WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian

Ilu pisarzy jest w Wawrze?

Joanna Janisz  |  10 grudnia 2013

Pięćdziesięciu? Stu? Odpowiedź na to pytanie zna z pewnością pani Katarzyna Nowak, poetka i bibliotekarka śmiało angażująca się w nowatorskie projekty kulturalne. Tym ostatnim, największym, była druga edycja „Letniska z Artystami”, której uroczyste zakończenie świętowaliśmy 29 października w Strefie Kultury. Podobnie jak 14 września, również i w ostatnim dniu „Letniska” nie zabrakło etiud teatralnych, piosenek i produkcji filmowych – konsekwentnie odwołujących się do Linii Otwockiej i dzielnicy Wawer.

Wieczór był obfity także w laudacje i podziękowania. Z rąk Z-cy Burmistrza Dzielnicy Wawer, pana Łukasza Jeziorskiego, kilkadziesiąt osób współuczestniczących w sukcesie projektu organizowanego przez KK „Falenica” otrzymało uroczyste dyplomy i nagrody. Uhonorowana została m.in. Dyrektor Biblioteki Publicznej dla Dzielnicy Wawer Barbara Karniewska oraz pracownik tejże instytucji, wspomniana pani Kasia.

Biblioteka była oficjalnym partnerem projektu i organizatorem Sceny Literackiej. Kilka pań bibliotekarek w dniu imprezy pomagało pisarzom podpisującym swoje książki w Kawiarni Literackiej oraz na stoisku sprzedażowym, na parterze Stefy Kultury. Jak chcieli organizatorzy, tego dnia budynek wypełniały nie tylko rodziny, które wysiadły z pociągu parowego na stacji Warszawa-Międzylesie, by podziwiać niezwykłe lalki z Teatru Baj i zasmakować Królestwa Króla Maciusia. Spotkali się również pisarze i ich wierni czytelnicy, powiązani z nimi także miejscem zamieszkania. Inaugurując Scenę Kameralną w budynku Strefy Kultury, zgromadzili wokół siebie potężne audytorium. Integracja środowisk piszących i czytających, możliwość ujrzenia na scenie i wysłuchania krótkiej prezentacji największych literackich autorytetów Wawra – to z pewnością zasługa Biblioteki. Szczególna rola koordynatora, pośrednika, łącznika – przypadła pani Kasi.

Żeby przygotować Panel Literacki należało świetnie znać lokalne zasoby literatów, wyodrębnić najlepszych, opracować charakter prezentacji. Niestety nie wszyscy mogli uczestniczyć tego dnia w wawerskim święcie, na scenie zabrakło m.in. Anny Bartuszek, Aldony Kraus, Roberta Lewandowskiego oraz jednej z organizatorek, prezes Towarzystwa Miłośników Warszawy Oddział Anin, Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Na szczęście mogliśmy zobaczyć z rzadka udzielającego się w dzielnicy pana Marcina Wolskiego, znakomitą poetkę Krystynę Godlewską, regularnie powracającego do krainy swojej młodości, nie mieszkającego już w Wawrze Marka Ławrynowicza, dokumentalistów – Barbarę Wizimirską i Barbarę Maziarską, a nawet bardów i satyryków – Jakuba Michalskiego i Ryszarda Makowskiego. Z inicjatywy Aleksandry Jankowskiej, Dyrektor KK „Falenica”, całość została bogato okraszona poetycką groteską Teatru z Kaczego Dołu z repertuarem z Teatrzyku Zielona Gęś niegdysiejszego mieszkańca naszej dzielnicy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wieczór poprowadził Jerzy Łazewski, absolwent PWST, polski aktor teatralny i filmowy.

Na scenie zaprezentowała się również sama pani Kasia ze swoją subtelną, kobiecą liryką miłosną. Niektórzy z występujących pisarzy to jej znajomi „po fachu” bądź osoby przez lata wspierane i prezentowane przez wawerską bibliotekę. Niektórzy mieli znakomite obycie sceniczne, przede wszystkim pan Wolski z panem Ławrynowiczem, co tydzień występujący razem przed mikrofonem Programu Trzeciego Polskiego Radia w audycji „Nasz ulubiony ciąg dalszy”. Porwali publiczność tekściarze i piosenkarze, osobno Jakub Michalski i Ryszard Makowski. Bardzo udaną, nie pozbawioną szczypty autoironii prezentację miała Barbara Wizimirska, a także Krystyna Godlewska, obie ukazujące głębszy sens codzienności za pomocą krótkich, lapidarnych form poetyckich.

Ostatecznie na Scenie Literackiej „Letniska z Artystami” zaprezentowało się piętnastu amatorów słowa. Jedni narzekali, że zbyt wielu – spotkania okraszone Gałczyńskim nieco wymknęły się z ram czasowych wieczoru, panel trwał ponad trzy godziny. Z drugiej strony zobaczyliśmy wówczas tylko namiastkę literackiego potencjału Wawra – piszących osób w dzielnicy jest przecież znacznie więcej. Ile? Takie pytanie proszę kierować w stronę ich rzecznika, wawerskiej biblioteki, i jej rzetelnych pracowników, przede wszystkim pani Kasi.

Tagi: poeci, biblioteki, pisarze, Letnisko z Artystami, poezja, literatura, Scena Literacka


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń