WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 28 października 2021 r.
Imieniny obchodzą: Judyty, Szymona, Tadeusza

Niesamowita elektrotechnika. Encore une fois

Tomasz A. J. C. Szymański  |  15 czerwca 2011

Z okazji Międzynarodowego Dnia Elektryki, którego obchody (relacja z nich wkrótce) współorganizowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich odbyły się 9 czerwca na terenie opisywanego w siódmym numerze naszej gazety* Instytutu Elektrotechniki w Międzylesiu, postanowiliśmy jeszcze raz przejść się po terenie wspomnianej placówki, odwiedzając miejsca wcześniej przez nas pominięte. Po raz wtóry po przeogromnym terenie ośrodka oprowadzała mnie Pani Urszula Bugaj, która jak przypominam, jest kierowniczką Działu informacji Naukowej i Marketingu Instytutu.

 

Pierwsze kroki skierowaliśmy do Zakładu Napędów Elektrycznych, którego kierownik dr. inż. Michał Janaszek opowiedział mi o zagadnieniach najnowszych osiągnięć Zakładu w tej dziedzinie (m.in. nowych rozwiązaniach dla silników samochodowych). Widzieliśmy również Zakład Trakcji Elektrycznej parający się budową, naprawą i udoskonalaniem silników elektrycznych dla środków transportu zbiorowego, takich jak kolej, tramwaje i trolejbusy. Wspomniany Zakład Trakcji współpracuje z Zakładem Przekaźników Mocy, który odwiedziliśmy w następnej kolejności (współpraca tych dwóch zakładów polega na konstrukcji przekształtników kompatybilnych z silnikami konstruowanymi w Zakładzie Trakcji Elektrycznej). Najwięcej czasu jednak spędziliśmy w Zakładzie Wielkich Mocy, z którego szefem, prof. Henrykiem Sibilskim, odbyłem ponaddwudziestominutową rozmowę.

 

Prof. Sibilski pochwalił się bardzo wieloma osiagnięciami naukowymi swojego zakładu, takimi jak np. załączniki zwarciowe na 350 kiloamperów czy też rozdzielnice izolowane tzw. „suchym powietrzem” (dotychczas większość rozdzielnic izolowano szkodliwym dla środowiska gazem SF6). Ogromna jest lista dalszych osiągnięć i projektów realizowanych czy też przygotowywanych do realizacji przez Zakład Wielkich Mocy i cały Instytut, często pionierskich nie tylko w skali krajowej, ale również międzynarodowej, a także lista instytucji ze wszystkich państw na wszystkich kontynentach, z którymi placówka trwale lub choćby tymczasowo współpracuje. Pan profesor pokazał mi także laboratoria zakładu, których aparatura ze swym ogromem i oszałamiającymi możliwościami robi niesamowite wrażenie. Można na własne oczy przekonać się o występującej w nazwie zakładu „wielkości” mocy, patrząc na skutki testów i eksperymentów, takie jak podziurawione ściany konstrukcji przylaboratoryjnych czy ślady wybuchających po próbnych zwarciach pożarów. Słuchając Pana Profesora, tego z jakim zamiłowaniem i ojcowską niemal troską opowiada o „swoim” kawałku Instytutu, nietrudno zadumać się nad tym, jak obcowanie z tak potężnymi siłami natury nawet zza szyby pokoju kontrolnego wpływa na człowieka, jak zachęca go do dalszej pracy nad poznawaniem tychże sił i jak wspaniałych dostarcza ono bodźców estetycznych, niemalże poetyckich. Jakie ciepłe uczucia rodzą się do tej pracy nad udoskonalaniem życia innych. Bo przecież dostarczanie nowych rozwiązań dla przemysłu energetycznego służy poprawie komfortu życia nas wszystkich – czy to czytamy przy świetle lampy, czy słuchamy muzyki z zasilanego przecież prądem magnetofonu, korzystamy z laptopa, którego bateria ładowana jest poprzez ścienne gniazko, czy też (w sytuacji, której nikomu nie życzę) leżymy w szpitalu i ratuje nas elektroniczna aparatura. Wszyscy chcemy mieć pewność, że prąd nie przestanie nagle płynąć albo że nie dojdzie do groźnej dla naszego zdrowia awarii. Można bez przesady powiedzieć, że prace Instytutu walnie przyczyniają się do naszego „prądowego” bezpieczeństwa.

 

W poprzednim artykule o działalności międzyleskiej placówki pisałem m.in. o udziale Instytutu w powojennej regeneracji infrastruktury energetycznej. Niewykluczone, że Instytut będzie musiał w przyszłości raz jeszcze przyjąć to zadanie. Taki wniosek nasuwa się sam, jeśli spojrzymy wystarczająco dokładnie chociażby na infrastukturę elektryczną naszej dzielnicy, której liczne słabe punkty wyszły na jaw podczas zeszłorocznych sierpniowych nawałnic. W czasach, kiedy poważna reforma naszego systemu energetycznego wydaje się nieuchronną koniecznością, może dziwić fakt słabego wsparcia finansowego ze strony kasy państwa. Czemu się jednak dziwić, jeśli jak dowiedziałem się w Instytucie, wiele projektów badawczych, o których dofinansowanie ubiegała się w przeszłości lub wciąż ubiega placówka, trafia pod ocenę urzędników nie posiadających wykształcenia elektrotechnicznego lub pokrewnego. Jaką więc ocenę może zastosować taki recenzent, jeśli nie de facto metodę na chybił-trafił?

 

Niedofinansowanie jest też przyczyną braków kadrowych w placówce, która może w tej dziedzinie posłużyć za przykład ilustrujący los wielu innych zakładów naukowych w naszym kraju. Apelujmy więc do naszych włodarzy spod wszystkich partyjnych sztandarów, aby poniższy starorzymski cytat:

 

To, Fabiuszu, niestety, na co patrzysz teraz, 

Owe pustynne pola, ugory jałowe, 

Było niegdyś Italią potężną i sławną...

 

nie stał się przypadkiem opisem polskiej nauki i przemysłu.

 

* - pierwszy artykuł na temat Instytutu Elektrotechniki można znaleźć w kwietniowym (siódmym) numerze na stronie 17. Elektroniczną wersję tego numeru można pobrać stąd: http://www.wiadomoscisasiedzkie.pl/docs/117

Tagi: Instytut Elektrotechniki, Międzylesie, badania, nauka, instytut


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


24 września - 31 października 2021

Konkurs plastyczny "Mój Rembertów"

27 września - 7 listopada 2021

Stwórz film reklamowy Wedla i zdobądź cenne nagrody!

Sobota, 30 października 2021

Poranki teatralne dla dzieci – spektakl „Na jesiennym liściu”

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń