Artykuły
23 listopada 2018Okiem coacha: Jesienny spleen – jak go pokonać
O tej porze roku aura często przynosi ze sobą spadek aktywności, tak zwaną jesienną chandrę, mylnie zwaną też czasem „jesienną depresją”. Nie jest to zazwyczaj bardzo poważne obniżenie nastroju, gdyż w takiej sytuacji mówilibyśmy o chorobie, właśnie depresji. Mamy raczej do czynienia z marazmem, brakiem życiowego entuzjazmu, chęci do podejmowania wyzwań. Chcę więc Wam zaproponować kilka sposobów na to, aby w tym roku się to nie zdarzyło.
Być dumnym z Polski
Kiedy jeszcze chodziłem do komunistycznej 8-letniej szkoły, uczono mnie, by być dumnym z bitwy pod Grunwaldem, obrońców Westerplatte czy żołnierzy Berlinga walczących pod Lenino. Potem, w niezależnym harcerstwie, uczono mnie dumy z Piłsudskiego i jego legionistów, z obrońców Lwowa, żołnierzy Andersa i bitwy pod Monte Casino. Moje historyczne zainteresowania w naturalny sposób nauczyły mnie dumy z bitwy pod Kircholmem, obrony Zbaraża i Częstochowy, z szarży szwoleżerów pod Samosierrą. Tych powodów do dumy, najczęściej pisanych mieczem, szablą i karabinem, w naszej historii mamy bez liku. Wielkich dowódców, bohaterskich żołnierzy, heroicznych czynów…
Okiem coacha: Stres zamotności. Jak się przed nim bronić?
W naszym życiu, pełnym pośpiechu, stres wydaje się być stale obecny. Okazuje się jednak, że jest on bardziej dotkliwy dla osób, które określają siebie jako samotne.Okiem coacha: Jak zapomnieć o wakacyjnych zauroczeniach?
Piękna pogoda, wyjazdy i związana z nimi nowa sceneria oraz nieznane twarze wokół nas i miłe uczucie oderwania od codzienności aktywują pragnienie przeżycia przygody i, co tu kryć, apetyt na miłość… Szczególnie jeśli nam jej brak lub żyjemy w nieco „spowszedniałym” związku, a partner wydaje się nam nieco… „opatrzony”.Cyberetyka: O bezpieczeństwie haseł
Od czasu do czasu w mediach pojawia się informacja o kolejnych udanych próbach włamania do systemów czy wycieku poufnych danych, które w większości przypadków spowodowane zostały słabymi hasłami. Firmy konsultingowe co roku wypuszczają swoje raporty, w których to niestety potwierdzają złe praktyki stosowanych haseł użytkowników do serwisów internetowych.Samotność polskiego seniora
Samotność osób starszych to jeden z największych problemów, z którymi mierzą się one na co dzień. Niemal co piąta osoba po 65 roku życia czuje się samotna, a odsetek ten istotnie wzrasta wśród osób powyżej 80-tego roku życia. Uczucia samotności doświadczają najczęściej osoby mieszkające w jednoosobowych gospodarstwach, przede wszystkim owdowiałe kobiety.Kącik seniora: zapraszam na czerwcowe wydarzenia!
Koniec roku szkolnego to niekończący się ciąg imprez w Wesołej. Nasza dzielnica hucznie obchodzi stulecie odzyskania niepodległości. W szkołach odbywają się święta patronów, festyny, koncerty i akcje charytatywne.Społeczenstwo obywatelskie: 14. rocznica naszego członkostwa w UE
Dzisiaj chcemy zapoznać Państwa z fragmentami artykułu Bogusława Stanisławskiego, napisanego 1 maja 2018 roku. W 14. rocznicę naszego członkostwa w UE. Tym, którzy żyli w PRL, niech go przypomni. Ci, którzy go nie pamiętają, niech zaczną czytać o tym okresie i pytać o te czasy swoich rodziców i dziadków. Ale my wszyscy, podobnie jak Autor, miejmy nadzieję.

Samotność polskiego seniora
Samotność osób starszych to jeden z największych problemów, z którymi mierzą się one na co dzień. Niemal co piąta osoba po 65 roku życia czuje się samotna, a odsetek ten istotnie wzrasta wśród osób powyżej 80-tego roku życia. Uczucia samotności doświadczają najczęściej osoby mieszkające w jednoosobowych gospodarstwach, przede wszystkim owdowiałe kobiety.Okiem coacha: Czy warto być szczerym?
Znowu na świecie maj i więcej okazji do kontaktów. Dziś więc o tym, czy w stosunku do nowo poznanych osób lepiej być szczerym, czy może opłaci się nieco pokolorować rzeczywistość? Szczególnie jeśli on/ona bardzo się nam podoba, zależy nam, by wzbudzić zainteresowanie.
Cyberetyka: Kapie, cieknie czy już wypływa?
W cyfrowym świecie wartością jest informacja. Firmy na całym świecie borykają się z ogromnym problemem, jakim jest kradzież danych. Koszt, jaki ponoszą z tytułu wycieku informacji, potrafi „położyć firmę na łopatki”, jeżeli weźmiemy pod uwagę nie tylko stratę finansową, ale też utratę reputacji po takim zdarzeniu.

Mamo, Tato, pozwólcie mi się nudzić!
Określenie „stymulowanie rozwoju dziecka” stało się ostatnio bardzo modne. Rodzice bardzo dbają o to, aby ich pociechy miały dzień wypełniony po brzegi. Zabiegają o dodatkowe zajęcia w przedszkolu i poza nim w trosce o to, aby ich dziecko każdą godzinę wykorzystało „produktywnie”.
Społeczeństwo obywatelskie: Nie pozwólmy, żeby Polska brunatniała
Informacje o odradzaniu się w Polsce ruchów neofaszystowskich i neonazistowskich powinny rodzić nasz zdecydowany sprzeciw. Nie możemy bagatelizować takich zjawisk oraz faktu istnienia radykalnych ruchów narodowych, wprost odwołujących się do symboliki faszystowskiej. Czy zgadzamy się z opiniami o „rosłej patriotycznej młodzieży”, w kontekście chuligańskich zachowań pseudokibiców? Czy zgadzamy się z wyrażaniem przez niektórych prominentnych polityków PiS zrozumienia dla agresywnych zachowań Młodzieży Wszechpolskiej, w przypadku pobicia działacza KOD w czasie manifestacji w Radomiu?
Cyberetyka: CyberP@tr10t@
Jest nam niezmiernie miło zakomunikować, że Fundacja CyberEtyka również wniesie swój wkład w tegoroczne obchody okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Otrzymaliśmy właśnie wiadomość z Fundacji PKO Banku Polskiego, że złożony przez nas projekt „CyberPatriota” o dofinansowanie, został rozpatrzony pozytywnie.
Edukacja i wsparcie w demencji: Starość w domu pomocy społecznej
Okres starzenia się ma odmienny przebieg u każdego seniora, na co wpływa szereg czynników wynikających z różnic indywidualnych i posiadanych zasobów, m.in.: wsparcia społecznego, stanu zdrowia itp. Niejednokrotnie bywa tak, że osoba starsza do końca swoich dni jest samodzielna i samowystarczalna.
Okiem coacha: Bądź pewna siebie!
Pisząc dla Was felietony, dość często nawiązuję do dobrej samooceny, która sprawia, że potrafimy korzystać z tego, co przynosi życie! Co powiecie na podjęcie wyzwania – 30-dniowy trening poczucia własnej wartości? To co prawda zbyt mało, aby obwieścić pełen sukces, ale dostatecznie dużo, aby wyrobić w sobie nowe nawyki i zmienić podejście do wielu istotnych kwestii. Potem należy się trzymać ustalonych zasad i nie zbaczać ze ścieżki rozwoju.
Spóźniona edukacja – list do moich synów
Kochani dorośli synowie, Chciałabym nadrobić czas, w którym nie przeprowadziłam Waszej edukacji na temat wydarzeń marca ‘68. Pewnie wzięło się to stąd, że sama na ten temat niewiele wiedziałam. W szkole nas o tym nie uczono i w domu też się nie rozmawiało. ...
Cyberetyka a himalaizm zimowy
Nanga Parbat, góra, która stała się elementem zbiorowej świadomości Polaków, budzi wciąż skrajne emocje. Tragedia, która się tam rozegrała w ostatnich dniach stycznia, swój epilog wciąż jeszcze pisze na licznych forach i w komentarzach pod niejednym artykułem. Dramatyczny dla Tomasza Mackiewicza finał wyprawy na górę będąca jego pasją zmienił się w ogólnonarodową debatę na publicznym forum.Społeczeństwo obywatelskie: Marzec 1968 w Aninie
Dzisiaj zamieszczamy fragmenty wspomnień Ewy Hołuszko, których pełna wersja znajduje się na stronie internetowej www.sedno.org. Zapraszamy do lektury.Zarząd Stowarzyszenia SEDNO
Qlturka: Trzy billboardy za Ebbing, Missouri
W dyskusji o filmach utarło się powiedzenie „emocjonalny roller coaster”. Co w zasadzie oznacza to porównanie do obowiązkowej atrakcji w każdym szanującym się parku rozrywki? To, że obraz wywołuje w nas skrajnie przeciwne emocje kolejno po sobie. Trzy billboardy za Ebbing, Missouri to Formula Rossa[1] wśród „emocjonalnych roller coasterów”.Okiem coacha: Jak zamienić kłótnie w konstruktywne rozmowy
Różnice zdań między ludźmi są rzeczą normalną. Po prostu nie zawsze możemy być jednomyślni. I nie ma znaczenia w jakiej kwestii. Związanej ze światopoglądem, tym w co głęboko wierzymy? A może punktem zapalnym są codzienne drobiazgi – bałagan, spóźnienia, niewywiązywanie się z obowiązków?Społeczeństwo obywatelskie: Polak – Węgier dwa bratanki?
PiS podkreśla rolę dwóch partnerów Polski w UE. Pierwszym, i to ponoć strategicznym, jest Wielka Brytania, która właśnie opuszcza Unię. Drugim partnerem są Węgry. Kraj Europy Środkowo-Wschodniej, który lawiruje pomiędzy autorytaryzmem a unijnymi wartościami. Budapeszt, w odróżnieniu od Warszawy, potrafi jednak rozpoznać, co mu się jeszcze opłaca, a co już nie.Okiem coacha: Jak zamknąć za sobą drzwi i zacząć nowy rozdział w życiu?
Początek roku prowokuje do refleksji, robienia życiowego bilansu, podejmowania postanowień i domykania tych spraw, które się zakończyły. To ważne, ponieważ jasność i klarowność naszych planów przesądza o sukcesach.

CyberEtyka: Rekin i jego szajka
Cyberprzestrzeń możemy przyrównać do akwenu wodnego. Wyobraźcie sobie, że nurkujemy. Otaczają nas piękne kolorowe rafy, pełne nieznanych i barwnych stworzeń. Niektóre z tych stworzeń swobodnie przepływają obok nas i zapierają dech w piersiach, a inne hipnotyzują swym pięknem. Jednak za tymi kolorami może kryć się coś złowrogiego.Psycholog radzi: integracja sensoryczna
Coraz częściej staję przed koniecznością odpowiedzi na pytanie: czy zajęcia z integracji sensorycznej prowadzone raz w tygodniu poza domem przyniosą efekt?Tak, ale nie wystarczający... Praca z dzieckiem powinna być kontynuowana zarówno w szkole, w domu, jak i w środowisku, w którym dziecko spędza większą część dnia.
Qlturka: Twój Vincent - polska szansa na Oscara
Na początku marca czeka nas jubileuszowa ceremonia. Oscary zostaną wręczone po raz dziewięćdziesiąty. W blokach startowych wyścigu po tytuł Najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego znalazła się polsko-brytyjska koprodukcja, wyreżyserowana wspólnie przez Dorotę Kobielę i jej męża Hugh Welchmana.Społeczeństwo obywatelskie: Rosnący niepokój o demokrację
Przedstawiciele środowisk zaniepokojonych rozwojem sytuacji w naszym kraju wystosowali do wszystkich organizacji przeciwnych dewastacji porządku ustrojowego Polski apel o współdziałanie. Jest on szczególnie istotny z powodu zbliżających się wyborów samorządowych, najważniejszych dla społeczności lokalnych. Przekazujemy Państwu jego treść i zachęcamy do refleksji.Kącik bibliofila: Zygmunt Miłoszewski "Jak zawsze"
Kolejna książka autora ,m.in. „Uwikłania” i „Gniewu”, która ucieszy miłośników Miłoszewskiego, ale polecam ją również Czytelnikom, którzy nie poznali jeszcze tego pisarza. Pozycja nietypowa dla jego twórczości, jak zwykle świetnie napisana, opowiada o parze starszych ludzi, którzy mają szansę przeżyć życie po raz drugi... Polecam!Qlturka: Najlepszy – kolejny udany film biograficzny Łukasza Palkowskiego
"Bogów" nagrodzono w 2014 roku Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni. Później Łukasz Palkowski w całości wyreżyserował pierwszy sezon "Belfra", który był jednym z najciekawszych wydarzeń w świecie polskich seriali ostatnich lat. Jego ostatni film opowiada historię Jerzego Górskiego – w młodości heroinisty, a po przejściu przez odwyk sportowca i zwycięzcy podwójnego Ironmana (wyścig triathlonowy - 7,6 km pływania, 360 km roweru, 84,4 km biegu) w Huntsville w 1990 roku.Kącik prawniczy: Nierzetelny fachowiec – czyli jak sobie radzić z wadami prac budowlanych
Zapewne niejednokrotnie korzystaliśmy z usług ekip budowalnych, które nie zawsze należycie wykonywały zlecone im roboty. Czy w takiej sytuacji musimy płacić za wykonane prace? Podstawą zapłaty wynagrodzenia za wykonane prace jest protokół odbioru, tj. dokument, w którym strony potwierdzają, że roboty zostały wykonane.Kalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
10 maja - 27 września 2023
Psie spacery z trenerem psów w Wesołej
Sobota, 3 czerwca 2023
Studium dla Wesołej: spotkanie z mieszkańcami i mieszkankami
Sobota, 3 czerwca 2023
VII Rolkowisko w Wesołej - wyścigi na Rolkostradzie


Nasza ankieta
Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?