WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 28 marca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Aniela, Sykstus, Joanna

Gdzie była Ula

Jan Czerniawski  |  27 września 2016

Relacja z placu boju:

Sobota w Aninie powinna być dniem spokojnym. Tym razem jednak było inaczej. Od godziny 10.00 w całym osiedlu zaroiło się od mundurów. W okolicach V Poprzecznej  mundury były niebieskie. Na Alpejskiej, Kajki i Zorzy – szare i zielone. Niebiescy podjechali pod anińską filię WCK służbowym polonezem i błyskawicznie rozlokowali się na zewnątrz i wewnątrz budynku. Na oczach zdumionych animatorów lokalnej kultury i przyjaciółek Warszawy, powstał regularny komisariat. Pojawiły się w nim meble à la lata 70. Na biurkach umieszczono plastikowe aparaty telefoniczne z tarczą do wykręcania numerów (oczywiście sześciocyfrowych), był też magnetofon szpulowy i olbrzymia  maszyna do pisania. Jak na funkcjonariuszy rodem z PRL przystało, milicjanci rozpoczęli urzędowanie od herbatki zaparzonej w szklankach ustawionych na szklanych spodeczkach. Dysponowali też odpowiednią ilością kajzerek i serdelków. 

To był naprawdę upalny dzień. Szarozieloni maszerowali w trudzie i znoju po ulicach i uliczkach osiedla. Działali w niewielkich grupkach. Zajrzeli na ulicę Alpejską, tam gdzie gimnazjum i liceum. Zatrzymali się obok poczty na Zalipiu. Widziano ich na Odrodzenia, w okolicach Górki Delmaka. Kręcili się na Zorzy, przy willi Jaroszewicza. Między Kajki a Rzeźbiarską namierzali dom parafialny. Wiedzieli, że było tu kiedyś kino „Wrzos”. Szturmowali też cukiernię „Pod Dębami” przy ulicy Kajki: nie wiedzieć czemu pytali o jakąś kukułkę. Kto wie, może ich zachowanie było efektem silnej penetracji czerwcowego słońca? Coś pisali na małych karteczkach, od napotkanych przy wspomnianych obiektach umundurowanych osobników domagali się pieczątek. Potem, wielce zaaferowani, podążyli spiesznie na V Poprzeczną. Szli do Trawiastej. Bredzili coś o pyzach (ach to słońce…). Równie szybko wracali na V Poprzeczną 13. Nie wiedzieli nieszczęśni, że wpadną w ręce milicjantów. Nie dość było jednak tego, że aresztowano ich na ponad godzinę. Musieli w tym czasie słuchać piosenek Anny Jantar, Jacka Lecha i Andrzeja Dąbrowskiego. Z głośnika szpikowano ich opisami realiów epoki gierkowskiej. W sali kina „Za rogiem” wyświetlano im kroniki filmowe z Edwardem Gierkiem w roli głównej.

Co uratowało szarozielonych? Na ich szczęście, kiełbasa, którą piekli w ognisku, nie pochodziła z lat 70. Była w całości współczesna. Również formacja „Tikaua Band” zaserwowała im współczesne rytmy. W nagrodę za swój trud niektórzy z szarozielonych dostali bardzo ciekawe i bardzo współczesne gry…
Mimo wszechobecnego zmęczenia, impreza zdawała się nie mieć końca. Kto wie, jak długo by ona trwała, gdyby nie bohaterska postawa milicjantów. Nie sposób było oprzeć się dziarsko podanej komendzie: „Obywatele! Rozejść się do domów!”. Szarozieloni wykonali rozkaz błyskawicznie i zniknęli. Niebiescy zapakowali swój sprzęt do poloneza i z godnością oddalili się w sobie tylko znanym kierunku. Na miejscu pozostali sprawcy całego tego zamieszania: pani Elżbieta Kucharska, druh Marcin Świderski i Grupa Sąsiadów. A Ula? Co z Ulą? O Uli w tym zamieszaniu wszyscy zapomnieli.

Objaśnienie: 

18 czerwca 2016 r. odbyła się w Aninie gra terenowa w formie historycznego questa pt. „Gdzie jest Ula?”. Uczestnicy zapoznali się z kultowymi w latach 70. XX wieku miejscami Anina, m. in. z Domem Kultury na Zalipiu, Górką Delmaka, kinem „Wrzos”, kawiarnią „Kukułka” i jadłodajnią Aleksandry Pyzińskiej.
Pomysł zorganizowania terenowej gry miejskiej powstał na spotkaniach sąsiedzkich, które odbywają się co miesiąc w filii Anin Wawerskiego Centrum Kultury. Projekt napisała Elżbieta Kucharska, która również była odpowiedzialna za koordynację przygotowań. W realizacji udział wzięli: 147 Szczep ZHP „Błękitni”, Stowarzyszenie Społeczne Wawer, Ośrodek Pomocy Społecznej Wawer, stowarzyszenie „Chata z Pomysłami”, Oddział Anin Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, czasopismo „Między nami Aninianinami”, Społeczny Instytut Ekologiczny oraz pracownicy WCK filia Anin, w tym wspomniana Elżbieta Kucharska i pełniący rolę konferansjera Mirosław Perzyński, a także niezrzeszeni mieszkańcy Wawra.

Tagi: gdzie jest ula, wck anin, gra historyczna


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Marzec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 28 marca 2020

Zapraszamy na wernisaż wystawy

Niedziela, 5 kwietnia 2020

Wielkanocne warsztaty artystyczne w Ferio Wawer!

Niedziela, 5 kwietnia 2020

XI edycja Wawer Music Festival: Sasha Strunin & Gary Guthman Shaw

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń