WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 16 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch

Instytut Łączności - bogata historia i imponująca współczesność

Włodzimierz Zalewski  |  9 czerwca 2011

Instytut Łączności to placówka naukowa, która ma już ponad 70-letnią tradycję. Na terenie naszej dzielnicy działa w Miedzeszynie przy ulicy Szachowej 1 już ponad 50 lat. Instytut prowadzi prace w zakresie rozwoju sieci telekomunikacyjnej państwa, normalizacji i standaryzacji systemów oraz urządzeń telekomunikacyjnych. To tu prowadzono prace rozwojowe związane z uruchomieniem pierwszych programów telewizyjnych, a potem telewizji kolorowej. W latach transformacji ustrojowej i gospodarczej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych pracownicy Instytutu m.in. wdrożyli elektroniczny system głosowań w Sejmie RP, kontrolowali jakość importowanych urządzeń telekomunikacyjnych (badania homologacyjne), opracowali wymagania dla nowoczesnych systemów i urządzeń telekomunikacyjnych.

 

Historia Instytutu sięga 1934 roku, kiedy profesor Janusz Groszkowski zorganizował Państwowy Instytut Telekomunikacyjny (PIT), którego był dyrektorem do 1951 roku, z przerwą spowodowaną II wojną światową. W 1939 roku Instytut zatrudniał 350 osób, w tym 200 osób personelu inżynieryjno-technicznego. W 1951 roku nastąpił podział Państwowego Instytutu Telekomunikacyjnego na Przemysłowy Instytut Telekomunikacji i Instytut Łączności (IŁ). Początkowo w Instytucie Łączności pracowało niespełna sto osób w następujących zakładach naukowo-badawczych: teletransmisji przewodowej, techniki łączenia, radiokomunikacji, urządzeń zasilających i miernictwa. W 1955 roku rozpoczęto budowę nowej siedziby Instytutu, do której Instytut został przeniesiony w 1958 roku i w której znajduje się obecnie. 

W latach 1952-1956 nastąpił szybki rozwój Instytutu. Powstały nowe zakłady, zajmujące się zagadnieniami elektroakustyki, telegrafii, komunikacji mikrofalowej, propagacji fal, budownictwa łączności oraz techniki i organizacji poczty. Lata siedemdziesiąte były okresem szybkiego wzrostu potencjału i znaczenia Instytutu. W latach tych nastąpiło częściowe otwarcie na zachodnie technologie, przeznaczono znaczne środki na rozwój przemysłu telekomunikacyjnego w kraju, a Instytut stał się koordynatorem i głównym wykonawcą ogólnopolskich przedsięwzięć badawczo-rozwojowych.

 

Obecnie Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy jest nowoczesną placówką badawczo-rozwojową, zatrudniającą około 250 osób, w tym zespoły naukowców i specjalistów o wysokich kompetencjach w dziedzinie telekomunikacji i technik informacyjnych. 

W wyniku prac badawczych każdego roku powstaje w Instytucie około 200 publikacji, w tym monografie, artykuły w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz referaty na konferencje naukowe. Instytut regularnie wydaje Raporty. Wydane do tej pory Raporty były poświęcone zagadnieniem rozwoju społeczeństwa informacyjnego, zagadnieniom regulacyjnym w telekomunikacji, rozwojowi rynku usług telekomunikacyjnych i pocztowych, wykorzystania Internetu w Polsce oraz telematyce transportu. 

Pracownicy Instytutu i zespoły naukowe zdobywają wiele nagród i wyróżnień za prace w dziedzinie telekomunikacji. Ostatnio złoty medal na 22. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków, Innowacyjności i Technologii ITEX 2011 w Kuala Lumpur w Malezji zdobyło urządzenie TBA160. TBA160 to nowa generacja urządzenia do kontroli baterii telekomunikacyjnych systemów zasilających. Wcześniej urządzenie to zostało nagrodzone srebrnym medalem na 39. Salon International des Inventions Geneve. Na tej samej imprezie zdobyło również  medal Association „Russian House for International Scientific and Technology Cooperation”.

W Instytucie działa laboratorium wzorcowania i kalibracji przyrządów z dziedziny telekomunikacji. W marcu 2011 r. w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Instytut Łączności uzyskał tytuł Europrodukt za specjalistyczne usługi wzorcowania/kalibracji aparatury pomiarowej dla szerokiej gamy podmiotów gospodarczych. Patronami konkursu byli Ministerstwo Gospodarki i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Oprócz wzorcowania i kalibracji przyrządów laboratorium utrzymuje atomowy wzorzec skali czasu służący do synchronizacji urządzeń elektronicznych.

 

Instytut Łączności współpracuje z wieloma znaczącymi organizacjami naukowymi krajowymi i zagranicznymi, przedsiębiorstwami oraz administracją państwową różnego szczebla. Współpraca ta polega na realizacji wspólnych projektów badawczych krajowych i europejskich, prac o charakterze doradczym i eksperckim przede wszystkim na rzecz administracji oraz wykonywaniu prac o charakterze badawczo-rozwojowym na zlecenia podmiotów gospodarczych.

Instytut może się poszczycić wieloma interesującymi projektami, m.in. Inżynieria Internetu Przyszłości, którego celem jest opracowanie metodyki dla ewolucyjnego zastąpienia w sieci krajowej obecnej wersji Internetu oraz stworzenie środowiska krajowej sieci testowej dla Internetu Przyszłości. Poza tym projekt EDFAS, którego celem jest opracowanie systemu umożliwiającego zdalne monitorowanie parametrów życiowych ludzi starszych i niepełnosprawnych (2009–2011), czy projekt EfficienSea służący poprawie stanu środowiska Morza Bałtyckiego ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska i bezpieczeństwa żeglugi.

 

Instytut Łączności prowadzi również specjalistyczne szkolenia, w których posiada szesnastoletnie doświadczenie. Prowadzone są szkolenia z zakresu współczesnej telekomunikacji, technik informacyjnych, informatyki, negocjacji, metod arbitrażu, mediacji, strategii gier rynkowych, regulacji komunikacji elektronicznej, prawa telekomunikacyjnego, poczty, pozyskiwania środków i promocji projektów unijnych.
Tagi: Instytut Łączności, historia, badania, szkolenia, nauka, instytut


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń