WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 3 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

CyberEtyka: Hejter nie jest bezkarny

Maciej Chełmiński, CEO Legal24 sp. z o.o., współfundator Fundacji CyberEtyka  |  12 kwietnia 2016

CyberEtyka: Hejter nie jest bezkarny

Korzystając ze współpracy z Fundacją CyberEtyka, która na tych łamach regularnie publikuje artykuły na temat bezpiecznego i etycznego korzystania z Internetu, poruszę dziś jeden z największych problemów powszechnego dostępu do sieci Internet, jakim jest hejt internetowy. Problem ten dotyka zarówno osoby publiczne, jak i zwykłych obywateli, w tym dzieci i młodzież, oraz małych i dużych przedsiębiorców.

Czy hejterzy rzeczywiście są bezkarni, a w walce z hejtem jesteśmy skazani na porażkę?

Hejt internetowy przejawia się najczęściej napastliwymi, obraźliwymi i często wulgarnymi komentarzami publikowanymi w sieci Internet. Efektem hejtu może być obniżona samoocena u ofiary, uczucie zaszczucia, a w skrajnych przypadkach nawet samobójstwo. Z kolei u przedsiębiorców efektem hejtu może być zniszczenie renomy, znaczny spadek liczby klientów, a nawet bankructwo. Hejt internetowy to istotny problem społeczny, gdyż jego efekt odczuwamy wszyscy w postaci obniżonego ogólnego poziomu komfortu życia w cyberprzestrzeni wynikającego z zalewu nieetycznych zachowań. Skala hejtu internetowego wynika z faktu, iż jego ofiary bardzo rzadko decydują się na walkę z nim, a treść wyroków przeciwko hejterom tylko sporadycznie dociera do opinii publicznej.

Jak bronić się przed hejtem? Przede wszystkim należy pamiętać, że ofiary hejtu nie powinny być bierne. Hejt jest sankcjonowany zarówno w sferze prawa cywilnego, jak i karnego. W sferze prawa cywilnego stanowi naruszenie dóbr osobistych. W sferze prawa karnego stanowić może przestępstwo zniesławienia za pomocą środków masowego komunikowania (art. 212 par. 2 kk) lub zniewagi za pomocą środków masowego komunikowania (art. 216 par. 2 kk). Należy wiedzieć również, że ofiara hejtu ma prawo zwrócić się do administratora portalu, na którym dany wpis zamieszczono, z żądaniem jego usunięcia. Jeśli wpis jest bezprawny, administrator ten ma bezwzględny obowiązek usunięcia takiego wpisu, w przeciwnym wypadku sam naraża się na odpowiedzialność.

Jeżeli zależy nam jedynie na usunięciu nienawistnego komentarza, wystarczy zwrócić się do administratora z żądaniem usunięcia. Administratorzy zwykle sprawnie reagują na takie zgłoszenia i w ciągu maksymalnie kilku dni usuwają bezprawne wpisy. Jeśli jednak nie zareagują na nasze żądanie lub odmówią usunięcia, otwiera nam się droga do dochodzenia odpowiedzialności bezpośrednio od tego podmiotu. Na drodze cywilnej od autora wpisu lub administratora portalu, który nie usunął bezprawnego wpisu pomimo zawiadomienia, możemy żądać m.in. usunięcia wpisu, publikacji przeprosin, ale także zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia na naszą rzecz lub na rzecz organizacji społecznej.

Jeżeli naszym celem jest doprowadzenie do ukarania autora wpisu, należy złożyć ustną lub pisemną skargę w najbliższej komendzie Policji. W takim przypadku Policja będzie zobowiązana do zabezpieczenia dowodów, w tym ustalenia autora wpisu, oraz przesłania skargi do właściwego sądu.

Dobrym rozwiązaniem dla osób i firm, których dobra osobiste masowo są naruszane w Internecie, jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w ochronie dóbr osobistych. Firmy takie prowadzą monitoring wpisów zamieszczanych w sieci Internet na temat swoich klientów oraz podejmują w ich imieniu działania prowadzące do usunięcia wpisów z Internetu i ewentualnego ukarania sprawców.

Ofiary hejtu internetowego mogą oczywiście również zgłaszać się do Fundacji CyberEtyka po pomoc.

Tagi: CyberEtyka, cyberetyka, hejt, hejter, hejterzy, hejting, obrona przed hejtem, ochrona wizerunku


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 3 grudnia 2022

Eko Sobótki w Ferio Wawer

Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń