WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Hortencja, Jakub, Konrad

Okiem prawnika: O rozdzielności majątkowej

Anna Łagożna, radca prawny  |  14 października 2015

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, o ile małżonkowie nie postanowią inaczej, pomiędzy
małżonkami powstaje ustawowy ustrój wspólności majątkowej. Oznacza to, że prawie wszystko to, co małżonkowie nabędą w trakcie trwania ich związku, będzie stanowiło ich współwłasność. W przypadku takiego ukształtowania spraw majątkowych małżonkowie będą także wspólnie odpowiadali za zaciągnięte zobowiązania, w szczególności kredyty i pożyczki. Zdarzają się sytuacje, że jeden z małżonków trwoni zgromadzony wspólnie majątek lub bez wiedzy i zgody partnera zaciąga poważne zobowiązania finansowe, działając tym samym na szkodę współmałżonka i założonej przez siebie rodziny. W takim wypadku, w celu ochrony swoich praw, celowym jest jak najszybsze uzyskanie stanu rozdzielności majątkowej.

Zasadniczo rozdzielność majątkową uzyskujemy z mocy samego prawa, po orzeczeniu rozwodu. Nie wszyscy wiedzą jednak, że rozdzielność majątkową można uzyskać także jeszcze w trakcie trwania małżeństwa, w tym także w tracie trwania sprawy o rozwód. Rozdzielność powstaje także z mocy samego prawa w przypadku ubezwłasnowolnienia małżonka lub ogłoszenia jego upadłości. Także orzeczenie separacji powoduje powstanie między małżonkami stanu rozdzielności majątkowej. 

Istnieją dwie metody ustanowienia rozdzielności. Pierwsza z nich to majątkowa umowa małżeńska o ustanowieniu rozdzielności majątkowej (potocznie nazywana intercyzą). Dla swojej ważności umowa ta musi zostać sporządzona przez notariusza. W przypadku, kiedy jeden z małżonków odmawia zawarcia takiej umowy, niezbędne jest wniesienie do sądu pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej przed sąd.

Bez względu na skład i wartość majątku opłata od pozwu jest stała i wynosi 200 zł. Co do zasady, pozew należy złożyć do sądu rejonowego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania małżonków, o ile jedno z nich w tym okręgu ma jeszcze miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu.

W pozwie należy przedstawić sądowi, dlaczego żądamy ustanowienia rozdzielności. Przepisy nie precyzują dokładnie, co może być przyczyną żądania rozdzielności, wskazując jedynie, że mają to być „ważne powody”. W orzecznictwie wskazuje się, iż za ważne powody może być uznana m.in. separacja faktyczna małżonków, jednak tylko taka, która uniemożliwia lub znacznie utrudnia współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym. Innymi słowy, sama separacja faktyczna małżonków i ich osobne zamieszkiwanie nie uzasadnia sama w sobie orzeczenia przez Sąd rozdzielności majątkowej. Jako „ważne powody” sądy wskazują także zaciąganie kredytów bez zgody małżonka czy też trwonienie majątku wspólnego. Należy pamiętać, że powyższe informacje mają charakter ogólny, a dopuszczalność ustanowienia rozdzielności zależy zawsze od konkretnego przypadku i konkretnych okoliczności sprawy.

Istotne znaczenie ma także data powstania rozdzielności. Datę tę zawsze oznacza sąd w wyroku ustanawiającym rozdzielność. W praktyce, zazwyczaj jest to dzień wydania wyroku lub dzień wytoczenia powództwa, zależnie od konkretnych okoliczności konkretnej sprawy. Tylko w wyjątkowych przypadkach sąd może ustanowić rozdzielność z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa.

Tagi: rozdzielność majątkowa, wspólność majątkowa, finanse, budżet rodzinny


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia


Poniedziałek, 1 czerwca 2020

Dzień Dziecka - kulturalnie, wirtualnie

Wtorek, 30 czerwca 2020

Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o powrocie systemu roweru miejskiego (Veturilo) w Warszawie?

Pomysł dobry, ale w praktyce słabo działa - częste problemy z wypożyczeniem/oddaniem roweru
Świetny pomysł i doskonale się sprawdza w Warszawie
Zbyt często brakuje rowerów na stacjach, z których chciałbym/chciałabym skorzystać
Może być, ale bez rewelacji
Świetnie promuje jazdę na rowerze
Źle, że go wprowadzili, bo teraz trzeba na chodniku (jako pieszy) mieć oczy dookoła głowy, tylu tu rowerzystów
Fajny, ale rowery często się psują
Dobry, ale za mało stacji wypożyczenia
Nie wiem, nie korzystam
Kiepski, w innych miastach to działa lepiej
Co z tego, że są rowery jak prawie wcale nie ma ścieżek rowerowych?
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń