WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 5 czerwca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Kira, Bonifacy, Waleria

Kraina Jeziorki. Raj pod Warszawą

Arkadiusz Strzyżewski  |  29 kwietnia 2014

Kraina Jeziorki. Raj pod Warszawą

Kraina Jeziorki to obszar leżący w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy w kierunku południowym. To właśnie tu rowerzyści mają do dyspozycji ponad 400 km szlaków rowerowych leżących w dolinie rzeki Jeziorki. To właśnie pod stolicą na obszarze 10 gmin można aktywnie (rowerem czy kajakiem) miło spędzić weekend, ale też przeżyć prawdziwą przygodę, wziąć udział w ciekawym wydarzeniu, obcować z naturą, zobaczyć wiele interesujących, zabytkowych i inspirujących miejsc, a na koniec też dobrze zjeść.

Szlaki rowerowe

Szlaki rowerowe ciągną się od linii lewobrzeżnej Wisły, przez obszar Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, ziemię grójecką, aż po gminę Mszczonów. Szlakiem najdłuższym i najbardziej różnorodnym jest szlak główny Krainy Jeziorki (oznaczony na czerwono) biegnący zgodnie z nurtem Jeziorki. Od okolic Mszczonowa przez gminy: Pniewy, Grójec, Prażmów, Tarczyn, Piaseczno i Konstancin-Jeziornę, aż do ujścia na Wiśle w miejscowości Obórki. Liczy blisko 80 km. Na jego trasie zlokalizowano 4 wiaty rowerowe. Pozostałe 17 tras to trasy poprowadzone wzdłuż rzek będących dopływami Jeziorki. Mamy więc Szlak Kraski, Głoskówki, Czarnej czy Tarczynki. Są także szlaki biegnące od trasy głównej do Grójca, Góry Kalwarii i Mszczonowa. Mając do dyspozycji opracowaną mapę lub przewodnik rowerowy Krainy Jeziorki można oczywiście zboczyć ze szlaku i wybrać własną trasę wycieczki.

Warto zobaczyć

Największymi atrakcjami Krainy Jeziorki są: Zamek w Czersku, Park Zdrojowy w Konstancinie-Jeziornie z tężnią solankową, piaseczyńsko-grójecka kolej wąskotorowa, termy w Mszczonowie, zalew Osieczek, tor samochodowy w Słomczynie, drewniane kościoły w Chynowie, Rembertowie, Lutkówce i na Mariankach w Górze Kalwarii, liczne pałace, dwory i często towarzyszące im parki (szczególnie liczne w powiecie grójeckim). Najciekawiej prezentuje się unikatowy, klasycystyczny pałac w Nowej Wsi z XVIII wieku, XVII wieczny pałac szlachecki w Oborach czy pałace w Osuchowie, Drwalewie i Kobylinie. Do najciekawszych zabytkowych miast zaliczymy Górę Kalwarię, Grójec i Piaseczno z zabytkowymi ratuszami oraz Tarczyn, Mszczonów i willowy Konstancin - jedyne uzdrowisko na Mazowszu. W dolinie Jeziorki łącznie zlokalizowanych jest także 8 muzeów, 60 obiektów noclegowych i kilkaset wartych odwiedzenia atrakcji jak parki linowe (Pęcław i Zimne Doły), painball (Laser Camp, Paintball Storm), stadniny konne, tor gokartowy, spływy kajakowe Jeziorką czy Wisłą, ośrodki wypoczynkowe ze sprzętem wodnym jak choćby Ośrodek Wisła w Zalesiu Górnym czy wiejskie zagrody z wieloma atrakcjami w jednym miejscu tj. Ranczo pod Bocianem, Wioska pod Kogutem czy Gościniec Wiecha.

Bogactwo przyrodnicze

Także przyroda nas rozpieszcza. Liczne są tu rezerwaty czy leśne kompleksy wypoczynkowe. Jak choćby te w Magdalence, Zimnych Dołach czy okolicach Osuchowa. Warte obcowania jest samo środowisko rzeki Jeziorki oraz jej dopływów, które dostarczą każdemu wielu niezapomnianych wrażeń i pozwolą zanurzyć się w otchłań szumu wody, zieleni, pomogą wypocząć i nabrać sił. Wisła, goszcząca wody Jeziorki swoimi okolicznościami przyrody także prowokuje do rowerowych wycieczek. Liczne rezerwaty, kompleksy leśne ziemi mszczonowskiej, grójeckiej, a także Chojnowskiego Parku Krajobrazowego to wspaniałe tło każdej rowerowej wycieczki.

Wiele się dzieje

Na terenie 10 gmin zaplanowano na ten rok blisko 100 wyjątkowych wydarzeń. Do najciekawszych z nich należy zaliczyć: kwietniowe Misterium Meki Pańskiej w Górze Kalwarii, Kiermasz Wielkanocny w Piasecznie, majowy Flis Festiwal - Festiwal Kultury Nadrzecznej (Gassy), Turniej rycerski na zamku w Czersku, Święto Kwitnących Jabłoni (Grójec), czerwcowe Piaseczyńskie Teatralia Sobótkowe, Jarmark Mszczonowski, Mazowiecka Noc Świętojańska (Osieczek) czy wrześniowe Tarczyńskie Owocobranie, jak i Jarmark Piaseczyński. Równie bogato wygląda kalendarz imprez rowerowych, do których zaliczymy m.in.: Poland Bike Marathon w Górze Kalwarii, Mazowia MTB Marathon w Piasecznie, Piekiełko Tour w Grójcu czy Zloty rowerowe Krainy Jeziorki. Biegowe imprezy to przede wszystkim Piaseczyńska Mila Konstytucyjna, Piaseczyńska Piątka, Frog Race (Żabieniec) czy listopadowy Otwarty Bieg Papieski (Habdzin). Wykaż wszystkich ciekawych wydarzeń znajduje się na stronie www.krainajeziorki.pl

Smakowita Kraina

Wiosną niewątpliwie urokliwe są kwitnące sady zlokalizowane w okolicach Grójca, Tarczyna, Chynowa i Góry Kalwarii, których smakowite plony zaspokajają 30% krajowej produkcji jabłek. A przepyszny z nich sok, bez żadnych dodatków, znajdziemy już na niemal każdym targowisku czy sklepie. Od niedawna produkowany tu cydr zaczyna podbijać podniebienia miłośników kulinarnych smakowitości, tak jak ciastko Czerlotka, która jest słodyczą ziemi czerskiej czy równie smakowite potrawy z lesznowolskich dyni. Amatorom słodkości możemy też polecić przepyszne i naturalne miody, jak choćby te z Pasieki Olechów w Kierszku, Pasieki "Miody Domańskich" w Ustanowie czy Tęczowej Pasieki w Cieciszewie. Nasz region zaczyna słynąć, z nie wszystkim jeszcze znanego miodu nawłociowego, produkowanego latem i jesienią. Goszcząc tu nie można nie wstąpić do jednej ze staropolskich karczm tj. Oycowizna, Starach Chata czy Gospoda Zalewajka. Na obszarze Krainy zlokalizowanych jest ponad 100 punktów gastronomicznych zapewne pełnych przeróżnych smaków i wartych skosztowania.

Do Krainy Jeziorki zaprasza Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki.
Więcej o Krainie na stronie: www.KrainaJeziorki.pl, www.facebook.com/KrainaJeziorki

W załączniki prezentujemy nazwy i długość szlaków oraz mapkę Krainy Jeziorki.

fot. Archiwum Stowarzyszenie JeziorkiTagi: Kraina Jeziorki, rowery, szlaki rowerowe, kajaki, miejsce do odpoczynku


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 5 czerwca 2020

Grochowski Festiwal Streetfood’u

Środa, 10 czerwca 2020

Planowane wyłączenia prądu

Wtorek, 30 czerwca 2020

Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o powrocie systemu roweru miejskiego (Veturilo) w Warszawie?

Pomysł dobry, ale w praktyce słabo działa - częste problemy z wypożyczeniem/oddaniem roweru
Świetny pomysł i doskonale się sprawdza w Warszawie
Zbyt często brakuje rowerów na stacjach, z których chciałbym/chciałabym skorzystać
Może być, ale bez rewelacji
Świetnie promuje jazdę na rowerze
Źle, że go wprowadzili, bo teraz trzeba na chodniku (jako pieszy) mieć oczy dookoła głowy, tylu tu rowerzystów
Fajny, ale rowery często się psują
Dobry, ale za mało stacji wypożyczenia
Nie wiem, nie korzystam
Kiepski, w innych miastach to działa lepiej
Co z tego, że są rowery jak prawie wcale nie ma ścieżek rowerowych?
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń