WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 5 czerwca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Kira, Bonifacy, Waleria

Okiem prawnika: Alimenty na dziecko

Anna Łagożna, Radca prawny   |  4 września 2015

Łożyć na dziecko powinien każdy z rodziców. W praktyce zdarza się jednak, że rodzice niechętnie wywiązują się z tego obowiązku, zaś po należne dziecku środki utrzymania należy udać się do sądu.

Jak ubiegać się o alimenty na dziecko?

Pozew o alimenty należy złożyć do wydziału rodzinnego sądu rejonowego, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka lub miejsce zamieszkania rodzica od którego żądamy alimentów. Składający pozew nie ponosi żadnych opłat sądowych. Do pozwu należy dołączyć oryginalny odpis aktu urodzenia dziecka. Wydanie takiego odpisu na potrzeby postępowania sądowego również jest bezpłatne. W pozwie należy wskazać poszczególne koszty utrzymania dziecka (najlepiej w ujęciu miesięcznym) oraz przedstawić dowody na ich potwierdzenie. Dowodami mogą być m.in. rachunki, potwierdzenia przelewów, zeznania świadków. Musimy także wskazać sądowi, jak przedstawiają się możliwości zarobkowe i majątkowe każdego z rodziców. Warto wiedzieć, że sąd bada nie tylko ile rodzic aktualnie zarabia, ale sprawdza także, ile mógłby zarabiać, gdyby w pełni wykorzystał swoje możliwości fizyczne i intelektualne. To właśnie te wartości sąd będzie brał pod uwagę przy wydawaniu wyroku.

Kiedy należą się alimenty?

Obowiązek utrzymywania dziecka przez rodziców trwa tak długo, jak długo dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Określenie tego momentu zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Ukończenie przez dziecko 18 roku życia nie oznacza automatycznie, że dziecko nie będzie już otrzymywać alimentów. Dziecko chore, nieporadne fizycznie lub intelektualnie będzie otrzymywać alimenty nawet pomimo uzyskania pełnoletności. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku gdy dziecko podejmuje studia, ale zajęcia na uczelni uniemożliwiają mu podjęcie pracy zarobkowej.

W jakiej wysokości żądać alimentów?

Sąd przyzna alimenty na te koszty utrzymania dziecka, które uzna za usprawiedliwione. Nie każdy wydatek będzie za taki uznany. O ile zakup kosztownego instrumentu muzycznego dla dziecka uzdolnionego muzycznie jest wydatkiem usprawiedliwionym, o tyle zakup drogich gier komputerowych lub markowych ubrań z wyższej półki cenowej, w przypadku gdy rodzina żyje na przeciętnym poziomie, nie zostanie za taki uznany.

Wychowanie dziecka jako forma alimentowania

Pamiętaj, że obowiązek alimentacyjny to nie tylko płacenie pieniędzy na dziecko, ale także osobiste starania, jakie rodzic wkłada w opiekę i wychowanie dziecka. Dla przykładu: jeżeli matka na co dzień opiekuje się dzieckiem, ojciec zaś widzi się z nim tylko w weekendy, udział ojca w kosztach utrzymania dziecka powinien być istotnie większy, bowiem matka swój obowiązek alimentacyjny spełnia już w całości poprzez opiekę nad dzieckiem.

Przyznanie alimentów już na czas postępowania

W pozwie warto złożyć wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas trwania postępowania. Instytucja zabezpieczenia umożliwi nam bowiem otrzymywanie świadczeń jeszcze przed ich ostatecznym zasądzeniem. Jeszcze przed pierwszą rozprawą, sąd, na posiedzeniu niejawnym wyda postanowienie, w którym zadecyduje czy i w jakiej wysokości należą się nam alimenty na czas trwania procesu.

ZAPAMIĘTAJ:

  1. Dziecko ma prawo do alimentów tak długo, jak długo nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie
  2. Możesz żądać płacenia alimentów już w trakcie postępowania.
  3. Reprezentujesz dziecko tylko do ukończenia przez dziecko 18-tego roku życia. Po osiągnięciu pełnoletniości, dziecko musi samo wytoczyć powództwo.

 

Tagi: okiem prawnika, porady prawne, prawo, alimenty


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 5 czerwca 2020

Grochowski Festiwal Streetfood’u

Środa, 10 czerwca 2020

Planowane wyłączenia prądu

Wtorek, 30 czerwca 2020

Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o powrocie systemu roweru miejskiego (Veturilo) w Warszawie?

Pomysł dobry, ale w praktyce słabo działa - częste problemy z wypożyczeniem/oddaniem roweru
Świetny pomysł i doskonale się sprawdza w Warszawie
Zbyt często brakuje rowerów na stacjach, z których chciałbym/chciałabym skorzystać
Może być, ale bez rewelacji
Świetnie promuje jazdę na rowerze
Źle, że go wprowadzili, bo teraz trzeba na chodniku (jako pieszy) mieć oczy dookoła głowy, tylu tu rowerzystów
Fajny, ale rowery często się psują
Dobry, ale za mało stacji wypożyczenia
Nie wiem, nie korzystam
Kiepski, w innych miastach to działa lepiej
Co z tego, że są rowery jak prawie wcale nie ma ścieżek rowerowych?
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń