WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 21 kwietnia 2021 r.
Imieniny obchodzą: Anzelm, Bartosz, Feliks

Choroby wirusowe psów - cz. II

Katarzyna Zakrzewska, lekarz weterynarii  |  31 lipca 2012

W poprzednim artykule omówiłam dwie najbardziej znane przez właścicieli psów choroby. Dzisiaj przybliżę inne, nie mniej ważne , które mogą zagrozić naszym podopiecznym.

 

Kaszel kenolowy to choroba atakująca psy w każdym wieku, występuje sezonowo: jesienią, zimą oraz wiosną. Do zakażenia dochodzi głównie w miejscach, gdzie jest duże skupisko zwierząt, na przykład na wystawach zwierząt czy w schroniskach. Źródłem zakażenia są chore psy (ich wydzieliny z nosa, gardła).Choroba ustępuje sama po 7 – 14 dniach. Jednakże bardzo często dochodzi do powikłań (przewlekłe zapalenie oskrzeli) i wtedy może dojść do nieodwracalnych zmian w układzie oddechowym. Choroba ta nieleczona prowadzi do śmierci. Głównym objawem jest gorączka, suchy kaszel, zapalenie oskrzeli.

 

Choroba Rubartha czyli zakaźne zapalenie wątroby atakuje narządy wewnętrzne takie jak wątroba, nerki, śledziona, płuca. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową lub kropelkową poprzez kontakt z chorym zwierzęciem lub nosicielem wirusa (z jego śliną, moczem, kałem). Wirus powodujący tę chorobę może przeżyć w środowisku zewnętrznym nawet kilka miesięcy. Wyróżniamy różne postacie choroby. Postać nadostra występuje u młodych i nieszczepionych psów. Prowadzi do nagłej śmierci (śmiertelność wynosi 100%). Postać ostra trwa 5 – 7 dni i charakteryzuje się gorączką, biegunką, wymiotami, bólami brzucha. Dochodzi w jej przebiegu do znacznego uszkodzenia wątroby. Postać przewlekła prowadzi do przewlekłego zapalenia wątroby. Natomiast postać oczna „blue eye”(niebieskie oko) występuje w postaci ostrej lub w momencie zdrowienia. Objawem jest zmętnienie rogówki i jej obrzęk.

 

Koronawiroza  to choroba, której objawy przypominają bardzo parwowirozę. Ma łagodniejszy przebieg i zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla zwierzęcia. Wirus tej choroby powoduje zapalenie żołądka i jelit. Jest bardzo zaraźliwy. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, a źródłem zarazka jest kał chorych zwierząt i rekonwalescentów. Najczęściej występuje zimą. Objawy mogą być różne. Na początku pojawia się brak łaknienia, osłabienie, potem dołącza się biegunka z dużą ilością śluzu. Na tę chorobę mogą chorować psy w każdym wieku choć częściej dotyczy 2 – 3 tygodniowych szczeniąt. Odporność po przechorowaniu utrzymuje się tylko do 5 tygodni, a potem może dojść do ponownego zarażenia.

 

Rotawiroza psów to choroba, która objawia się biegunką tak samo jak koronawiroza. Występuje częściej w miesiącach zimowych. Chorują na nią głównie osobniki młode. Ostra biegunka prowadząca do śmierci występuje tylko u szczeniąt w pierwszych 3 tygodniach życia. Przebieg tej choroby jest łagodny, biegunka trwa około 8 – 10 dni. W tym czasie stan ogólny zwierzęcia jest dobry.

 

Pamiętajmy! Najważniejsze zabezpieczenia przed chorobami  to szczepienia. Jeśli jednak dojdzie do zarażenia i wystąpienia objawów trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Tagi: zwierzęta, weterynarz, choroby zwierzęce, choroby, choroby psów, choroby wirusowe psów


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czytelniku ile masz lat?

mam 5 - 15 lat
mam 16 - 20 lat
mam 21 - 30 lat
mam 31 - 40 lat
mam 41 - 55 lat
mam 56 - 65 lat
mam 66 - 75 lat
mam ponad 75 lat
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń