WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 22 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

CyberEtyka: Hejter nie jest bezkarny

Maciej Chełmiński, CEO Legal24 sp. z o.o., współfundator Fundacji CyberEtyka  |  12 kwietnia 2016

CyberEtyka: Hejter nie jest bezkarny

Korzystając ze współpracy z Fundacją CyberEtyka, która na tych łamach regularnie publikuje artykuły na temat bezpiecznego i etycznego korzystania z Internetu, poruszę dziś jeden z największych problemów powszechnego dostępu do sieci Internet, jakim jest hejt internetowy. Problem ten dotyka zarówno osoby publiczne, jak i zwykłych obywateli, w tym dzieci i młodzież, oraz małych i dużych przedsiębiorców.

Czy hejterzy rzeczywiście są bezkarni, a w walce z hejtem jesteśmy skazani na porażkę?

Hejt internetowy przejawia się najczęściej napastliwymi, obraźliwymi i często wulgarnymi komentarzami publikowanymi w sieci Internet. Efektem hejtu może być obniżona samoocena u ofiary, uczucie zaszczucia, a w skrajnych przypadkach nawet samobójstwo. Z kolei u przedsiębiorców efektem hejtu może być zniszczenie renomy, znaczny spadek liczby klientów, a nawet bankructwo. Hejt internetowy to istotny problem społeczny, gdyż jego efekt odczuwamy wszyscy w postaci obniżonego ogólnego poziomu komfortu życia w cyberprzestrzeni wynikającego z zalewu nieetycznych zachowań. Skala hejtu internetowego wynika z faktu, iż jego ofiary bardzo rzadko decydują się na walkę z nim, a treść wyroków przeciwko hejterom tylko sporadycznie dociera do opinii publicznej.

Jak bronić się przed hejtem? Przede wszystkim należy pamiętać, że ofiary hejtu nie powinny być bierne. Hejt jest sankcjonowany zarówno w sferze prawa cywilnego, jak i karnego. W sferze prawa cywilnego stanowi naruszenie dóbr osobistych. W sferze prawa karnego stanowić może przestępstwo zniesławienia za pomocą środków masowego komunikowania (art. 212 par. 2 kk) lub zniewagi za pomocą środków masowego komunikowania (art. 216 par. 2 kk). Należy wiedzieć również, że ofiara hejtu ma prawo zwrócić się do administratora portalu, na którym dany wpis zamieszczono, z żądaniem jego usunięcia. Jeśli wpis jest bezprawny, administrator ten ma bezwzględny obowiązek usunięcia takiego wpisu, w przeciwnym wypadku sam naraża się na odpowiedzialność.

Jeżeli zależy nam jedynie na usunięciu nienawistnego komentarza, wystarczy zwrócić się do administratora z żądaniem usunięcia. Administratorzy zwykle sprawnie reagują na takie zgłoszenia i w ciągu maksymalnie kilku dni usuwają bezprawne wpisy. Jeśli jednak nie zareagują na nasze żądanie lub odmówią usunięcia, otwiera nam się droga do dochodzenia odpowiedzialności bezpośrednio od tego podmiotu. Na drodze cywilnej od autora wpisu lub administratora portalu, który nie usunął bezprawnego wpisu pomimo zawiadomienia, możemy żądać m.in. usunięcia wpisu, publikacji przeprosin, ale także zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia na naszą rzecz lub na rzecz organizacji społecznej.

Jeżeli naszym celem jest doprowadzenie do ukarania autora wpisu, należy złożyć ustną lub pisemną skargę w najbliższej komendzie Policji. W takim przypadku Policja będzie zobowiązana do zabezpieczenia dowodów, w tym ustalenia autora wpisu, oraz przesłania skargi do właściwego sądu.

Dobrym rozwiązaniem dla osób i firm, których dobra osobiste masowo są naruszane w Internecie, jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w ochronie dóbr osobistych. Firmy takie prowadzą monitoring wpisów zamieszczanych w sieci Internet na temat swoich klientów oraz podejmują w ich imieniu działania prowadzące do usunięcia wpisów z Internetu i ewentualnego ukarania sprawców.

Ofiary hejtu internetowego mogą oczywiście również zgłaszać się do Fundacji CyberEtyka po pomoc.

Tagi: CyberEtyka, cyberetyka, hejt, hejter, hejterzy, hejting, obrona przed hejtem, ochrona wizerunku


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

16 - 24 września 2023

Dni otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń