WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 27 maja 2020 r.
Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

CyberEtyka: Nic o nas, bez nas! Ostrożnie z danymi osobowymi

Maciej Chełmiński  |  12 czerwca 2015

CyberEtyka: Nic o nas, bez nas! Ostrożnie z danymi osobowymi

Handel danymi osobowymi to coraz potężniejsza gałąź gospodarki. Zapotrzebowanie firm na odpowiednio sprofilowane dane (np. według wieku, zainteresowań, wykonywanych zawodów itp.) jest bardzo duże. Dostęp do takich danych pozwala precyzyjnie dotrzeć z komunikatem reklamowym do grupy odbiorców, dlatego przedsiębiorcy chętnie takie bazy kupują.

Dane osobowe pozyskiwane są najczęściej od samych zainteresowanych. Popularną metodą jest organizacja konkursu z wartościowymi nagrodami. Wystarczy zaoferować możliwość wygrania telefonu, by pozyskać całkiem pokaźny zbiór danych. Tego typu konkursy regularnie organizuje kilka firm, których działalność polega na tworzeniu zbiorów danych osobowych, a następnie świadczeniu usług telemarketingowych na zlecenie swoich kontrahentów lub udostępnianiu tych zbiorów firmom pragnącym dotrzeć do nowych klientów..

Wzięcie udziału w konkursie to oczywiście nic złego, ale przed podaniem swoich danych osobowych należy dokładnie przestudiować regulamin konkursu. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na te postanowienia, które regulują kwestie przetwarzania danych osobowych. Regulamin powinien wskazywać w szczególności, kto jest administratorem danych (tj. kto je przetwarza i kto ponosi za to odpowiedzialność), oraz cel i zakres przetwarzania danych (tj. do jakich celów i w jaki sposób Wasze dane zostaną wykorzystane – np. wyłącznie w celu realizacji konkursu, a nie jak to często bywa również do celów marketingowych).

Warto pamiętać, że rejestrując się do konkursu powinniśmy mieć możliwość czynnego wyrażenia zgody w szczególności na przetwarzanie danych osobowych w określonych celach oraz odrębnej zgody na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną. Czynne wyrażenie zgody odbywa się poprzez świadome kliknięcie pola zgody przy klauzuli zawierającej odpowiednie oświadczenie. Pamiętajmy, że zgoda wyrażona w ten sposób jest prawnie wiążąca, więc róbmy to rozważnie. Natomiast brak możliwości czynnego wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych lub na otrzymywanie wiadomości drogą elektroniczną powoduje, że administrator nielegalnie przetwarza nasze dane osobowe i nielegalnie przesyła nam wiadomości handlowe. A to już jest sankcjonowane prawnie. Jeśli organizator konkursu próbuje na Was wymusić zgodę (np. odpowiednie pole jest już automatycznie zaznaczone) lub w ogóle brak możliwości czynnego wyrażenia zgody, narusza przepisy ustawy o ochronie danych osobowych. W takiej sytuacji zrezygnujcie z udziału w konkursie.

Warto również pamiętać, że w każdej chwili możemy wyrażoną wcześniej zgodę odwołać. Wystarczy napisać pismo do administratora danych, że nie życzymy sobie dalszego przetwarzania przez niego naszych danych osobowych. W takim przypadku administrator ma obowiązek nasze dane usunąć ze zbioru.

Na koniec mała rada: wystrzegajcie się brania udziału w konkursach i ankietach, w których warunkiem udziału jest zgoda na przetwarzanie i udostępnienie danych osobowych osobom trzecim dla celów marketingowych. Nagrody w konkursie prawdopodobnie i tak nie wygracie, za to telefony od namolnych sprzedawców macie pewne jak w banku.

Organizatorom konkursów i administratorom danych osobowych radzimy, aby udzielali uczestnikom rzetelnych, zgodnych z przepisami ustawy, informacji dotyczących celu i zakresu przetwarzania danych osobowych. Dzięki temu pozyskane przez Was dane będą bardziej wartościowe i unikniecie kłopotów z GIODO, a nawet z prokuraturą. W razie wątpliwości, czy stosowane przez Was regulaminy konkursów są zgodne z prawem, zachęcamy do kontaktu z Fundacją CyberEtyka.

 

Tagi: bezpieczeństwo w internecie, bezpieczeństwo, dane osobowe, CyberEtyka


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Maj 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


Środa, 27 maja 2020

Wernisaż wystawy Bogdana Stodulnego

Wtorek, 30 czerwca 2020

Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o powrocie systemu roweru miejskiego (Veturilo) w Warszawie?

Pomysł dobry, ale w praktyce słabo działa - częste problemy z wypożyczeniem/oddaniem roweru
Świetny pomysł i doskonale się sprawdza w Warszawie
Zbyt często brakuje rowerów na stacjach, z których chciałbym/chciałabym skorzystać
Może być, ale bez rewelacji
Świetnie promuje jazdę na rowerze
Źle, że go wprowadzili, bo teraz trzeba na chodniku (jako pieszy) mieć oczy dookoła głowy, tylu tu rowerzystów
Fajny, ale rowery często się psują
Dobry, ale za mało stacji wypożyczenia
Nie wiem, nie korzystam
Kiepski, w innych miastach to działa lepiej
Co z tego, że są rowery jak prawie wcale nie ma ścieżek rowerowych?
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń