WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 28 marca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Aniela, Sykstus, Joanna

Sprzątajmy! Dla własnego poczucia estetyki

Olga Łęcka  |  16 października 2015

W ostatnim czasie do redakcji wpływają informacje związane z niezachowywaniem czystości na ścieżkach rowerowych oraz pasach zieleni okalających chodniki oraz drogi dla cyklistów. Poruszając się po wytyczonych trasach dla jednośladów oraz deptakach napotykamy niemiłe niespodzianki – odchody wyprowadzanych zwierząt.

Na brudny problem zwrócił nam uwagę sympatyk miesięcznika, który napisał do nas maila z następującą treścią:- Codziennie dojeżdżam do pracy na Saską Kępę ścieżką rowerową biegnącą u podnóża Wału Miedzeszyńskiego, i niestety dość często zdarza mi się trafić na leżące na jej środku psie kupy. Wygląda to okropnie, w dodatku po coraz szybciej zapadającym zmroku nie zawsze uda się je w porę zauważyć.

O prawne aspekty zostawiania po swoim psie tego rodzaju zanieczyszczeń zapytaliśmy przedstawicieli Zarządu Oczyszczania Miasta. Jak poinformowała nas Kierownik Działu Organizacyjnego i Komunikacji Społecznej ZOM-u, Iwona Fryczyńska: - „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy” nakłada na właścicieli psów obowiązek niezwłocznego sprzątania po swoich pupilach z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Regulamin stanowi również, że zebrane odchody można umieszczać w każdym koszu na śmieci.

Sprzątanie po czworonożnym przyjacielu i zapewnienie sobie akcesoriów do higienicznego utylizowania tego rodzaju zanieczyszczeń to obowiązek właściciela. –Niemniej na terenach podlegających ZOM rozstawione są 274 dystrybutory bezpłatnych torebek na psie odchody. Na Pradze Południe jest tych dystrybutorów 31, a torebki są uzupełniane codziennie do godz. 7.00 poza niedzielą–dodaje Iwona Fryczyńska.

Wiedzy dotyczącej naszych obowiązków i kar związanych z nieprzestrzeganiem „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy” oraz Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach postanowiliśmy zasięgnąć także w Straży Miejskiej. Okazuje się bowiem, że osoba, która nie posprząta po swoim czworonożnym przyjacielu, może dostać mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł!

- W związku z niesprzątaniem nieczystości po psach, warszawscy strażnicy miejscy na terenie Pragi Południe odnotowali 33 zdarzenia (dane od 1 stycznia do 28 września włącznie).Z powodu wspomnianego wykroczenia strażnicy w omawianym okresie nałożyli na właścicieli zwierząt 15 mandatów karnych, 9 osób pouczyli, skierowali 1 wniosek o ukaranie do sądu– poinformowała nas Katarzyna Dobrowolska z Referatu Prasowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Czy nasza najbliższa okolica będzie czysta, zależy również od nas samych. Pamiętajmy, że na estetykę naszej dzielnicy wpływa także nasze zachowanie. Jeżeli sami będziemy dbać o czystość w naszej okolicy, będzie przyjemniej się żyło w naszej małej ojczyźnie, a co więcej, przez ludzi z zewnątrz będziemy odbierani jako osoby dbające o dobro wspólne. Proponuję, aby każdy z nas, widząc właściciela czworonoga, który nie sprząta pozostawionych przez pupila odpadów, zwracał mu uwagę. Może właśnie dzięki temu Warszawa znów będzie wolna od brudnych spraw?

Tagi: brudny problem, brudne sprawy warszawy, psie kupy, psie odchody, śmieci


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Marzec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 28 marca 2020

Zapraszamy na wernisaż wystawy

Niedziela, 5 kwietnia 2020

Wielkanocne warsztaty artystyczne w Ferio Wawer!

Niedziela, 5 kwietnia 2020

XI edycja Wawer Music Festival: Sasha Strunin & Gary Guthman Shaw

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń