WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 4 czerwca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Helga, Karol, Franciszek

Polityka nieprzyjazna dla kobiet

Sebastian Mateusz Nowak ( www.sebastiannowak.boo.pl )  |  20 września 2011

Przed każdymi wyborami duży rezonans w społeczeństwie budzi kwestia kobiet w polityce. W tym roku również temat ten był wielokrotnie podejmowany w rozmaitych mediach. Dziennikarze różnych stacji telewizyjnych, publicyści, wzięli pod lupę listy wyborcze poszczególnych partii politycznych. Okazało się, że tak jak w zeszłych latach, tak i w tym roku mamy do czynienia z tym samym problemem – dyskryminacją kobiet.

Wydawało się, że problem ten rozwiąże ustawa wprowadzająca kwotowy udział kobiet w wyborach. Od tamtej pory mają one zagwarantowane 35 procent miejsc na listach wyborczych. Ustawa ta miała na celu przeciwdziałanie ich marginalizacji i wdrożenie zasady równości. W demokracji bowiem udział kobiet i mężczyzn w podejmowaniu decyzji powinien być zrównoważony. W praktyce jednak nic się nie zmieniło. Politycy różnych opcji politycznych licytują się, na której liście wyborczej znajduje się więcej kobiet i jak wysokie miejsca one zajmują. Partie polityczne teoretycznie wypełniły ustawowy obowiązek, ale kobiety zostały zepchnięte na dalsze pozycje na listach lub umieszczone na czołowych miejscach w okręgach niemandatowych. To co im pozostaje, to jedynie okruchy władzy. Obecnie o parytetach i o ewentualnych zmianach dużo się tylko mówi. Słuszne jest zatem stwierdzenie, że nawet największy wicher słów nie obróci ramion wiatraka.

Swoistym panaceum na zaistniałą sytuację mógłby się okazać system suwakowy. Oznaczałoby to, że na listach wyborczych mężczyzna i kobieta występowaliby na przemian. Być może, gdyby u władzy znalazłoby się więcej kobiet, dyskutowałoby się nie tylko o parytetach w polityce, ale także o parytetach w życiu codziennym.

Tagi: polityka, kobiety, parytety, dyskryminacja, dyskryminacja kobiet, wybory


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń