WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 28 marca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Aniela, Sykstus, Joanna

Okiem prawnika: Egzekucja kontaktów z dzieckiem

Anna Łagożna, radca prawny  |  25 maja 2016

Egzekucja kontaktów z dzieckiem

Moja praktyka w sprawach rodzinnych pokazuje, że nagminnie zdarzają się sytuacje, w których jeden z rodziców, pomimo sądowego ustalenia kontaktów z dzieckiem, nie realizuje ich w ogóle lub utrudnia ich wykonywanie. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Czy istnieją jakieś prawne metody „motywowania” rodzica do prawidłowego wykonywania orzeczenia sądu? Niestety, praktyka pokazuje, że najskuteczniejszym czynnikiem motywującym rodzica do prawidłowego i zgodnego z dobrem dziecka zachowania są pieniądze, a mówiąc dokładniej – zagrożenie rodzicowi zapłatą kary finansowej na rzecz drugiego rodzicaza każdy wypadek nierespektowania orzeczenia sądu o kontaktach.

Zagrożenie nakazaniem zapłaty

Postępowanie o zagrożenie nakazaniem zapłaty może być wytoczone przeciwko:

  • rodzicowi, który na co dzień zajmuje się dzieckiem, np. w sytuacjach gdy nie wydaje dziecka drugiemu rodzicowi w określonym przez sąd terminie,
  • rodzicowi, który ma ustalone prawo do kontaktów, np. w sytuacjach gdy rodzic nie stawia się po dziecko, odprowadza dziecko do innego miejsca lub o innej godzinie, niż ustalono.

Należy zaznaczyć jednak, że wśród komentatorów istnieje także pogląd, zgodnie z którym nie można zagrozić zapłatą rodzicowi, który dobrowolnie nie chce spotykać się z dzieckiem, bowiem przymuszanie rodzica do kontaktu powodowałoby, że kontakt ten nie będzie wykonywany zgodnie z dobrem dziecka. Pogląd ten nie jest jednak podzielany przez wszystkie sądy, które stosują zagrożenie karą także do rodziców uprawnionych do kontaktu z dzieckiem.

Postępowanie o zagrożenie rodzicowi nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz drugiego rodzica należy wytoczyć przed sąd rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka. We wniosku wskazać należy na czym polega niewykonywanie kontaktów i udowodnić wskazane naruszenia. Musimy też określić, jaką kwotę ma płacić rodzic za każde ww.naruszenie. Przepis mówi, że sąd ustala wysokość „kary”, uwzględniając sytuację majątkową osoby obowiązanej do zapłaty. Wysokość ta będzie zatem zależała od tego, ile rodzic, od którego chcemy zapłaty, zarabia, kto pozostaje na jego utrzymaniu, jakie ma wydatki itp.

Zapłata

Pamiętajmy, że wszczęcie postepowania o nakazanie zapłaty na naszą rzecz określonej sumy pieniężnej przez rodzica nierealizującego kontaktów z dzieckiem to dopiero pierwszy etap sprawy, który nie powoduje automatycznie zapłaty pieniędzy do naszych rąk. W przypadku gdy mamy już postanowienie o zagrożeniu zapłatą, a rodzic dalej nie wykonuje kontaktów, musimy złożyć do sądu kolejny wniosek, tym razem o zasądzenie kwoty, która będzie odpowiadała liczbie nieprawidłowo wykonanych kontaktów.

 

Przykład:

Matka nie wydaje dziecka ojcu na kontakty. Ojciec wszczął postępowanie o zagrożenie matce nakazaniem zapłaty za każde niewydanie dziecka. Sąd postanowił, że w każdym takim wypadku matka zapłaci na rzecz ojca 400 zł. Po wydaniu postanowienia matka wciąż ignoruje prawo ojca do kontaktów z dzieckiem i odmówiła wydania pociechy 10 razy. W tym wypadku ojciec musi złożyć do sądu wniosek o nakazanie matce zapłaty na jego rzecz kwoty 4 tys. zł. (400 zł x 10 niewykonanych kontaktów).

Pamiętajmy, że dla dobra dziecka warto szukać porozumienia w sprawie ustalania i realizacji kontaktów rodzica z dzieckiem, a wszczynanie postępowań o zagrożenie nakazaniem zapłaty nie powinno być nadużywane. Żadne pieniądze nie są bowiem w stanie zrekompensować dziecku braku kontaktu z którymkolwiek z rodziców.

Tagi: okiem prawnika, porady prawne, prawo, kontakty z dzieckiem


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Marzec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 28 marca 2020

Zapraszamy na wernisaż wystawy

Niedziela, 5 kwietnia 2020

Wielkanocne warsztaty artystyczne w Ferio Wawer!

Niedziela, 5 kwietnia 2020

XI edycja Wawer Music Festival: Sasha Strunin & Gary Guthman Shaw

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń