Szlakiem zabytków i piękna magicznego Pogranicza Mazowsza
Uczestniczki wycieczki:Krystyna Bilbin,Barbara Barańska | 10 lipca 2014
Związek Nauczycielstwa Polskiego – Sekcja Emerytów pod kierownictwem Pana Prezesa Longina Wąsowskiego, działacza wyjątkowo oddanego sprawom i potrzebom społeczności wesołowskiej, zwłaszcza ludziom będącym w stanie spoczynku zawodowego oraz chorym, zorganizował w dniu 21 maja 2014 r. wycieczkę autokarową pod hasłem „Magiczne Pogranicze Mazowsza” trasą: Grodzisk (oraz grodzisko z XI-XIII w.), Węgrów (pomnik Bitwy pod Węgrowem), Liw, Dobre.
O godz. 8:00 w wymienionym dniu rozpoczęliśmy naszą autokarową wycieczkę „majówkę”. W autokarze powitali nas przewodnik i Pan Prezes Longin. Pierwszym etapem naszej majówki była wieś Grodzisk, położona na skarpie Liwca, na której skraju ulokowało się olbrzymie grodzisko z XI w. o rozmiarach porównywalnych z powierzchnią Wawelu (ok. 5 ha). Z dawnego bastionu chroniącego wschodnią granicę Księstwa Mazowieckiego pozostały potężne wały, z których podziwialiśmy płynącą w dole rzekę Liwiec z meandrami koryta rzecznego.
Upojeni pięknymi widokami i zapachem siana, kwitnących łąk i ziół pojechaliśmy na zwiedzanie miasta leżącego nad Liwcem – Węgrowa, który prawa miejskie otrzymał w 1441 r., a w XVI w. był ośrodkiem reformacji. W Węgrowie zwiedziliśmy najciekawsze zabytki, na początek kościół farny – bazylikę Wniebowzięcia NMP z XVI w. (pierwotnie w stylu gotyckim). W bazylice podziwialiśmy zabytkową polichromię barokową z lat 1707-08 namalowaną przez nadwornego malarza Jana III, Michała Anioła Palloniego (Włocha, którego malowidła możemy podziwiać też w pałacu w Wilanowie). Następnie ksiądz zaprowadził nas do zakrystii, gdzie znajduje się słynne „Lustro Twardowskiego”. Z kościoła udaliśmy się do barkowego Domu Gdańskiego, w którym oglądaliśmy wystawę twórczości ludowej (tkaniny, rzeźby). W programie dalszego zwiedzania był pomnik Bitwy pod Węgrowem, gdzie 3.II.1863 r. powstańcy stoczyli zwycięską bitwę z wojskami rosyjskimi, i tu złożyliśmy kwiaty i chwilą ciszy uczciliśmy pamięć poległych.
Po krótkim odpoczynku nad Zalewem Węgrowskim udaliśmy się do miejscowości Liw – dawnego ośrodka handlowego na pograniczu Mazowsza i Litwy. Zwiedziliśmy zamek – dawną siedzibę książąt mazowieckich, z bogatymi zbiorami militariów i malarstwa. Chętni poszli na wieżę bramną, gdzie podziwiali piękne widoki na rzekę Liwiec.
Kolejnym punktem wycieczki była miejscowość Dobre w powiecie mińskim, gdzie podczas powstania listopadowego gen. J. Skrzynecki stoczył zwycięską bitwę z rosyjskim korpusem gen. Rosena, idącym w kierunku Warszawy. W Dobrem zwiedzaliśmy Społeczne Muzeum Konstantego Laszczki – rzeźbiarza, autora wielu popiersi i pomników, m.in. Henryka Sienkiewicza w Bydgoszczy.
O godz. 17:00 szczęśliwie dotarliśmy do Wesołej, pełni wiedzy i wrażeń o pięknie ziemi ojczystej na Pograniczu Mazowsza.
Panu Prezesowi Związku Nauczycielstwa Polskiego – Sekcji Emerytów i Rencistów Longinowi Wąsowskiemu w imieniu wszystkich uczestników wycieczki i własnym składamy serdeczne podziękowanie za wspaniałą lekcję historii i prosimy o więcej.
W załączeniu fotografie:
1) Składanie kwiatów pod pomnikiem Bitwy pod Węgrowem 1863 r. pod kier. Pana Longina Wąsowskiego
2) Uczestnicy wycieczki (nauczyciele emeryt. i kombatanci).
|
|
Zobacz również
Tagi: Pogranicze Mazowsza, zabytki Mazowsza, nauczyciele, wycieczki nauczycieli
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
2 - 9 października 2023
Spotkania nt. budów ul. Bursztynowej i Babiego Lata


Nasza ankieta
Czym najczęściej podróżujesz do centrum Warszawy?