WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 9 czerwca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Anna, Pelagia, Felicjan

Okiem prawnika: Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej – cz. 2

Tomasz Małecki  |  9 marca 2015

Spółka cywilna – bomba z opóźnionym zapłonem?

Popularną formą prawną prowadzenia firmy jest spółka cywilna. W praktyce najczęściej spotyka się spółkę cywilną prowadzoną jako tzw. firmę rodzinną bądź też jako spółkę dwóch przedsiębiorców (wspólników), którzy prowadzą razem biznes. Branże działalności? –bardzo zróżnicowane. Niestety bardzo często bez względu na branżę spółka cywilna będzie najgorszą i najmniej bezpieczną formą prowadzenia działalności gospodarczej.

Wspólny majątek...

Zarówno gdy wspólnikiem spółki cywilnej jest osoba fizyczna, jak i wtedy, gdy jest nim osoba prawna (np. spółka z o.o.), składniki majątku wniesione do spółki cywilnej stają się współwłasnością wspólników. Należy wobec tego mieć świadomość, iż rzeczy wniesione do spółki– o ile wspólnicy nie ustalą innych zasad – po rozwiązaniu spółki nadal będą stanowić ich współwłasność.

Nieograniczona odpowiedzialność za zobowiązania

Wspólnicy odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki. Co więcej, odpowiedzialność ta jest „pierwszorzędna“ – co oznacza, iż wierzyciel spółki nie musi domagać się zaspokojenia swoich roszczeń z majątku wspólnego wniesionego do spółki – może żądać zapłaty od każdego wspólnika z jego majątku osobistego. Nietrudno sobie wobec tego wyobrazić (i niestety takie sytuacje zdarzały się), że „wspólnik A“ odpowiada swoim majątkiem osobistym za zobowiązania spółki zaciągnięte przez „wspólnika B“, o których... nigdy nie słyszał!

Śmierć wspólnika... a co dalej?

Co do zasady w przypadku śmierci wspólnika i pozostania w spółce wyłącznie jednego wspólnika – spółka ulega rozwiązaniu i przestaje istnieć jako podmiot prawa.

Wygasa NIP i REGON spółki, wpis do EDG zmarłego wspólnika, nie można ruszyć pieniędzy spółki, wystawić faktury czy podpisać jakiegokolwiek dokumentu. Spółka kończy działalność. Wygasają również wszelkie decyzje administracyjne, a majątek spółki zostaje podzielony między wspólnika, który pozostał, oraz spadkobierców wspólnika zmarłego. W takiej sytuacji jest praktycznie niemożliwe, aby firma dalej funkcjonowała.

Teoretycznie umowa spółki może przewidywać, iż po śmierci wspólnika spółka nie przestaje istnieć i wstępują do niej spadkobiercy zmarłego. Ale czy na pewno jest to pożądana sytuacja? Czy spadkobierca zna specyfikę biznesu? Skąd pewność, że nie wypowie umowy spółki, aby nabyć składniki majątku? A może jest małoletni?

Opisany wyżej „pat“, który czeka większość spółek cywilnych, wspomniana wcześniej nieograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiazania oraz rosnące składki ZUS bardzo często decydują o poszukiwaniu przez przedsiębiorców innych form prawnych prowadzenia firmy – którymi mogą być np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub odpowiednio „poukładana“ spółka komandytowa.

Autor jest mieszkańcem Starej Miłosny. Pracuje jako prawnik w kancelarii adwokackiej zajmującej się przekształceniami prawnymi i podatkowymi firm, prowadzi również swoją działalność gospodarczą. Kontakt: +48 794 579 010, tomasz.malecki [at] sikoralegal.pl.

 

Tagi: okiem prawnika, porady prawne, Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej, prawo


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

Sobota, 10 czerwca 2023

Starowarszawski Piknik Rodzinny w Wesołej - już 10 czerwca!

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń