WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 16 grudnia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Albina, Zdzisław

Poznaj swojego psa - cz. I

Lek. wet. Katarzyna Zakrzewska  |  8 marca 2013

Pies, praktycznie od początków historii ludzkości, zajmuje szczególne miejsce wśród zwierząt towarzyszących człowiekowi. Na przestrzeni wieków pełnił bardzo różnorodne funkcje: jako pies pasterski, stróżujący, ratowniczy, obronny, towarzyszący. W dzisiejszych czasach dalej tak jest. Dobrym przykładem jest wykorzystywanie węchu psa jako narzędzia wykrywającego np. narkotyki, bomby.

Jednak same predyspozycje nie wystarczą. Bardzo ważne jest szkolenie. Przeprowadzone w odpowiednim czasie kształtuje i ukierunkowuje zwierzę. Nie można również zapomnieć o właściwym wychowaniu psa i stworzeniu odpowiednich warunków środowiskowych. Ma to ogromne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania, czy to w rodzinie jako psa towarzyszącego, czy też do innych funkcji użytkowych.

Na zachowanie psa ma wpływ wiele rozmaitych, wzajemnie ze sobą powiązanych i współdziałających czynników. Wrodzone cechy mogą się ujawnić lub nie, w zależności od zdobytego doświadczenia w ciągu całego życia.

Reasumując, na charakter psa ma wpływ jego genotyp (czyli wrodzone możliwości) oraz środowisko zewnętrzne, w jakim przebywa. O ile na jego cechy wrodzone nie mamy wpływu, to stworzenie optymalnych warunków życia zależy od nas. Czynniki środowiskowe mogą wywierać korzystny bądź destrukcyjny wpływ na prawidłowe ukształtowanie się zachowań psa. Należy oczywiście pamiętać, że jego rozwój jest procesem ciągłym. Bodźce docierające do zwierzęcia wpływają stale na jego zachowanie (efekty zauważalne są często dużo później, nawet po latach). Niestety bardzo często o tym zapominamy.

Jednym z poważniejszych błędów jest uczenie psa tylko w czasie zaplanowanych lekcji, a poza nimi nieegzekwowanie tych samych poleceń. A przecież nasz pupil odbiera sygnały, które do niego wysyłamy przez cały czas. W ten sposób uczymy go, jak ma się zachowywać w domu, na spacerze czy w czasie zabawy.

Oczywiście wiele czynników może mieć też negatywny wpływ na całokształt zachowań psa. Niedożywienie w okresie szczenięcym może sprawić, iż pies nie wykorzysta w pełni swojego potencjału genetycznego. Podobnie ma się sprawa z brakiem odpowiednich codziennych bodźców ze środowiska zewnętrznego lub też niewłaściwe doświadczenia w okresie rozwoju. Mogą one spowodować nieprawidłowe ukształtowanie charakteru psa. Szczenięta wychowywane w odosobnieniu (izolacji), pozbawione możliwości kontaktu i zabawy z ludźmi oraz z innymi psami często stają się hiperaktywne, bojaźliwe lub agresywne.

W następnym artykule omówię najważniejsze (dla kształtowania więzi społecznych) etapy rozwoju psa.

Tagi: poznaj swojego psa, pies, porady, wychowanie psa, szkolenie psa


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Grudzień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 21 grudnia 2019

Świąteczny koncert „Muzyka to moja bajka”

Niedziela, 22 grudnia 2019

Świąteczny Turniej Tenisa Stołowego Warszawa dzielnica Praga Południe 22.12.2019

Sobota, 28 grudnia 2019

GABA KULKA w Wawerskim Centrum Kultury

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czym rozgrzewasz się w jesienne wieczory?

Zdecydowanie herbatą, to mój ulubiony napój
Wybieram owocowo-ziołowe napary, lubię nowe połączenia
Ziółkami, oprócz smaku mają też działanie lecznicze
Jestem wierny/a kawie
Wybieram coś mocniejszego
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń