WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 27 lutego 2021 r.
Imieniny obchodzą: Anastazja, Wiktor, Gabriel

Warszawa rowerowo

Harcerz 296 WWDH „Wir” Bartłomiej Formański  |  1 czerwca 2015

Warszawa rowerowo

Upragniona wiosna wkroczyła do miasta wielkimi krokami. Po długim wyczekiwaniu ujrzałem wreszcie moje miasto skąpane w słońcu. Już wiedziałem, co będę robił w nadchodzący weekend. Oczyściłem mój rower, napompowałem koła, sprawdziłem hamulce i postanowiłem wyruszyć w plener.

Nie jestem zwolennikiem jazdy rowerem po mieście, przepychania się wśród przechodniów, jeżdżenia w ciągłym zgiełku. Fascynuje mnie jazda wśród natury, lasów, blisko przyrody i ptaków. Na szczęście moje województwo mazowieckie jest w stanie zapewnić mi wszystkie te dobroci.

W sobotę wybrałem się z wujkiem Maćkiem, niezwykłym podróżnikiem, na wyprawę rowerową do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Start podróży był w Starej Miłośnie. Następnie lasami dojechaliśmy do bagien. Największe wrażenie zrobiły na mnie brzozy wyrastające z tych mokradeł.

Tam zrobiliśmy chwilę przerwy na zdjęcia i posiłek. Następnym punktem naszej wyprawy była polana z pozostałościami bunkra z okresu II wojny światowej. Odwiedziliśmy również „Górę Lotnika” w Michalinie. Nazwa tego miejsca pochodzi z czasów II wojny światowej. Tu rozbił się samolot „Liberator” KG 939 „A-Able” z 31 Dywizjonu Bombowego Sił Powietrznych Południowej Afryki (SAAF), który wziął udział w akcji niesienia pomocy Powstaniu Warszawskiemu pod kryptonimem „Warsaw Concerto”. Leciał z Włoch, żeby dostarczyć powstańcom broń, lekarstwa, amunicję i żywność. Nad Warszawą maszyna dostała się pod silny ostrzał niemieckiej artylerii przeciwlotniczej. Pomimo to załoga dokonała zrzutu. Następnie palący się samolot został skierowany przez dowódcę kapitana Van Eyssena w kierunku linii sowieckich. Stopniowo tracił jednak wysokość oraz sterowność. Rozbił się w lesie w Michalinie w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 roku. W katastrofie zginęło trzech lotników, porucznik Hamilton oraz sierżanci Mayes i Hudson.

Następnie dojechaliśmy do miejscowości Góraszka, gdzie obejrzeliśmy lotnisko. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną.

Było to dla mnie fantastyczne przeżycie. Polecam wszystkim takie spędzanie czasu z kilku istotnych powodów. Województwo mazowieckie jest przepiękne krajobrazowo i bogate historycznie. Warto poznać region, w którym się mieszka i być mile zaskoczonym.

W ostatnich czasach dotarły informacje o bardzo dużym stężeniu substancji toksycznych w powietrzu. Taka wyprawa do lasu to ogromny zastrzyk świeżego powietrza dla naszych płuc.

Tagi: wycieczki rowerowe, harcerze, wycieczki harcerzy, Warszawa


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy uważasz, że zimą jezdnie i chodniki powinny być posypywane solą?

Tak, nie widzę przeciwwskazań
Tak, dzięki tej metodzie jest zdecydowanie bezpieczniej na jezdniach oraz chodnikach
Nie, sól nie jest dobrym rozwiązaniem
Nie, ponieważ sól szkodzi przyrodzie
Są lepsze metody na poprawę bezpieczeństwa na jezdniach i chodnikach
Nie mam zdania
Nie, sól niszczy samochody, a pieszym buty
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń