WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 6 lutego 2023 r.
Imieniny obchodzą: Dorota, Bohdan, Ksenia

Szlakiem zabytków i piękna magicznego Pogranicza Mazowsza

Uczestniczki wycieczki:Krystyna Bilbin,Barbara Barańska  |  10 lipca 2014

Związek Nauczycielstwa Polskiego – Sekcja Emerytów pod kierownictwem Pana Prezesa Longina Wąsowskiego, działacza wyjątkowo oddanego sprawom i potrzebom społeczności wesołowskiej, zwłaszcza ludziom będącym w stanie spoczynku zawodowego oraz chorym, zorganizował w dniu 21 maja 2014 r. wycieczkę autokarową pod hasłem „Magiczne Pogranicze Mazowsza” trasą: Grodzisk (oraz grodzisko z XI-XIII w.), Węgrów (pomnik Bitwy pod Węgrowem), Liw, Dobre.
 
O godz. 8:00 w wymienionym dniu rozpoczęliśmy naszą autokarową wycieczkę „majówkę”. W autokarze powitali nas przewodnik i Pan Prezes Longin. Pierwszym etapem naszej majówki była wieś Grodzisk, położona na skarpie Liwca, na której skraju ulokowało się olbrzymie grodzisko z XI w. o rozmiarach porównywalnych z powierzchnią Wawelu (ok. 5 ha). Z dawnego bastionu chroniącego wschodnią granicę Księstwa Mazowieckiego pozostały potężne wały, z których podziwialiśmy płynącą w dole rzekę Liwiec z meandrami koryta rzecznego.
 
Upojeni pięknymi widokami i zapachem siana, kwitnących łąk i ziół pojechaliśmy na zwiedzanie miasta leżącego nad Liwcem – Węgrowa, który prawa miejskie otrzymał w 1441 r., a w XVI w. był ośrodkiem reformacji. W Węgrowie zwiedziliśmy najciekawsze zabytki, na początek kościół farny – bazylikę Wniebowzięcia NMP z XVI w. (pierwotnie w stylu gotyckim). W bazylice podziwialiśmy zabytkową polichromię barokową z lat 1707-08 namalowaną przez nadwornego malarza Jana III, Michała Anioła Palloniego (Włocha, którego malowidła możemy podziwiać też w pałacu w Wilanowie). Następnie ksiądz zaprowadził nas do zakrystii, gdzie znajduje się słynne „Lustro Twardowskiego”. Z kościoła udaliśmy się do barkowego Domu Gdańskiego, w którym oglądaliśmy wystawę twórczości ludowej (tkaniny, rzeźby). W programie dalszego zwiedzania był pomnik Bitwy pod Węgrowem, gdzie 3.II.1863 r. powstańcy stoczyli zwycięską bitwę z wojskami rosyjskimi, i tu złożyliśmy kwiaty i chwilą ciszy uczciliśmy pamięć poległych.
 
Po krótkim odpoczynku nad Zalewem Węgrowskim udaliśmy się do miejscowości Liw – dawnego ośrodka handlowego na pograniczu Mazowsza i Litwy. Zwiedziliśmy zamek – dawną siedzibę książąt mazowieckich, z bogatymi zbiorami militariów i malarstwa. Chętni poszli na wieżę bramną, gdzie podziwiali piękne widoki na rzekę Liwiec. 
 
Kolejnym punktem wycieczki była miejscowość Dobre w powiecie mińskim, gdzie podczas powstania listopadowego gen. J. Skrzynecki stoczył zwycięską bitwę z rosyjskim korpusem gen. Rosena, idącym w kierunku Warszawy. W Dobrem zwiedzaliśmy Społeczne Muzeum Konstantego Laszczki – rzeźbiarza, autora wielu popiersi i pomników, m.in. Henryka Sienkiewicza w Bydgoszczy.
 
O godz. 17:00 szczęśliwie dotarliśmy do Wesołej, pełni wiedzy i wrażeń o pięknie ziemi ojczystej na Pograniczu Mazowsza.
 
Panu Prezesowi Związku Nauczycielstwa Polskiego – Sekcji Emerytów i Rencistów Longinowi Wąsowskiemu w imieniu wszystkich uczestników wycieczki i własnym składamy serdeczne podziękowanie za wspaniałą lekcję historii i prosimy o więcej.
 
 
W załączeniu fotografie:
1) Składanie kwiatów pod pomnikiem Bitwy pod Węgrowem 1863 r. pod kier. Pana Longina Wąsowskiego
2) Uczestnicy wycieczki (nauczyciele emeryt. i kombatanci).


Tagi: Pogranicze Mazowsza, zabytki Mazowsza, nauczyciele, wycieczki nauczycieli


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Luty 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 10 lutego 2023

Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin

Niedziela, 12 lutego 2023

Lwy Fortepianu w hotelu Boss

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń