Okiem prawnika: Spółka komandytowa
Tomasz Małecki | 6 maja 2015
W odróżnieniu od innych spółek osobowych w spółce komandytowej mogą występować wspólnicy, których odpowiedzialność za zobowiązania firmy jest bardzo zróżnicowana. Wspólnik będący „komandytariuszem“ odpowiada wyłącznie do wysokości określonej w umowie spółki „sumy komandytowej“, która może być określona dowolnie (np. 1000 zł).
Pełną odpowiedzialność za zobowiązania ponosi natomiast „komplementariusz“, który jednocześnie jest wspólnikiem reprezentującym spółkę i zaciągającym w jej imieniu zobowiązania. Jednocześnie podobnie jak w innych spółkach osobowych można bardzo elastycznie ukształtować proporcje majątku wnoszonego do spółki przez każdego ze wspólników oraz udział w zysku.
Można więc przykładowo ustalić duży udział w zysku dla wspólnika, który nie odpowiada za zobowiązania spółki, ale za to poniósł większość kosztów związanych z uruchomieniem biznesu. Przy spółce komandytowej nietrudno sobie też wyobrazić współwłaściciela firmy, którego wkład finansowy był symboliczny, ale za to wspólnik ten zarządza firmą i w pełni odpowiada za jej zobowiązania.
Pełna księgowość i sprawozdania
Podobnie jak przy prowadzeniu spółki z o.o., prowadzenie spółki komandytowej wiąże się z większymi rygorami, jeśli chodzi o prowadzoną księgowość (pełna księgowość) oraz obieg dokumentów w firmie. Pod koniec roku podatkowego należy również sporządzić bilans i sprawozdanie, które składane są do sądu. Pomijając kwestię pełnej księgowości, której prowadzenie przy dużej liczbie dokumentów rzeczywiście może być kosztowne – wydaje się, iż w porównaniu z korzyściami z prowadzenia spółki komandytowej większa transparentność nie jest czynnikiem, który powinien skreślać spółkę komandytową z katalogu form prawnych działania firmy, które bierzemy pod uwagę.
Korzyści podatkowe
W odróżnieniu od spółek kapitałowych, spółka komandytowa nie jest płatnikiem podatku CIT. Prowadząc firmę w formie spółki komandytowej, nie musimy się więc martwić o tzw. podwójne opodatkowanie. Sama spółka komandytowa może być jedynie płatnikiem podatku VAT – płatnikami podatku dochodowego są wspólnicy. Jeśli chodzi o osoby fizyczne, rozliczenia podatku wyglądają podobnie jak w przypadku spółki cywilnej czy jednoosobowej działalności gospodarczej.
Brak podatku CIT oraz wspomniane wyżej zróżnicowanie odpowiedzialności wspólników powodują, iż w odpowiedniej konfiguracji spółka komandytowa jest bardzo atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej dla większych przedsiębiorstw – zwłaszcza tych, których branża wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem. Cel taki można osiągnać poprzez „umocowanie“ jako komplementariusza osoby prawnej w postaci spółki z o.o – wówczas pozostali wspólnicy, do których „kierowana“ jest większość zysków, mogą być opodatkowani liniowo, natomiast za zobowiązania odpowiada spółka z o.o, w której skupia się „decyzyjność“ wspólników. Z tego powodu z każdym rokiem rośnie liczba spółek z o.o., spółek cywilnych i jawnych, których właściciele podejmują decyzję o przekształceniu w spółkę komandytową.
Autor jest mieszkańcem Starej Miłosny. Pracuje jako prawnik w kancelarii adwokackiej zajmującej się przekształceniami prawnymi i podatkowymi firm, prowadzi również swoją firmę. Kontakt: +48 794 579 010, tomasz.malecki [at] sikoralegal.pl.
Tagi: okiem prawnika, porady prawne, prawo, Spółka komandytowa
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
4 maja - 26 czerwca 2022
Nowe bezpłatne zajęcia w OSiR Praga-Południe!
12 - 31 maja 2022
Wernisaż wystawy "Malowane wiosną" Danuty Marszałek
Sobota, 21 maja 2022
Targ dla mieszkańców na pl. Szembeka


Nasza ankieta
Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?