WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 2 kwietnia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Maria, Franciszek, Urban

CyberEtyka: Bezpieczny Kącik Ucznia „Bek@”

Adrian Pupek, Aleksander Zawada  |  23 lutego 2016

CyberEtyka: Bezpieczny Kącik Ucznia „Bek@”

W obecnych czasach praktycznie każdy, nawet najmłodszy obywatel ma dostęp do sieci Internet. Jednoczesny wzrost dostępności nowych technologii nie idzie w parze z działaniami edukacyjnymi, dzięki którym mali obywatele byliby świadomi zagrożeń, potrafili je identyfikować oraz im przeciwdziałać. W efekcie każdego roku w wyniku nieumiejętnego korzystania z nowych technologii coraz więcej osób staje się ofiarami cyberprzestępców, cyberprzemocy i nieetycznych działań (wyłudzenia, kradzież pieniędzy, nagrywanie i umieszczanie w sieci kompromitujących materiałów, pedofilia). Na działania przestępcze przy wykorzystaniu nowych technologii narażeni są również najmłodsi użytkownicy. Dodatkowo, coraz częstsze obcowanie z cyberprzestrzenią powoduje zanik umiejętności społecznych – dzieci zamykają się w wirtualnym świecie.

Tak jak zapowiadaliśmy, nie poddajemy się. Nauczeni doświadczeniem, sparzeni zeszłoroczną porażką, w tym roku ponownie składamy projekt do budżetu partycypacyjnego, w swym założeniu mający na celu szerzenie świadomości z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni wśród dzieci i młodzieży. Tym razem zadziałamy jednak lokalnie, a projekt przeznaczony będzie dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół nr 94 w Wesołej.

Projekt Bezpieczny Kącik Ucznia, tzw. „Bek@”, zakłada wydzielenie specjalnej przestrzeni, odpowiednio zaaranżowanej i dostosowanej do wykorzystania przez uczniów w przerwach między lekcjami. Na terenie szkoły uczniowie będą mogli korzystać z urządzeń elektronicznych wyłącznie w tej strefie. Bezpieczny Kącik Ucznia spełniać będzie przede wszystkim rolę edukacyjną i uświadamiającą. To miejsce, które w swym założeniu, dzięki interesującej i nowoczesnej aranżacji oraz formie przekazu informacji edukacyjnych, zachęcać będzie uczniów do socjalizowania się, wymiany doświadczeń czy dyskusji o wirtualnej rzeczywistości w tzw. realu. Z odpowiednio zaprojektowanych i wykonanych materiałów edukacyjnych zamieszczonych w stworzonej strefie dzieci i młodzież dowiedzą się m.in.: czym jest cyberetyka, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z nowych technologii, jak się zachować i gdzie uzyskać pomoc w sytuacji zagrożenia wynikającego z obcowania z cyfrową rzeczywistością.

Forma i treść materiałów edukacyjnych udostępnionych w powyższej strefie będą wspierać rozwój intelektualny dzieci i młodzieży, m.in. poprzez rozbudzanie w nich zainteresowań technicznych, by jak najlepiej rozumiały otaczający je cyfrowy świat. Materiały edukacyjne i akcje uświadamiające bazować będą na autorskim programie edukacyjnym Fundacji CyberEtyka, a forma ich prezentacji przystosowana będzie dla wszystkich uczniów w wieku 6+ i konsultowana z kadrą pedagogiczną szkoły. Ograniczenie korzystania z urządzeń typu smartfony czy tablety na terenie szkoły do specjalnie wydzielonej strefy spowoduje, że dzieci więcej czasu będą spędzały wspólnie w tzw. realnym świecie, łatwiej będzie kontrolować sposób korzystania przez nie z technologii oraz prowadzić działania edukacyjne na temat bezpiecznego ich wykorzystania. Strefa ta zgromadzi osoby szczególnie zainteresowane technologiami, co pozwoli w łatwy sposób docierać do nich z przekazem edukacyjnym.

Więcej informacji nt. projektu znajdziecie Państwo tu:

https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/2017/projekt/3917?user=.

Tagi: cyberetyka, bezpieczny kącik ucznia, „Bek@”, budżet partycypacyjny 2017


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 kwietnia 2020

Wielkanocne warsztaty artystyczne w Ferio Wawer!

Niedziela, 5 kwietnia 2020

XI edycja Wawer Music Festival: Sasha Strunin & Gary Guthman Shaw

Sobota, 11 kwietnia 2020

Asterix i Obelix - ile kryją w sobie prawdy?

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń