WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 28 października 2021 r.
Imieniny obchodzą: Judyty, Szymona, Tadeusza

CyberEtyka: Wciąż haker czy już cyberprzestępca?

Adrian Pupek, Aleksander Zawada  |  8 grudnia 2016

CyberEtyka: Wciąż haker czy już cyberprzestępca?
Większość ludzi sądzi, że hakerzy posiadają nadzwyczajne umiejętności, które pozwalają im przełamywać systemy komputerowe, wynajdywać w nich cenne i poufne informacje. W rzeczywistości dobry haker to osoba, która przede wszystkim rozumie, jak działa system komputerowy, i wie, jakich narzędzi użyć, by wykorzystać słabości systemu i obejść jego zabezpieczenia. W poniższym artykule chcemy wprowadzić Was do świata hakerów oraz przybliżyć terminologię stosowaną w bezpieczeństwie komputerowym. Jaka jest zatem różnica pomiędzy hakerem a cyberprzestępcą?
 
Hakerzy mogą być podzieleni na trzy grupy: tzw. białe, szare i czarne kapelusze. Białe kapelusze to dobrzy hakerzy, zazwyczaj administratorzy systemów zabezpieczeń, wykorzystujący swoje umiejętności i wiedzę do celów obronnych. To specjaliści od bezpieczeństwa, posiadający wiedzę nt. technik ofensywnych do przełamywania zabezpieczeń, korzystający zeń, by znaleźć słabe punkty w systemie i zaproponować rozwiązania zabezpieczające wykryte luki. Czarne kapelusze to źli cyberprzestępcy, działający wyłącznie ofensywnie, wykorzystujący swą wiedzę do celów nielegalnych, szkodliwych. Przełamują zabezpieczenia systemów komputerowych po to, by czerpać z tego korzyści majątkowe lub by wyrządzić jak największe szkody. Nigdy nie proponują środków zaradczych, bo te skutkowałyby utratą przychodów z ich nielegalnych działań. Szare kapelusze to ci, którzy działają zarówno ofensywnie, jak i defensywnie w zależności od sytuacji. Bywa, że szarym kapeluszem stają się cyberprzestępcy, którzy w pewnym momencie swojej „kariery hakerskiej” wybierają jaśniejszą stronę mocy i postanawiają działać w obronie danego systemu. W środowisku funkcjonuje też termin tzw. etycznego hakera. Ktoś zapewne teraz zapyta: „hola, hola, przełamywanie zabezpieczeń może być etyczne?”. Oczywiście, etyczni hakerzy to również specjaliści od bezpieczeństwa wykonujący tzw. testy penetracyjne systemów i sieci, sprawdzający ich podatności, wyszukujący luki w ich bezpieczeństwie. Często działają non-profit, głośno artykułując problemy związane z bezpieczeństwem lub chcąc edukować potencjalne ofiary, by te odpowiednio zabezpieczały swoje systemy.
 
Różnic w umiejętnościach poszczególnych grup hakerów na pierwszy rzut oka nie widać. Różnica tak na dobrą sprawę jest w sferze etyki i podejściu do sztuki samego hakerstwa. A przejście na ciemną stronę mocy może być niebezpieczne, o czym przekonał się za naszą południową granicą pewien 29-letni Rosjanin. Yevgeniy N. został zatrzymany przez FBI we współpracy z czeską policją w Pradze, 5 października. Podejrzany jest o wykradzenie danych osobowych z portalu społecznościowego LinkedIn, przeprowadzanie ataków na systemy USA i partii demokratycznej Hilary Clinton.

Tagi: CyberEtyka, internet, zagrożenia w internecie, cyberprzestępczość, haker, białe kapelusze, szare kapelusze, czarne kapelusze


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


24 września - 31 października 2021

Konkurs plastyczny "Mój Rembertów"

27 września - 7 listopada 2021

Stwórz film reklamowy Wedla i zdobądź cenne nagrody!

Sobota, 30 października 2021

Poranki teatralne dla dzieci – spektakl „Na jesiennym liściu”

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń