WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 5 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

Okiem prawnika: O rozdzielności majątkowej ciąg dalszy

Anna Łagożna, radca prawny  |  9 listopada 2015

Dzisiejszy artykuł chciałabym rozpocząć od treści przesłanego do redakcji e-maila:

Odnośnie Pani artykułu o rozdzielności majątkowej, nie został w nim poruszony następujący aspekt. Jeżeli jedno z małżonków zostanie spadkobiercą nieruchomości, ruchomości, gotówki itp., czy dobra te przechodzą również w formie współwłasności na drugiego małżonka? Uprzejmie proszę o stanowisko z podaniem stosownej regulacji prawnej w tym zakresie.

W pierwszej kolejności bardzo dziękuję za wiadomość. Niestety, moje teksty nie mogą przekroczyć określonej liczby znaków, dlatego też staram się przedstawiać w nich najważniejsze aspekty danego zagadnienia i nie zawsze jestem w stanie poruszyć wszystkie interesujące Państwa kwestie. Będzie mi bardzo miło, jeśli po przeczytaniu mojego artykułu zechcą Państwo podzielić się ze mną swoimi wątpliwościami lub zadać dodatkowe pytania. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie z nich na łamach „Wiadomości Sąsiedzkich”. Zapraszam również do informowania mnie o interesujących Państwa zagadnieniach, o których chcielibyście Państwo przeczytać w kolejnych numerach gazety.

Odpowiadając zaś na pytanie Szanownego Czytelnika, wyjaśniam:

Wszystko to, co odziedziczymy w trakcie trwania małżeństwa, bez względu na to, czy są to pieniądze, rzeczy ruchome (oprócz zwykłych sprzętów domowych), czy też nieruchomości, wchodzi do naszego majątku osobistego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której spadkodawca wyraźnie zastrzeże, że majątek który chce nam przekazać, będzie należał zarówno do nas, jak i do naszego małżonka. Jeżeli brak jest takiego zastrzeżenia, przedmioty te pozostają tylko i wyłącznie naszą własnością. W przypadku podziału majątku małżeńskiego odziedziczone składniki nie będą podlegały podziałowi. Podstawą prawną takiego rozwiązania jest art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

W przypadku, kiedy odziedziczone zostaną przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące obojgu małżonkom (mikser, pralka, talerze), przedmioty te automatycznie należeć będą zarówno do żony, jak i męża. Jeśli spadkodawca chce, aby ww. przedmioty zostały odziedziczone tylko przez jednego małżonka i weszły w skład jego majątku osobistego, musi to wyraźnie zastrzec.

Korzystając z okazji, warto napisać kilka słów o majątku osobistym. W skład majątku osobistego wchodzą m.in.: przedmioty i środki, które posiadaliśmy przed ślubem, rzeczy odziedziczone, zapisane nam lub darowane (chyba że spadkobierca lub darczyńca zastrzegł, że rzeczy te będą należeć do obojga małżonków), przedmioty, które nabyliśmy w zamian za składniki majątku osobistego, przedmioty, które służą wyłącznie zaspokajaniu naszych osobistych potrzeb, środki uzyskane jako odszkodowanie za uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia (z wyjątkiem renty przyznanej z powodu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy), prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko nam (np. alimenty). Składniki należące do majątku osobistego pozostają naszą wyłączną własnością i nie musimy dzielić się nimi z małżonkiem, nawet w przypadku rozwodu i podziału majątku.

Pamiętajmy jednak, iż przynoszony przez majątek osobisty dochód jest własnością zarówno męża, jak i żony. Dla przykładu: mąż posiada mieszkanie, które jest tylko jego własnością i należy ono do jego majątku osobistego. Mieszkanie jest wynajmowane. Wszystko to, co małżonek otrzyma za wynajem swojego mieszkania, będzie wchodziło w skład majątku wspólnego małżonków. Mąż ma obowiązek otrzymanymi środkami podzielić się z żoną.

 

Tagi: rozdzielność majątkowa, wspólność majątkowa, finanse, budżet rodzinny, spadek, spadkobierca


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 9 lipca 2020

Wokół brzmienia autentycznego - W kręgu warszawskim

Niedziela, 2 sierpnia 2020

XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu 2.08–3.09.2020 ul. Grochowska 272, Warszawa

Wtorek, 1 września 2020

Powszechny spis rolny

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń