WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 5 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

Falenicka elektrownia skazana na sukces czy zagładę?

Joanna Dąbrowska  |  7 lipca 2011

Falenicka elektrownia skazana na sukces czy zagładę?

Od początku lata 2010 roku kinokawiarnia „Stacja Falenica” wpisała się już na dobre w mapę wawerskich miejsc godnych odwiedzin. Zdewastowany budynek stacji PKP przybrał zupełnie nowe oblicze. W miejscu dawnego wyjścia na peron stanęła scena, a nad nią kinowy ekran. Naprzeciw niego, na specjalnie wybudowanej antresoli, znalazła się budka dla kinooperatora. Pod nią  usytuowane jest główne wejście do kinokawiarni od ulicy Patriotów. Jak na prawdziwa stację przystało, nie mogło zabraknąć akcentów kolejowych w postaci dwóch wnęk stylizowanych na przedziały. Nad siedzeniami zainstalowano oryginalne aluminiowe półki na bagaż i lustra. Co ciekawe, udało się ocalić starą dwukolorowa posadzkę i drewniany sufit. W drugim skrzydle budynku kawiarnia zaprasza na kanapki, przekąski i kawę.

 

Miejsc takich jak „Stacja Falenica” jest niestety jak na lekarstwo, a szkoda... Tym bardziej, że w Falenicy znajduje się również inny ciekawy budynek, o nietuzinkowej bryle. Mowa tu o Gminnej Elektrowni Falenica powstałej jeszcze przed wojną, w latach dwudziestych, prawdopodobnie w 1929 roku. Opuszczony budynek znajduje się tuż przy ul. Gruntowej 2.

W latach powojennych, do 1969 roku, znajdowała się tam siedziba Rejonu Energetycznego nr 3 Praga, Zakładu Energetycznego Warszawa–Miasto. Podstawowym zadaniem Rejonu było utrzymanie sprawności wszystkich urządzeń energetycznych średniego i niskiego napięcia, nieprzerwana dostawa energii elektrycznej o właściwych parametrach i zapewnienie maksymalnej pewności zasilania. W siedzibie Rejonu zlokalizowane było też Pogotowie Energetyczne obsługujące obszar całej prawobrzeżnej Warszawy. 

Z całą pewnością znaczenie powstania Gminnej Elektrowni Falenica było niebagatelne z punktu widzenia rozwoju samej miejscowości. W latach dwudziestych powstał przecież przemysł falenicki: huta szkła kolorowego Józefa Nowotnego, cegielnia „Sylikat” Jana Szałasa oraz tartak Najwera, zaś sama Falenica stawała się coraz bardziej znanym i lubianym letniskiem.

W latach 30. Falenica była ładnym miasteczkiem handlowym, przyciągającym letników i warszawiaków na zakupy. Istniały tu dwa kina, „Wir” i „Bałtyk”, oraz objazdowy teatr oraz 20 sklepów spożywczych, kilka rzeźniczych, dwie duże piekarnie. 

Tak obraz miasta Falenica przedstawiał się w nie tak dalekiej przeszłości. Możemy mieć tylko nadzieję, że oryginalny w swojej bryle i zabytkowy, blisko osiemdziesięcioletni budynek Gminnej Elektrowni Falenica, który przyczyniał się do rozwoju miasta w latach przedwojennych, nie pozostanie jedynie kolejnym architektonicznym wspomnieniem. Tym bardziej iż architektura przemysłowa może być unikalna i sprzyjająca realizacji nietypowych pomysłów, czego żywy przykład stanowi  wspomniana już falenicka kinokawiarnia.

A możliwości adaptacyjnych budynku starej elektrowni jest naprawdę wiele…

Tagi: elektrownia, Falenica, Stacja Falenica, historia


Komentarze użytkowników (6)

Dodaj komentarz
Katarzyna z Falenicy | 2011-07-22 10:59:20

Bardzo ciekawy artykuł o Starej elektrowni w Falenicy, przy okazji sporo interesujących informacji o samej Falenicy w latach przedwojennych. Gratulacje dla autora.

AN | 2011-07-28 08:37:12

Mi brakuje informacji czy obecnie ktoś zagospodaruje ten budynek?

AN | 2011-07-28 08:38:21

Mi brakuje informacji czy obecnie ktoś zagospodaruje ten budynek? Tzn czy coś się w nim dzieje? Jest opuszczony?

Piotr | 2011-08-01 09:20:59

A mi niczego nie brakuje w tym artykule, jest ciekawie, historycznie, interesująco. Napewno zdobycie tych informacji nie było łatwe, ale dzięki temu artykułowi zwróciłem uwagę na ten budynek.

f_a | 2011-08-16 14:45:45

Budynek nie został opusczony na zawsze - RWE w niedalekiej przyszłości wybuduje tu stację wnetrzową 110 / 15 KV. Pierwsza zostanie zmodernizowana stacjia RPZ Międzylesie, następnie kablem ziemnym 110 kV z M. zostanie zasilona stacja w F.

Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 9 lipca 2020

Wokół brzmienia autentycznego - W kręgu warszawskim

Niedziela, 2 sierpnia 2020

XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu 2.08–3.09.2020 ul. Grochowska 272, Warszawa

Wtorek, 1 września 2020

Powszechny spis rolny

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń