowadzane z reguły w porze nocnej, zwłaszcza w dużych aglomeracjach. Z praktycznego punktu widzenia głośne ich wykonywanie również zakłóca ciszę nocną. Jednak ze względu na charakter tych działań, ponieważ są niezbędne, a ich wykonanie w dzień znacznie utrudniłoby komunikację, wykonywanie ich jest dopuszczalne, nawet jeżeli zakłócają ciszę nocną.

Warto również wspomnieć, że w przypadku wywozu śmieci, który odbywa się w godzinach ciszy nocnej, mieszkańcy mogą zwrócić się do szefów firm asenizacyjnych celem zmiany godziny wywozu śmieci, ponieważ odgłosy usuwania odpadów komunalnych stanowią także naruszenie ciszy nocnej, a nie są to prace, które z ważnych przyczyn muszą się odbywać nocą.

Mimo iż polskie prawo nie definiuje pojęcia ciszy nocnej, to w kodeksie wykroczeń w art. 51 zawarto znaczące unormowania dotyczące ewentualnych konsekwencji naruszania ciszy nocnej jak i spokoju publicznego, cyt. „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”

Warto tu zauważyć, że zakłócanie spokoju i porządku publicznego nie jest przypisane tylko do godzin nocnych. Może to być również działanie, którego sprawca podejmuje się poza wyznaczonymi godzinami ciszy nocnej, np. uporczywe głośne puszczanie muzyki. A sytuacja, kiedy w naszym lub pobliskim bloku bądź na sąsiedniej posesji odbywa się impreza nie należy do rzadkości, szczególnie e okresie letnim. Nie można jednak od nikogo wymagać, aby zaprzestał przyjmować gości, bo przeszkadza to innym sąsiadom. Zwykle dzieje się tak, że impreza, która przedłuża się do późnych godzin nocnych wraz z towarzyszącym jej hałasem, zaczyna być uciążliwa dla sąsiadów. Trzeba pamiętać, że nie każdy ma ochotę i musi wysłuchiwać odgłosów dobiegających zza ścian, zaś ewentualne umieszczenie ogłoszenia o planowanej imprezie nie wyłącza odpowiedzialności sąsiada za zakłócanie ciszy nocnej. Dużo zależy od tego, jak często sąsiadowi zdarza się zakłócać nocny odpoczynek pozostałych domowników. Jeżeli sytuacja ta jest jednorazowa, wówczas najprostszą metodą jest po prostu złożenie wizyty u sąsiada i zwrócenie mu uwagi. Gdy taka interwencja nie odniesie żadnego skutku albo nawet podwoi emisję hałasu, kolejnym krokiem będzie zawiadomienie policji lub straży miejskiej. Często policja swoim autorytetem wzbudza nieco większy respekt niż straż miejska, więc ich wizyta powinna zakończyć trwającą imprezę. Mandat za zakłócanie ciszy nocnej wynosi 200 zł. Jeżeli sąsiad uporczywie zakłóca spokój, wówczas sprawa może zostać skierowana nawet do sądu, a sąsiedzkie stosunki mocno nadszarpnięte.

Dlatego też zawsze zaczynajmy od samych siebie, pilnujmy przestrzegania ciszy nocnej i zapisów regulaminów wspólnoty mieszkaniowej. Każdy ma prawo zarówno do wypoczynku, remontu mieszkania, czy spędzenia miłych chwil w gronie rodziny lub znajomych, ale miejmy na uwadze, że te same prawa należą się też naszym sąsiadom.

Tagi: cisza nocna, przepisy prawa, prawo, stosunki sąsiedzkie


Komentarze użytkowników (1)

Dodaj komentarz
Marcin | 2012-09-11 12:41:43

Święta prawda!Cisza niestety nie jest przestrzegana, co więcej niektórzy sąsiedzi złoślliwie generują hałasy.

stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


24 września - 31 października 2021

Konkurs plastyczny "Mój Rembertów"

27 września - 7 listopada 2021

Stwórz film reklamowy Wedla i zdobądź cenne nagrody!

Piątek, 22 października 2021

Warszawa zaprasza na Noc Księgarń

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń