WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 2 czerwca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Marianna, Marzena, Erazm

Warszawa rowerowo

Harcerz 296 WWDH „Wir” Bartłomiej Formański  |  1 czerwca 2015

Warszawa rowerowo

Upragniona wiosna wkroczyła do miasta wielkimi krokami. Po długim wyczekiwaniu ujrzałem wreszcie moje miasto skąpane w słońcu. Już wiedziałem, co będę robił w nadchodzący weekend. Oczyściłem mój rower, napompowałem koła, sprawdziłem hamulce i postanowiłem wyruszyć w plener.

Nie jestem zwolennikiem jazdy rowerem po mieście, przepychania się wśród przechodniów, jeżdżenia w ciągłym zgiełku. Fascynuje mnie jazda wśród natury, lasów, blisko przyrody i ptaków. Na szczęście moje województwo mazowieckie jest w stanie zapewnić mi wszystkie te dobroci.

W sobotę wybrałem się z wujkiem Maćkiem, niezwykłym podróżnikiem, na wyprawę rowerową do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Start podróży był w Starej Miłośnie. Następnie lasami dojechaliśmy do bagien. Największe wrażenie zrobiły na mnie brzozy wyrastające z tych mokradeł.

Tam zrobiliśmy chwilę przerwy na zdjęcia i posiłek. Następnym punktem naszej wyprawy była polana z pozostałościami bunkra z okresu II wojny światowej. Odwiedziliśmy również „Górę Lotnika” w Michalinie. Nazwa tego miejsca pochodzi z czasów II wojny światowej. Tu rozbił się samolot „Liberator” KG 939 „A-Able” z 31 Dywizjonu Bombowego Sił Powietrznych Południowej Afryki (SAAF), który wziął udział w akcji niesienia pomocy Powstaniu Warszawskiemu pod kryptonimem „Warsaw Concerto”. Leciał z Włoch, żeby dostarczyć powstańcom broń, lekarstwa, amunicję i żywność. Nad Warszawą maszyna dostała się pod silny ostrzał niemieckiej artylerii przeciwlotniczej. Pomimo to załoga dokonała zrzutu. Następnie palący się samolot został skierowany przez dowódcę kapitana Van Eyssena w kierunku linii sowieckich. Stopniowo tracił jednak wysokość oraz sterowność. Rozbił się w lesie w Michalinie w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 roku. W katastrofie zginęło trzech lotników, porucznik Hamilton oraz sierżanci Mayes i Hudson.

Następnie dojechaliśmy do miejscowości Góraszka, gdzie obejrzeliśmy lotnisko. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną.

Było to dla mnie fantastyczne przeżycie. Polecam wszystkim takie spędzanie czasu z kilku istotnych powodów. Województwo mazowieckie jest przepiękne krajobrazowo i bogate historycznie. Warto poznać region, w którym się mieszka i być mile zaskoczonym.

W ostatnich czasach dotarły informacje o bardzo dużym stężeniu substancji toksycznych w powietrzu. Taka wyprawa do lasu to ogromny zastrzyk świeżego powietrza dla naszych płuc.

Tagi: wycieczki rowerowe, harcerze, wycieczki harcerzy, Warszawa


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń