WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 5 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

CyberEtyka: Nadchodzące zmiany w ochronie danych osobowych

Adrian Pupek, Aleksander Zawada, Maciej Chełmiński  |  8 stycznia 2016

CyberEtyka: Nadchodzące zmiany w ochronie danych osobowych

Ochrona danych osobowych to jedno z podstawowych praw wszystkich obywateli. Kiedy 20 lat temu tworzone było prawo dot. ochrony danych osobowych, z Internetu korzystało około 1% Europejczyków. Dziś mówimy już o tzw. Internecie rzeczy (ang. Internet of Things) czy przetwarzaniu danych w chmurze (ang. cloud computing), a informacje i dane są przesyłane i wymieniane w ułamkach sekund w ogromnych ilościach, w dodatku bez jakichkolwiek barier i granic. Komisja Europejska, zdając sobie sprawę, że przepisy tworzone w latach 90 ubiegłego wieku mogą powoli „trącić myszką”, podjęła jakiś czas temu decyzję o rozpoczęciu prac nad pakietem zmian i ujednoliceniem przepisów dot. ochrony danych osobowych mających obowiązywać w państwach członkowskich całej Unii Europejskiej.

21 grudnia 2015 roku instytucje Unii Europejskiej (tj. Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski) osiągnęły porozumienie dot. pakietu zmian regulacji w zakresie ochrony danych osobowych. Zmian jest bardzo dużo. Podstawową zmianą jest to, że wejdą one w formie rozporządzenia i dyrektywy, czyli będą obowiązywać w każdym z państw członkowskich UE, i zastąpią np. obowiązującą w tej chwili w Polsce Ustawę o ochronie danych osobowych. Poniżej opisujemy wyłącznie te najważniejsze, które po wejściu tego rozporządzenia dotyczyć będą m.in. polskich przedsiębiorców i podmiotów danych (czyt. osób, których dane dotyczą):

  • Przedsiębiorstwa i organizacje będą musiały powiadamiać organ nadzorczy o poważnych naruszeniach ochrony danych (takich jak np. wyciek danych) w ciągu 24 godzin.
  • Do przetwarzania danych osobowych wymagana będzie zgoda i będzie ona musiała być wydana wyraźnie, a nie być domniemana.
  • „Prawo do bycia zapomnianym” będzie stwarzało możliwość usunięcia swoich danych z Internetu
  • Większa odpowiedzialność i rozliczalność. Wprowadzona zostanie instytucja tzw. Oficera Ochrony Danych (ang. Data Protection Officer) – mającego wspomagać przedsiębiorców w ochronie danych osobowych.
  • Kary finansowe za nieprzestrzeganie przepisów rozporządzenia lub za zaniedbania. W projektowanych przepisach są one dość wysokie: 1 mln EUR lub 2% łącznych rocznych obrotów firmy.
  • Prywatność jako opcja domyślna. Wymóg stawiany przed firmami i dostawcami, by ci ochronę prywatności wpisywali w swe produkty już na etapie projektowania danego rozwiązania czy usługi.
  • Ocena ryzyka. Przedsiębiorstwa zobligowane zostaną do okresowej oceny ryzyka przetwarzania danych osobowych.
  • Certyfikacja. Osoby, których dane dotyczą, będą mogły szybko ocenić poziom ochrony danych osobowych zapewniany przez przedsiębiorców.

Projekt rozporządzenia zostanie w najbliższych dniach przekazany do Parlamentu Europejskiego i najprawdopodobniej w połowie 2016 roku zostanie poddany głosowaniu. Proponowane zmiany będą obowiązywać dwa lata od ich ogłoszenia.

Czas do wejścia w życie powyższych przepisów warto poświęcić na ocenę przygotowań przedsiębiorstw pod kątem planowanych zmian. Sugerujemy zrobić to odpowiednio wcześnie, by uniknąć narażenia się na sankcje przewidziane przez nowe przepisy. Wszystkich zainteresowanych współpracą w tej sprawie zapraszamy do kontaktu z Fundacją Cyberetyka. Na stronie Europejskiego Inspektora Ochrony Danych można znaleźć więcej szczegółowych informacji na powyższy temat: https://secure.edps.europa.eu/EDPSWEB/.

Tagi: ochrona danych osobowych, zmiany w prawie o ochronie danych osobowych, ochrona danych osobowych w unii europejskiej, cyberetyka


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 9 lipca 2020

Wokół brzmienia autentycznego - W kręgu warszawskim

Niedziela, 2 sierpnia 2020

XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu 2.08–3.09.2020 ul. Grochowska 272, Warszawa

Wtorek, 1 września 2020

Powszechny spis rolny

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń