WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 25 września 2022 r.
Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

Matura z kultury

Joanna Janisz  |  14 maja 2014

Maj to miesiąc matur – od pierwszych dni przez kolejne trzy tygodnie absolwenci szkół średnich będą mierzyć się z pisemnym i ustnym egzaminem dojrzałości. Zainteresowani maturą są także ich rodzice, rodzeństwo, przyjaciele. Inni, zadowoleni, że ich problem nie dotyczy, wzruszają ramionami. Tymczasem każdy internauta na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.edu.pl) ma dostęp do zagadnień, z którymi zmaga się dorosła młodzież. Czy ma odwagę do nich zajrzeć?

Naszą dojrzałość możemy sprawdzać nie tylko poziomem wiedzy, ale także odpowiednią postawą społeczną. By w sposób dojrzały uczestniczyć w kulturze, można przybrać rolę animatora – kogoś, kto ożywia świadomość kulturalną. Wystarczy przy tym własna pasja – w obszarze klasyki bądź kultury współczesnej. Angażując się w nią, dajemy przykład innym, rozpowszechniając dobre wzorce w swoim środowisku. W stosunku do samych siebie i najbliższych, przede wszystkim dzieci, powinniśmy inicjować działania zmierzające do rozwoju zainteresowań, a także kształtujące wrażliwość na piękno.

Wychowanie estetyczne, czyli forma dojrzewania do pełnego uczestnictwa w określonych dziedzinach kultury, może dotyczyć zarówno literatury, jak i tańca, muzyki, plastyki, teatru i filmu. Maj w sposób szczególny poświęcony jest książce. 8-15 maja to w tym roku XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W dniach 22-25 maja na Stadionie Narodowym możemy wziąć udział w jubileuszowej 5 edycji Warszawskich Targów Książki.

Maj – miesiąc zakochanych – sprzyja nie tylko czytaniu, ale również poetyckiej ekspresji. Gotowe utwory możemy poddać ocenie najbliższych bądź przesłać obiektywnym, doświadczonym krytykom, także poprzez udział w konkursach literackich. Informacje o tych ogólnopolskich są na stronach internetowych, m.in. portalu www.pisarze.pl. Na naszym podwórku działa Fundacja Gargano, której misją jest propagowanie w literaturze prawdy, piękna i dobra. W organizowanym przez nią III Ogólnopolskim Konkursie Literackim mogą wziąć udział „dojrzali” twórcy (od 18 roku życia), którzy do 30 lipca br. nadeślą prace poetyckie bądź prozatorskie zainspirowane fragmentem wiersza K. K. Baczyńskiego „Powietrze pełne aniołów…” (szczegóły: www.fundacjagargano.pl/konkurs).

Wracając do dojrzałości… Najbardziej interesuje mnie ujęcie opracowane przez dział pedagogiki zwany pedagogiką kultury. W rozumieniu tej nauki proces kształtowania się osobowości nigdy się nie kończy. Jednostka albo się doskonali, albo ulega destrukcji. Na etapie rozwoju, kiedy młody człowiek jest zależny od autorytetów, udział kultury w procesie wychowania zależy od jego rodziców i nauczycieli. Po uzyskaniu życiowej autonomii ten wybór pozostawiony jest wolności wewnętrznej każdego z nas. Czy zdamy w tym roku maturę?

Tagi: animator kultury, wychowanie estetyczne, dojrzałość, konkurs literacki, konkurs, fundacja gargano, targi książki, literatura, maj


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 25 września 2022

W niedzielę spacer po terenie dawnego KS „Orzeł”

Niedziela, 25 września 2022

Kino Pogodna dla dzieci - "Moje życie to cyrk"

Piątek, 30 września 2022

Wystawa fotografii "Czerwcowe pachnidła"

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń