WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 5 czerwca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Kira, Bonifacy, Waleria

Strefa zdrowia: Co zamiast soli?

Urszula Religioni, specjalista ds. zdrowia publicznego HD MEDICAL, www.hdmedical.pl  |  27 sierpnia 2014

Strefa zdrowia: Co zamiast soli?

Sól zatrzymuje wodę w organizmie. Nadmiar soli może przyczynić się do powstania nadciśnienia tętniczego, niewydolności nerek czy osteoporozy. Maksymalna bezpieczna dawka soli rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia to ok. 5 g na dobę (odpowiednik małej płaskiej łyżeczki). Dużo większą ilość dostarczamy jednak już wraz ze spożywanymi na co dzień gotowymi produktami – pieczywem, serem, wędlinami, mieszankami przypraw, daniami w puszkach, a nawet słodyczami!

Mimo posiadanej wiedzy na temat wpływu soli na zdrowie, wielu z nas nie wyobraża sobie przygotowania potraw bez tego składnika. Jesteśmy wręcz uzależnieni od soli. Pocieszającym jest, że organizm odzwyczaja się od słonego smaku już w ciągu kilku dni, podczas gdy od słodkiego – 1-3 miesiące.

Czym zatem – jeśli nie solą przyprawić potrawy?

Odkryjmy bogactwo ziół!

Większość ziół posiada nie tylko walory smakowe, ale i zdrowotne. Dzięki zawartości związków flawonowych, pektyn czy garbników, zioła mogą być używane również samodzielnie, głównie w profilaktyce czy łagodzeniu objawów różnych schorzeń. Przyjrzyjmy się właściwościom niektórych z nich:

Bazylia – posiada działanie rozkurczowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, moczopędne, rozgrzewające, przeciwgorączkowe, przyspiesza regenerację skóry.

Czosnek – jest silnie bakteriobójczy, przeciwgrzybiczy, przyspiesza przemianę materii.

Tymianek – pobudza apetyt, sprawność umysłową, działa moczopędnie, przeciwkaszlowo, przeciwwzdęciowo, przeciwastmatycznie.

Oregano – posiada działanie przeciwzapalne, wspomaga pracę układu pokarmowego, pobudza apetyt.

Majeranek – wspomaga pracę układu trawiennego, ma działanie rozgrzewające i przeciwzapalne.

Papryczka chili  - działa rozgrzewająco i przeciwbólowo, pobudza pracę żołądka i jelit, przyspiesza przemianę materii i krążenie krwi.

Liście laurowe – posiadają działanie żółciopędne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, wspomagają pracę wątroby.

Kolendra – wspomaga perystaltykę jelit, ma działanie przeciwskurczowe, grzybobójcze i bakteriobójcze.

Lubczyk – posiada działanie silnie moczopędne, rozkurczowe, wykrztuśne.

Szałwia – działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wspomaga pracę układu pokarmowego i regenerację skóry.

Dobrym pomysłem jest tworzenie domowych mieszanek ziół przeznaczonych do konkretnych rodzajów potraw. Nie dość, że będą one wolne od soli, to unikniemy również jeszcze groźniejszego składnika gotowych mieszanek – glutaminianu sodu.

Tagi: zdrowie, porady dietetyczne, sól, co zamiast soli, zdrowe odżywianie, przyprawy, zdrowe gotowanie


Komentarze użytkowników (14)

Dodaj komentarz
Marian | 2014-09-10 15:43:01

Starsi ludzie muszą przyjmować odpowiednią (nie za małą) ilość soli, gdyż ich organizm odzwyczaja się od oszczędzania sodu. Typowa przyczyna niedoboru NaCl to dieta sucharkowo-herbaciana. Ciężki niedobór sodu powoduje zaburzenia odbioru rzeczywistości, problemy z podejmowaniem decyzji, z poruszaniem się, a w końcu prowadzi do śmierci. Nie jest prawdą twierdzenie, że NaCl wywołuje nadciśnienie tętnicze. Sól może tylko u osób z predyspozycją genetyczną wywoływać przejściowe podniesienie ciśnienia. Właściwa dobowa dawka NaCl zależy od trybu życia, intensywności wysiłku fizycznego, pocenia się i ilości oddawanego moczu. Różnice w indywidualnym zapotrzebowaniu są bardzo duże.

U.Religioni | 2014-09-11 11:18:02

Oczywiście zgadzam się z Panem, że sód jest dla organizmu niezbędnym składnikiem (odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, reguluje gospodarkę wodną czy gospodarkę kwasowo-zasadową), jednak wystarczającą ilość sodu przyjmujemy już nawet z naturalnymi produktami, nie wspominając o żywności przetworzonej. Proszę zauważyć, że sód obecny jest w większości kupowanych przez nas produktów – nawet słodyczach, przez codzienne spożycie soli przez Europejczyka szacowane jest na ok. 8-10 – krotnie większe niż sugerowane przez Organizacje i Towarzystwa Naukowe.
Odnośnie wpływu soli na rozwój wielu chorób – istnieje na ten temat wiele doniesień naukowych, a większość badań opisuje relację pomiędzy spożyciem soli a występowaniem właśnie chorób układu krążenia. Nadmiar soli wpływa również na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka żołądka, osteoporozy (sól wypłukuje z organizmu wapń i inne składniki mineralne), a także powstawania zakrzepów.
Odnośnie czynników genetycznych – niestety ich wpływ na rozwój chorób jest bardzo niewielki (jeszcze 20 lat temu uważało się, że geny odpowiedzialne są w 10% za powstawanie chorób, w tej chwili pojawia się coraz więcej badań, sugerujących, że czynniki genetyczne odpowiadają w 1-3% za rozwój np.chorób nowotworowych), przy czym pamiętać należy, iż geny również musimy uaktywnić, np. stosowaniem nieodpowiedniej diety.

Zbrozło | 2014-10-14 22:39:59

Zapraszam Panią i wszystkie osoby zainteresowane medycyną opartą na faktach na konferencję: Rzadkie Choroby Układu Krążenia, Kraków 16-17.10.2014.
Niestety, co do związku chorób z genetyką nie ma Pani racji - gdyby mój student powiedział coś takiego, to musiał by zdawać kolokwium albo egzamin jeszcze raz.

U.Religioni | 2014-10-15 11:52:54

Dziękuję za komentarz. Wiem, że kwestia żywienia, a szczególnie wpływu diety na rozwój czy możliwość zapobiegania chorobom jest tematem drażliwym i spotkać tu można wiele opinii, często niestety subiektywnych.
Ja również jestem wykładowcą kierunków medycznych. Jako zespół w swojej pracy staramy się przekazywać studentom wiedzę opartą na najnowszych doniesieniach naukowych. Tak jest w przypadku genetyki - rozpatrując np. nowotwory (bo do nich odwoływałam się poprzednio) badania wskazują, że nawet 98% nowotworów wynika z nieodpowiedniej diety i stylu życia.
Wszystkich czytelników, zainteresowanych tą tematyką zachęcam do sięgnięcia do książek opartych na badaniach naukowych, np. dr J.Fuhrmana lub rozszerzenia wiedzy bezpośrednio na podstawie wyników badań dostępnych w bazach medycznych.

Robert | 2014-10-19 15:13:22

Czy sól szkodzi?
Chora EZ, lat 87 została przywieziona do szpitala po utracie przytomności z upadkiem i złamaniem lewego przedramienia. W wywiadzie niewydolność serca i niewydolność nerek - z tego powodu miała zaleconą dietę niskosodową. Złamanie zaoptrzono operacyjnie. W badaniach krwi Na+ 107 (norma 135-145 mmol/l Cl- 78mmol/l (norma 97-110), K+ 3,8.
W przypadku tej chorej dieta niskosolna doprowadziła do powaznego jak na wiek powikłania oraz kilkutygodniowego pobytu w szpitalu. Uzupełnienie NaCl drogą dożylną zajęło 7 dni (koszty 400zł/dobę x 7 dni = 2800zł plus leki i badania. W tym przypadku można stwierdzić, że niedobór soli szkodzi, a nawet jest groźny dla życia..

Stalgast

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 5 czerwca 2020

Grochowski Festiwal Streetfood’u

Środa, 10 czerwca 2020

Planowane wyłączenia prądu

Wtorek, 30 czerwca 2020

Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o powrocie systemu roweru miejskiego (Veturilo) w Warszawie?

Pomysł dobry, ale w praktyce słabo działa - częste problemy z wypożyczeniem/oddaniem roweru
Świetny pomysł i doskonale się sprawdza w Warszawie
Zbyt często brakuje rowerów na stacjach, z których chciałbym/chciałabym skorzystać
Może być, ale bez rewelacji
Świetnie promuje jazdę na rowerze
Źle, że go wprowadzili, bo teraz trzeba na chodniku (jako pieszy) mieć oczy dookoła głowy, tylu tu rowerzystów
Fajny, ale rowery często się psują
Dobry, ale za mało stacji wypożyczenia
Nie wiem, nie korzystam
Kiepski, w innych miastach to działa lepiej
Co z tego, że są rowery jak prawie wcale nie ma ścieżek rowerowych?
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń