WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 25 lutego 2020 r.
Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Paragrafy i psy

Joanna Dąbrowska  |  14 października 2013

Paragrafy i psy

Dzielnica Wawer, charakteryzująca się przede wszystkim niską zabudową i terenami zielonymi, obfituje w posiadaczy czworonogów. Jak wiadomo, pies najlepszym przyjacielem człowieka, ale czy człowiek to najlepszy przyjaciel psa? Jak przystało na warunki XXI wieku, także i na psa znajdzie się „paragraf”, dla jego dobra i bezpieczeństwa.

Posiadanie psa wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale i z obowiązkami, jakie nakłada polskie prawo na posiadaczy psów. Nasi czworonożni pupile powinni mieć zawsze dostęp do świeżej wody, jedzenia, mieć możliwość załatwić swoje potrzeby fizjologiczne oraz być traktowani z szacunkiem, jaki należy się zwierzętom. Z reguły każdy właściciel psa wie, że psa należałoby wyprowadzać na smyczy, a i kaganiec dla agresywnych psów by nie zawadził. Niestety, wędrując ulicami Wawra, niejednokrotnie można się natknąć na pieska biegnącego ochoczo parę metrów przed swoim panem, bez kagańca, że już o smyczy nie wspomnę. Mały problem, gdy piesek jest niewielkich rozmiarów, ale gdy biegnie owczarek niemiecki bądź doberman, można przeżyć chwilę grozy. Każdy właściciel pieska z reguły nas poinformuje, że pupil jest łagodny i nie ugryzie, ale to tylko zwierzę i jego zachowań nie da się przewidzieć.

W systemie prawa polskiego możemy odnaleźć ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. 2003.106.1002 j.t.). Zgodnie z jej zapisami  każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane, chronić psy przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi. Pies czy inne zwierzę domowe powinno mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę poruszania. Właściciel jest obowiązany zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią karmę oraz stały dostęp do wody. Należy pamiętać również, że nie można trzymać zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie, uwięź, na której trzymane będzie zwierzę, nie może być krótsza niż 3 metry (art. 9 ww. ustawy). Co istotne, zabronione jest również tzw. kopiowanie, czyli przycinanie psom ogonów i uszu dla celów estetycznych. Ta zmiana jest również bardzo istotna dla samych czworonożnych pupilów, dla których ogon jest przecież jednym z podstawowych środków komunikacji tak z innymi psami, jak przede wszystkim z ludźmi.

Każdy właściciel psa musi również pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych, szczególnie wykonywaniu szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Uwaga! Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Przepisy prawa nakładają również na właścicieli psów obowiązek należytej kontroli psa podczas wyprowadzania go na spacery. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Zwykła ostrożność obejmuje przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia (np. smycz, kaganiec), przy czym będą one zależne od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie może ono stwarzać. Co istotne, nakaz co do wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu może ponadto wynikać z regulaminów wewnętrznych przewoźników (np. w środkach komunikacji miejskiej).

Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest puszczanie ich bez smyczy po lesie. Nie każdy właściciel psa wie jednak, że spacer po lesie z pupilem może również być zagrożony karą grzywny lub nagany, gdyż ta okoliczność została uregulowana przez przepisy kodeksu wykroczeń, a w szczególności art. 166: „Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany”. Niewłaściwe wyprowadzanie psa w lesie może zakończyć się atakiem ze strony dzikich zwierząt (np. dzika) na psa, a nawet na jego właściciela.

Właściciele czworonogów powinni zwracać szczególną uwagę na sposób wyprowadzania swoich pupili na spacery. Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może przecież doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy (np. rozerwanie ubrania), ale czasami  niestety przybiera postać ugryzienia.  W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna.

Jednakże najważniejsze w posiadaniu czworonożnego pupila jest to, by go szanować i troszczyć się o niego. Zbyt wiele zwierząt zostaje porzuconych przez swoich, nazwijmy, pseudowłaścicieli, szczególnie w okresie wakacyjnym. Pies to nie tylko wspaniały towarzysz spacerów i zabaw, ale przede wszystkim zwierzę, które potrafi się odwdzięczyć za okazane serce. Tak więc, oby i na człowieka znalazł się zawsze odpowiedni „paragraf”, gdy uczyni krzywdę bądź porzuci czworonoga albo okrutnie zachowa się wobec zwierzęcia bezdomnego.

Tagi: psy, pies, czworonogi, ochrona zwierząt, zwierzęta, obowiązki właścicieli psów, spacer z psem, pies na smyczy


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Luty 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Najbliższe wydarzenia


Środa, 26 lutego 2020

Wybory do Młodzieżowej Rady Dzielnicy

Piątek, 28 lutego 2020

XXX edycja Praskiego Blues'a

Niedziela, 1 marca 2020

Wawer Music Festival

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń