WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 28 października 2021 r.
Imieniny obchodzą: Judyty, Szymona, Tadeusza

CyberEtyka: Socjotechnika w służbie cyberprzestępczości

Aleksander Zawada, Adrian Pupek  |  8 listopada 2016

CyberEtyka: Socjotechnika w służbie cyberprzestępczości
Nadmierna ufność jest bezwzględnie wykorzystywana przez internetowych przestępców. Ofiary różnego rodzaju ataków w sieci przeważnie nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że pomogły lub wręcz bezpośrednio udzieliły bezcennych informacji niepowołanym osobom o intencjach, które trudno nazwać dobrymi. 
 
Cyberkryminaliści wykorzystują swoją wyobraźnię i wiedzę na różne sposoby, a wielu z nich przejawia niezwykły kunszt w posługiwaniu się ogromnym arsenałem technik socjotechnicznych, by nas zmanipulować i dostać w swe ręce wrażliwe dane lub informacje. Tak zwany „atak socjotechniczny” to nawiązanie kontaktu z osobą prywatną lub pracownikiem firmy albo organizacji w taki sposób, by przez podanie fałszywych informacji, zasłaniając się fasadową tożsamością, uzyskać dostęp do zastrzeżonej wiedzy lub skompromitować będący celem ataku podmiot. Atakujący w kontaktach z personelem firmy zazwyczaj stwarza pozory skromności, szacunku i uprzejmości. Może podawać się za nowego pracownika, administratora, przełożonego lub osobę reprezentującą helpdesk. W umiejętny sposób prowadzi konwersację lub wymianę maili, tak by wykorzystując zaufanie ofiary i jej dobre intencje, wejść w posiadanie jak największej ilości informacji, które następnie posłużą do wykradania poufnych danych lub wyłudzania pieniędzy.
 
Dlatego też gdy czasami w codziennym zalewie maili odpowiadamy „automatycznie”, warto się na chwilę zatrzymać i pamiętać o podstawowych odruchach obronnych. Bądźmy podejrzliwi wobec niespodziewanych lub niechcianych telefonów, SMS-ów i wiadomości z prośbą o podanie wrażliwych danych. Nie podawajmy informacji osobistych, finansowych lub organizacyjnych bez stuprocentowej pewności, kim jest nasz interlokutor. Zabezpieczajmy najważniejsze dla nas dane, stosując szyfrowanie lub hasło. Zwracajmy uwagę na wygląd maili i stron internetowych. Te podrobione, choć świetnie imitują oryginały, zawsze dadzą się rozpoznać po wnikliwym obejrzeniu. Nie poddawajmy się takim formom oddziaływania jak zasada wzajemności, zaangażowania, autorytetu, sympatii czy społecznego dowodu.
 
Pamiętajmy też, że przestępcy wykorzystują tragiczne wydarzenia o dużym zasięgu, by żerując na odruchach współczucia, wyłudzać pieniądze, które trafią do ich kieszeni zamiast do ofiar katastrof, klęsk żywiołowych, chorób i wypadków. Zasada ograniczonego zaufania jest nasza najlepszą linią obrony!
 

Tagi: CyberEtyka, internet, zagrożenia w internecie, socjotechnika, cyberprzestępczość, atak socjotechniczny


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


24 września - 31 października 2021

Konkurs plastyczny "Mój Rembertów"

27 września - 7 listopada 2021

Stwórz film reklamowy Wedla i zdobądź cenne nagrody!

Sobota, 30 października 2021

Poranki teatralne dla dzieci – spektakl „Na jesiennym liściu”

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń