WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 5 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

Okiem prawnika: Naruszenie dóbr osobistych

Anna Łagożna, radca prawny  |  21 stycznia 2016

Co to jest dobro osobiste?

Jako dobra osobiste ustawa wymienia zdrowie, wolność, cześć, swobodę sumienia, nazwisko, pseudonim, wizerunek, tajemnicę korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukową, artystyczną, wynalazczą. To jedynie przykładowe dobra osobiste, ustawowa lista nie jest zamknięta. W orzecznictwieza dobro osobiste uznaje się także np. kult pamięci po zmarłej osobie, spokój psychiczny. Do naruszenia naszych dóbr osobistych może dojść np. w sytuacji publicznego przedstawienia nieprawdziwej informacji na nasz temat, opublikowania naszego zdjęcia bez naszej wiedzy i zgody, publikowania w Internecie nieprawdziwych, obraźliwych komentarzy lub postów.

Czego możemy domagać się w przypadku naruszenia naszych dóbr osobistych?

Osoba, której dobro osobiste naruszono, może na drodze sądowej żądać od sprawcy:

  • zaprzestania działań naruszających dobro osobiste, np. zaprzestania publikowania na Facebooku określonych informacji;
  • usunięcia skutków dokonanego już naruszenia dobra osobistego. Najczęściej następuje to poprzez złożenie przez sprawcę oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie, np. przeprosin, wskazania, że informacja była nieprawdziwa. W pozwienależy precyzyjnie określić formę takiego oświadczenia, poprzez m.in. określenie miejsca i czasu jego złożenia, rodzaju i rozmiaru czcionki;
  • zapłaty zadośćuczynienia albo odpowiedniej sumy pieniężnej na wybrany przez nas cel społeczny;
  • jeżeli wskutek naruszenia dóbr osobistych wyrządzono szkodę w naszym majątku, możemy dodatkowo domagać się jej naprawienia.

Także w sytuacji kiedy nasze dobro osobiste nie zostało jeszcze naruszone, ale jest zagrożone cudzym działaniem,prawo przewiduje dla nas instrumenty ochrony. W takiej sytuacji możemy w pozwie zażądać zaniechania takiego działania.

Jak udowodnić naruszenie dóbr osobistych?

Wnosząc do sądu pozew o ochronę naszych dóbr osobistych, należy pamiętać o konieczności udowodnienia:

  • faktu naruszenia dobra osobistego, przy czym koniecznie trzeba wskazać konkretne dobro osobiste, które zostało naruszone;
  • personaliów osoby, która dokonała naruszenia.

Nie musimy natomiast udowadniać winy sprawcy lub bezprawności jego działań. Jako dowód w sprawie może więc nam posłużyć wydruk ze strony internetowej, na której zamieszono obraźliwe dla nas komentarze, printscreen ekranu komputera, nagranie publicznej wypowiedzi szkalującej nasze dobre imię, a także zeznania ewentualnych świadków naruszenia.

Właściwość sądu i opłata od pozwu

Pozew składamy we właściwym dla pozwanego sądzie okręgowym. Należy pamiętać też o uiszczeniu opłaty od pozwu przewidzianej przepisami. W przypadku gdy dochodzimy wyłącznie roszczeń niemajątkowych – przeprosin, zaniechania działania naruszającego dobra osobiste, od pozwu należy uiścić opłatę w wysokości 600 PLN. Jeżeli obok ww. roszczeń dochodzimy również zapłaty określonej sumy pieniężnej, należy dodatkowo uiścić opłatę w wysokości 5% kwoty, której żądamy.

Cywilnie czy karnie?

Warto pamiętać, że pomówienie stanowi także przestępstwo zniesławienia (art. 212 k.k.), a obrażenie stanowi przestępstwo znieważenia (art. 216 k.k.). Oba te przestępstwa są ścigane z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że poszkodowany sam musi wnieść do sądu prawidłowo sporządzony akt oskarżenia. Wybór drogi cywilnej lub karnej należy do poszkodowanego. Każda z nich ma swoje zalety i wady, które trzeba uważnie rozważyć przed wyborem jednej z nich.

Tagi: dobra osobiste, naruszenie dóbr osobistych, prawo, kącik prawniczy, okiem prawnika


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 9 lipca 2020

Wokół brzmienia autentycznego - W kręgu warszawskim

Niedziela, 2 sierpnia 2020

XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu 2.08–3.09.2020 ul. Grochowska 272, Warszawa

Wtorek, 1 września 2020

Powszechny spis rolny

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń