WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 19 października 2021 r.
Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Jesień już, dymu pełno znów

Joanna Dąbrowska  |  22 września 2011

Jesień już, dymu pełno znów

Już się złocą liście na drzewach, już kasztany leżą w alejkach, już mgły poranne i chłody nastają… Jesień, jak każda pora roku, ma swoje uroki, jednakże jedno z nierozerwalnie związanych z nią skojarzeń to snujące się w powietrzu smugi dymów z palących się liści i traw. 

Każdy działkowiec, jak i gospodarz posesji, każdego roku staje przed dylematem dotyczącym nagromadzonych liści opadłych z drzew oraz suchych gałęzi, czy innych pozostałości roślinnych. Najwygodniejszą, a co z tym związane, najpopularniejszą formą niszczenia jesiennych odpadów jest rozpalenie ogniska. Niestety palenie ognisk z często przesiąkniętych wilgocią liści powoduje nadmierną emisję gryzącego dymu, który bezlitośnie rozprzestrzenia się wśród najbliższych nieruchomości. A tu już o krok od konfliktu zarówno z przepisami prawa jak i naszymi sąsiadami. Ewentualną alternatywą dla palenia liści nagromadzonych w przydomowym ogródku może być wywóz tych roślinnych odpadów na wysypisko śmieci bądź utworzenie przydomowego kompostownika.

Obecnie spalanie w ogrodzie zeschłych liści i gałęzi jest w większości gmin dopuszczalne. Ale dotyczy to wyłącznie odpadów o charakterze organicznym. Jeżeli do ogniska, w którym spalamy uschnięte gałęzie, wrzucimy na przykład butelkę po płynie chwastobójczym, popełniamy już wykroczenie. Zwykłych śmieci nie wolno bowiem spalać w ogrodzie pod żadnym pozorem.

Paląc liście i inne odpady ogrodnicze trzeba także pamiętać o tym, że działanie to nie może naruszać innych przepisów prawnych. Chodzi zwłaszcza o takie ustawy szczegółowe jak prawo o ruchu drogowym, z którego jasno wynika, że dym unoszący się z ogniska nie może ograniczać widoczności na pobliskich drogach. Zastosowanie w tej kwestii mają też o przepisy przeciwpożarowe, które precyzują między innymi, w jakiej odległości od zabudowań czy ściany lasu można rozpalić ognisko. Niezastosowanie się do tych ograniczeń może  skończyć się dla nas mandatem. Z reguły jednak wizyta straży miejskiej, czy funkcjonariuszy policji u „palacza liści” kończy się upomnieniem oraz nakazaniem zgaszenia ogniska. W przypadku zaś, gdy ogień jest nie tylko uciążliwy dla otoczenia, lecz stanowi  realne zagrożenie na przykład dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, sprawca jest karany mandatem.

Na terenie Dzielnicy Wawer, jak i na obszarze całej Warszawy dopuszczalne jest spalanie suchych liści jednakże pod warunkiem ograniczenia emisji powstałego dymu. Musimy pamiętać, iż spalanie w ogrodzie zeschłych liści nie może także w żadnym stopniu być uciążliwe dla sąsiadów, co wynika wprost z zapisów kodeksu cywilnego. Trudno niestety jednoznacznie sprecyzować, co można uznać za uciążliwe dla innych, a co za zachowanie dopuszczalne. Jednemu sąsiadowi będzie bowiem przeszkadzać, gdy zapalimy w ogrodzie kilka suchych gałązek, a inny nie zwróci uwagi nawet, gdy na naszej posesji płonąć będzie wielki stos gałęzi.

Jesienne ognisko nie musi jednak wiązać się jedynie z paleniem liści i innych pozostałości ogrodowych, ale może być również okazją dla skosztowania pieczonej nad ogniem kiełbaski czy ziemniaków. I w tym przypadku nie ma zakazu palenia ognisk pod warunkiem jednak, że nie stwarzają one zagrożenia pożarowego oraz nie są uciążliwe dla sąsiadów. Tu należy znów przypomnieć, iż nadmierne zadymianie działki sąsiada może być uznane za szczególną uciążliwość, a pokrzywdzony i zadymiony sąsiad może domagać się zaniechania takich działań także na drodze cywilnoprawnej.


Tagi: ogniska, palenie ognisk, dym, przepisy


Komentarze użytkowników (4)

Dodaj komentarz
f_a | 2011-09-23 09:01:31

Ten zapach/ smród mi osobiscie nie przeszkadza, ale szlag mnie trafia, gdy ludzie ( ponoć inteligentni, majętni i pobożni) palą plastiki, a robią to bez względu na pore roku, zwykle czekając do zmroku, aby nie mozna było ich namierzyć, chociaż bezposredni sasiedzi mogliby, ale "po nas choćby potop".
f_a

Mieszkanka Wawra | 2011-09-23 11:35:06

Dobrze że ktoś poruszył wątek dotyczący palenia odpadów z ogródka, a często nie tylko...Ja niestety mam wątpliwą przyjemność być sąsiadką" palaczy" liści o każdej porze dnia i nocy i moje prośby o zaprzestanie tego procederu nie przynosiły skutku.

lemich | 2012-10-25 18:10:29

dzisiaj, 25 10 2012 była u mnie straż miejska i zakazała palenia liści. Dowiedziałem, sie , że to przeszkadza sąsiadom. Nie dowiedziałem sie którym bo to podobno tajemnica. Ja wiem , że moi sąsiedzi w prominiu pół kilometra nie maja nic na przeciw tej uciązliwości bo sami to robią. Gdy próbowałem pokazać funkcjonariuszowi dymiące ogniska u sąsiada, strażnik miejski przerwał mi tłumaczenie stwierdzeniem, że nim też sie zajma oraz że my spotkamy sie w sądzie gdzie zpłace karę 5 000 zln.
prosze o info jakie jest prawo i jego wykładnia w Gminie Wawer. Mozna palic liście czy nie?

Redakcja | 2012-10-29 17:08:27

Jak informuje Rzecznik Prasowy Urzędu Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy, zgodnie z regulaminem dot. utrzymania czystości i porządku w Warszawie można 2 razy w roku spalać liście (wiosna, jesień) pod warunkiem, że nie zagraża to bezpieczeństwu oraz nie przeszkadza sąsiadom. Można więc palić je, gdy sąsiedzi są np. w pracy. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest wykorzystywanie liści jako składnika do kompostowania.

stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


24 września - 31 października 2021

Konkurs plastyczny "Mój Rembertów"

27 września - 7 listopada 2021

Stwórz film reklamowy Wedla i zdobądź cenne nagrody!

Piątek, 22 października 2021

Warszawa zaprasza na Noc Księgarń

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń