WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 19 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Księgarnia z duszą

Olga Łęcka  |  19 czerwca 2015

Księgarnia z duszą

Przy ul. Fieldorfa 10 lok. 312 od niedawna funkcjonuje księgarnia. W moim przekonaniu nietypowa, odbiegająca od narzuconych nam przez ogromne sieci standardów. Witryna jest zwyczajna, ale po przekroczeniu progu księgarni znajdujemy się w zupełnie innym świecie. Świecie, w którym człowiek jest najważniejszy.

A książka to przedmiot kultu, którym należy się dzielić. Z właścicielem przedsięwzięcia, panem Siergiejem, spotkałam się pod koniec maja i dzięki temu spotkaniu uwierzyłam w magiczne miejsca XXI wieku. Bowiem miejsce przez niego stworzone nie jest tylko księgarnią, w której przeważają pozycje anglojęzyczne, ale także miejscem sąsiedzkich spotkań i bezpłatnych warsztatów dla dzieci.

OŁ:Skąd pomysł na utworzenie takiej księgarni na Gocławiu?

SM: Od 2003 roku pracujemy przy książkach anglojęzycznych, były też polskie. To zamiłowanie jest rzeczą rodzinną. Jesteśmy molami książkowymi od pokoleń. Miłość do książek to sprawa genetyczna. I doświadczenie,które zdobyliśmy podczas pracy z książką, też przełożyło się na utworzenie tego miejsca. Kochamy książki, a bardzo dużo osób z Gocławia narzekało,że w okolicy nie ma księgarni, która dysponowałaby bogatą ofertą pozycji anglojęzycznych. Nasza oferta jest bardzo duża, dysponujemy wieloma tytułami anglojęzycznymi. Nie mamy po dziesięć książek z tej samej pozycji, ale jedną, dwie. Mamy sporo książek poradnikowych, biznesowych, ale też takich, które są typowymi powieściami.

OŁ: Dla dzieci też macie książki w języku angielskim?

SM: Póki co mamy ich bardzo mało. Dla najmłodszych mamy kursy języka angielskiego, gry dwujęzyczne. W perspektywie na naszych półkach znajdą się również książki anglojęzyczne dla dzieci. Aż 50% całego naszego księgozbioru stanowią książki dla dzieci w języku polskim. Zaczynając od maluszków, które dopiero poznają świat, po dzieci, które zaczynają samodzielnie czytać, a potem zmieniają się w osobę dorosłą. Mamy bardzo szeroki asortyment. Mamy to, czego nie mają sieciówki.

OŁ:Jak Państwo trafili do tych książek, które nie są dostępne powszechnie?

SM: To kwestia lat przepracowanych z książką. Dobre kontakty z wydawnictwami, hurtowniami. Dobieramy asortyment, na którym nie da się aż tak dużo zarobić. Kierujemy się tym, że lepiej mieć mniejszy zarobek, ale częstszy. Najważniejsze jest dla nas to, czego ludzie chcą, a nie to, co ja chcę sprzedać. To też jest bardzo ważne. Mamy stałych klientów, którzy potrafią przyjść i zapytać się nas, co w tym tygodniu polecamy. Ci klienci, już nasi przyjaciele, biorą daną pozycję, którą im polecamy. Mają do nas zaufanie.

OŁ: Trafiają Państwo do indywidualnego klienta. To ważne w obecnych czasach. 

SM:Przysłuchujemy się każdemu zdaniu, które wypowie nasz klient. Dzięki temu możemy odpowiedzieć na zapotrzebowania miłośników książek. Ostatnio dostaliśmy sygnały, że przydałby się kącik kawiarniany, w którym rodzic mógłby usiąść, poprzeglądać książkę, w tym czasie dziecko zdecyduje się na daną pozycję. To będzie kawa przy książce, a nie na odwrót. Przede wszystkim jest książka. Kawa będzie dla zapachu, dla przyjemności. Dzieci na spokojnie będą mogły przechadzać się między półkami, a rodzic spędzi miło czas w naszym kąciku.

OŁ:I ewentualnie popyta o daną pozycję książkową?

SM: Tak, my o każdej książce możemy coś powiedzieć. Z każdą się zapoznajemy bądź przeglądamy jej treść. Dla mnie to jest sprawa honoru, wiedzieć, co sprzedaję.

OŁ: Czy mają Państwo e-booki?

S: W tej chwili dysponujemy książkami z płytami. W perspektywie będą e-booki oraz kącik filmowy, który skupiałby się na historii kina polskiego. Będzie to nieduży dział, ale będziemy starać się o pełnowymiarowe wersje, ponieważ takie zawsze lepiej odzwierciedlają sens książki. Wersja skrócona zazwyczaj gubi jej sens.

OŁ: Zawsze lepsza jest książka niż film.

SM: Tak, tak, w książce każdy ma swoje widzenie, nie narzucone przez kogoś. To sprawia większą przyjemność. Dlatego ludzie często po obejrzeniu filmu czują rozczarowanie, a po przeczytaniu książki są wręcz zregenerowani. Warto mieć na uwadze, że książki naprawdę warto czytać, a dzieci się do tego garną. Cieszę się ogromnie, że rynek książki zaczął się rozwijać, mimo nowych technologii, do których musimy podejść z szacunkiem. Książka jest niezawodna. Obserwując ludzi podczas podróży komunikacja miejską, mogę powiedzieć, że książka nie przegrywa z nowoczesnymi technologiami.

OŁ: Czytanie książek znowu stało się modne.

SM: Myślę, że tak. Zazwyczaj moda ma minusy, a to jest akurat dobra moda. Rozwija społeczeństwo. My jako księgarnia też chcemy brać czynny udział w kulturze. Jesteśmy w stanie udostępnić bez żadnych opłat naszą księgarnię, jeśli tylko któryś z młodych autorów chciałby wypromować swoją książkę. Niech ludzie przychodzą, niech się spotykają, niech gadają. Jeśli chciałby ktoś podyskutować w swoim gronie, kameralnie o danej pozycji wśród znajomych, również zapraszamy. Jesteśmy otwarci.

OŁ: W księgarni znajduje się też mnóstwo rzeczy, które pomagają rozwijać zdolności manualne.

SM: Tak, chcielibyśmy zrobić w czerwcowe soboty warsztaty szydełkowania dla dzieci. Tu, w księgarni. Aby się odbyły, musimy mieć tylko informację, ile dzieci byłoby chętnych na dany dzień. Wszelkie materiały my zorganizujemy. Będą bezpłatne zajęcia dla dzieci.

OŁ: Zbliża się okres wakacyjny, w wakacje również będą Państwo organizować takie wydarzenia?

SM: Tak, zaczynamy od czerwca. Jesteśmy ciekawi, jakie będzie zainteresowanie. Mamy też sygnały od dorosłych, którzy chcieliby nauczyć się szydełkować bądź robić na drutach. Zapraszamy zwłaszcza młodzież. Wydaje nam się, że to ciekawe dla młodych ludzi, bo będą mieli okazję zrobić i nosić coś, czego nikt inny nie ma. Chcielibyśmy też organizować bezpłatne warsztaty zaliczane do działań recyklingowych. Pokazać, jakie drugie życie można dać np. zwykłej torebce plastykowej.

OŁ: W takim razie księgarnia to miejsce spotkań dla sąsiadów i mieszkańców Gocławia. Dla dorosłych też będą Państwo prowadzić warsztaty szydełkowania, robienia na drutach czy recyklingu?

SM: Tak, jednak te zajęcia będą już odpłatne. Nie będą drogie. Chcielibyśmy mieć małe grupy – maksymalnie czteroosobowe, tak abyśmy do każdego uczestnika mogli podejść indywidualnie. Jeśli chcemy kogoś czegoś nauczyć, to musimy poświęcić mu naszą uwagę.

OŁ: Państwa księgarnia to otwarte miejsce spotkań dla wszystkich. Miejsce, gdzie można spędzić czas miło i przyjemne. Bez biegu i hałasu, który towarzyszy nam w innych punktach sprzedażny książek. W jakich godzinach są Państwo otwarci?

SM: Od poniedziałku do piątku od 9:00 do 19:00, w lecie będziemy otwarci do 20:00 co najmniej. A w sobotę od 10:00 do 19:00-20:00. Zapraszamy!

Tagi: Księgarnia, księgarnia na Gocławiu, książki, lektury


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń