WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 17 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Weronika, Sławomir, Brunon

Okiem prawnika: Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej – cz. 3

Tomasz Małecki  |  27 marca 2015

Jedną z bardziej popularnych form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.). Skąd taka ilość firm działających na rynku jako tego rodzaju osoby prawne? Wydaje się, że przyczyn należy szukać wśród korzyści z prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki z o.o.

Ograniczona odpowiedzialność i bezpieczeństwo

Konstrukcja prawna spółki z o.o. pozwala na rozwiązanie problemu, z którym zmaga się większość świadomych przedsiębiorców: co z moim majątkiem, jeśli nie pójdzie mi w biznesie? Jak przed takim ryzykiem zabezpieczyć rodzinę?

W odróżnieniu od jednoosobowej działalności gospodarczej oraz innych często zakładanych spółek (np. spółki jawnej czy cywilnej) właściciel spółki z o.o. nie odpowiada za długi spółki powstałe podczas jej działalności. Dlaczego? Tak po prostu stanowi prawo. Za długi spółki teoretycznie odpowiada Zarząd spółki, ale po pierwsze – wyłącznie w przypadku jej niewypłacalności. Po drugie istnieje kilka przepisów, które przy zachowaniu odpowiedniej staranności uwalniają Zarząd od odpowiedzialności za takie zobowiązania, w praktyce więc za zobowiązania spółki, która stała się niewypłacalna, może nie odpowiedzieć nikt. Jednakże, nawet w przypadku gdyby Zarząd odpowiadał za zobowiązania spółki – sytuacja firmy, która popadła w kłopoty, jest znacznie lepsza niż np. właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej. W jego przypadku długi firmy to tak naprawdę długi osobiste – po uzyskaniu nakazu sądowego komornik może od razu zająć majątek właściciela firmy. W przypadku spółki z o.o. do majątku właściciela nie można sięgnąć wcale, natomiast do majątku Zarządu dopiero kiedy egzekucja wobec spółki okazała się bezskuteczna. Właściciele spółki mają więc sporo czasu, aby szukać rozwiązań dotyczących zaistniałej sytuacji – czasu, którego często nie ma osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.

Podwójna księgowość i sprawozdania

W porównaniu do innych firm prowadzenie spółki z o.o. wiąże się z większymi rygorami, jeśli chodzi o prowadzoną księgowość (pełna księgowość) oraz obieg dokumentów w firmie. Niektóre decyzje wymagają uchwał walnego zgromadzenia wspólników, a jeszcze inne udziału notariusza. Pod koniec roku podatkowego należy również sporządzić bilans i sprawozdanie, które składane jest do sądu. Pomijając kwestię pełnej księgowości, której prowadzenie przy dużej ilości dokumentów rzeczywiście może być kosztowne – wydaje się, iż w porównaniu z korzyściami większa sprawozdawczość oraz „przymus notarialny“ nie są czynnikami, które powinny skreślać spółkę z o.o. z katalogu form prawnych działania firmy, które bierzemy pod uwagę. Poza korzyściami dotyczącymi ochrony majątku właściciela paradoksalnie w konstrukcji prawnej spółki z o.o. korzystne może być... opodatkowanie.

Brak ZUS i Podatek CIT

Jeśli powiemy przedsiębiorcy, że można mieć firmę i jednocześnie nie zapłacić ani złotówki ZUS, jeśli nie zatrudniamy pracowników, większośc osób nie uwierzy. A jednak – w przypadku spółki z o.o jest to możliwe. Wydawałoby się, że niekorzystne może być opodatkowanie. Mówi się bowiem, iż w spółce z o.o. jest „podwójne opodatkowanie“ wynikające z podatku CIT. Skoro zdaniem wielu osób obciążenia podatkowe w Polsce są wysokie – jak wysokie muszą być, kiedy płacimy „podwójnie“? Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Z racji tego, iż spółka z o.o. jest „odrębnym bytem“ od właścicieli, istnieje wiele korzystnych metod optymalizacji podatkowej, która pozwala nie tylko zniwelować „podwójne opodatkowanie“, ale wręcz płacić podatki nawet o połowę niższe niż w przypadku działalności gospodarczej. Z tego właśnie powodu wielu przedsiębiorców zastanawia się nad zmianą formy prowadzonej działalności gospodarczej na spółkę z o.o. W kwietniu oraz maju br. autor artykułu poprowadzi na ten temat konferencje internetowe, na które pierwszych 20 czytelników „Wiadomości Sąsiedzkich“ otrzyma bezpłatną wejściówkę. Wejściówki można odebrać pod adresem: http://www.firmabezzus.eu/wejsciowka.html.

Autor jest mieszkańcem Starej Miłosny. Pracuje jako prawnik w kancelarii adwokackiej zajmującej się przekształceniami prawnymi i podatkowymi firm, prowadzi również swoją firmę. Kontakt: +48 794 579 010, tomasz.malecki [at] sikoralegal.pl.

 

 

 

Tagi: okiem prawnika, porady prawne, Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej, prawo


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
teknosystempracownicy

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń