WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 30 maja 2023 r.
Imieniny obchodzą: Joanna, Feliks, Ferdynand

Artykuły

27 lipca 2011

Wyprawa w dżunglę? – trasa dla odważnych

Może spodziewają się Państwo, że tym razem przeniesiemy się myślą w odległe tropiki, by podziwiać bogactwo tamtejszej przyrody... Nic bardziej mylnego. Jest takie miejsce w naszej dzielnicy, tylko kilka minut od ścisłego centrum Warszawy, gdzie nietrudno poczuć się Robinsonem Crusoe.

26 lipca 2011

Obwody szkolne

Dotychczas z podziwem obserwowałam jak rośnie nowa szkoła. Mieszkamy niedaleko i z okien naszego domu jest ona widoczna. Miałam też nadzieję, że moje dzieci będą uczęszczać w przyszłości do tej szkoły. Jakież więc było moje zdumienie, gdy dowiedziałam się, że zaplanowano podział obwodów szkolnych ulicą Cieplarnianianą!
20 lipca 2011

Machina Fantazji ruszyła!

12 lipca br. w Markach koło Warszawy uroczyście rozpoczęto tegoroczną trasę koncertową Fundacji Dziecięca Fantazja. Podczas imprezy, która odbyła się na parkingu przed Centrum Handlowym współorganizującym trasę, oprócz koncertu gwiazdy zostały spełnione także marzenia podopiecznych Fundacji Dziecięca Fantazja oraz wręczone nagrody w konkursie „Pozytywka”.
19 lipca 2011

Polskę czeka rewolucja w zarządzaniu gospodarką odpadami

Samorządy mają bardzo mało czasu na zaplanowanie i wdrożenie rozwiązań uwzględniających nowe zasady gospodarowania odpadami. Największymi wyzwaniami w tym obszarze będzie wprowadzenie poboru tzw. podatku śmieciowego od właścicieli nieruchomości, dokonanie wyboru w drodze przetargu dostawców usług odbioru i transportu odpadów oraz zapewnienie niezbędnych instalacji do przekształcania odpadów.
15 lipca 2011

Mniej uchybień w pojazdach komunikacji miejskiej

Okres letni jest czasem wzmożonych kontroli działania klimatyzacji w pojazdach komunikacji miejskiej. Pracownicy nadzoru ruchu ZTM tylko w czerwcu przeprowadzili 689 kontroli. W 202 przypadkach stwierdzono, że klimatyzacja jest niesprawna lub nie została włączona.
12 lipca 2011

My, Współpasażerowie

Wawer jest dzielnicą odległą od centrum Warszawy, dlatego wielu z nas z konieczności, dla wygody lub dla oszczędności porusza się komunikacją miejską. Autobusów nam nie brakuje, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy nawet w godzinach szczytu swobodnie mieścimy się w wygodnych, niskopokładowych pojazdach, zaopatrzonych w klimatyzację. Mieszkam w Warszawie od niedawna i wiem, że w innych miastach komunikacja miejska wygląda nieco gorzej. A jednak...

8 lipca 2011

Podróż z historią w tle

Wisła. Wspominano o niej już w starożytności - nazwę Vistla wymienia między innymi Vipsanus Agrippa i Pliniusz Starszy. To nad jej brzegami powstały liczne miasta, w tym dwie stolice, a w ujściu port, decydujący o gospodarczym „być albo nie być” Rzeczpospolitej. Stanowiła naturalny bastion obronny i główną drogę transportową dla towarów.
7 lipca 2011

Falenicka elektrownia skazana na sukces czy zagładę?

Kinokawiarnia „Stacja Falenica” wpisała się już na dobre w mapę wawerskich miejsc godnych odwiedzin. Zdewastowany budynek stacji PKP przybrał zupełnie nowe oblicze. Gdyby znalazł się ktoś z pomysłem i pieniędzmi, podobną lokalną perełkę możnaby zrobić z nieczynnej już dziś starej elektrowni w Falenicy.
6 lipca 2011

Krutynia – wyprawa dla wytrwałych

Prognozy pogodowe na weekend 10–12 czerwca dla Mazur nie zapowiadały się optymistycznie. A właśnie na ten termin naszemu kołu PTTK przypadł czas wyprawy kajakowej szlakiem rzeki Krutyni. Jednak mimo że pogoda nie dopisała, spływ był bardzo udany i dostarczył nam wielu miłych wrażeń.
25 czerwca 2011

Czy to już koniec idei w polityce?

Ostatnimi czasy byliśmy świadkami kilku wielkich roszad w polskiej polityce. Unaoczniła to w szczególności Ogólnopolska Konwencja Platformy Obywatelskiej w gdańskiej Ergo Arenie, zdominowana przez kwestię transferów politycznych - Bartosza Arłukowicza, Joanny Kluzik-Rostkowskiej oraz Dariusza Rosatiego.

22 czerwca 2011

Tradycja Święta Eucharystii – 23.06.2011 Boże Ciało

Początki obchodów Święta Bożego Ciała w Europie sięgają XIII wieku. Na przestrzeni lat forma obchodów ewoluowała, jednak wciąż jest to niezwykle istotna w Kościele Katolickim uroczystość. Warto poznać jej znaczenie i sposoby świętowania.
15 czerwca 2011

Niesamowita elektrotechnika. Encore une fois

Z okazji Międzynarodowego Dnia Elektryki postanowiliśmy jeszcze raz przejść się po terenie opisywanego w siódmym numerze naszej gazety Instytutu Elektrotechniki w Międzylesiu, odwiedzając miejsca wcześniej przez nas pominięte.
13 czerwca 2011

Estetyka ulicy Żegańskiej

Jak donosi jeden z naszych Czytelników, trawniki przy ul. Żegańskiej praktycznie nie istnieją. Kierowcy zamienili je na parkingi. Czy jest to wyłącznie problem estetyki, czy może czegoś więcej? Poniżej list w tej sprawie od mieszkańca Międzylesia.
13 czerwca 2011

Bezpieczeństwo na ulicach Starej Miłosnej

Jedna z naszych Czytelniczek w liście do redakcji poruszyła niezwykle istotny temat. Zachowania kierowców samochodów stwarzające ogromne zagrożenie dla pieszych. Tych niebezpiecznych sytuacji można by uniknąć, wystarczy odrobina rozsądku…
12 czerwca 2011

Tam, gdzie góry chmurom dłoń podają

Co roku, gdy tylko zakwitną pierwsze kwiaty i rozwiną się młode zielone liście, moje myśli wędrują w kierunku Beskidu Niskiego. Przemierzyłam te góry wszerz i wzdłuż, w pamięci pozostało mi wiele wspomnień, które wraz z nadejściem wiosny ożywiają moją tęsknotę za tym skrawkiem Ziemi. Ale nie o wspomnieniach tu mowa, więc... proszę wygodnie usiąść – zabieram Państwa w podróż.
10 czerwca 2011

Kupi mi pani papierosy?

Z taką prośbą, zwrócił się do mnie uczeń z Gimnazjum nr 119 stojąc na rogu ul. Jana Pawła II otoczony wianuszkiem chichoczących koleżanek. Czy rzeczywiście spodziewał się współpracy, czy tylko chciał urosnąć w oczach patrzących na niego z cielęcym podziwem podfruwajek?
9 czerwca 2011

Instytut Łączności - bogata historia i imponująca współczesność

Instytut Łączności to placówka naukowa, która ma już ponad 70-letnią tradycję. Instytut prowadzi prace w zakresie rozwoju sieci telekomunikacyjnej państwa, normalizacji i standaryzacji systemów oraz urządzeń telekomunikacyjnych. To tu prowadzono prace rozwojowe związane z uruchomieniem pierwszych programów telewizyjnych, a potem telewizji kolorowej.
6 czerwca 2011

Zagrożenia pogodowe

Nadchodzi okres wakacji i urlopów, więc zwiększy się również czas przebywania na świeżym powietrzu. Mimo ładnej pogody na dworze nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że w każdej chwili może nastąpić załamanie pogody. Warto wiedzieć, co wtedy zrobić.
2 czerwca 2011

Z PTTK na Roztocze

Kolejną wyprawą Koła PTTK w Wesołej była wycieczka do Zamościa i na Roztocze. Wyjechaliśmy bardzo wcześnie w słoneczny sobotni poranek 21 maja. Pierwszym etapem naszej podróży był Zamość, miasto nazywane Miastem Idealnym, Perłą Renesansu, Miastem Arkad lub Padwą Północy, którego starówka już w 1992 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
30 maja 2011

Piękne, bo szare. Teresa Szymczak pisze o codzienności.

Czytałem kiedyś o poecie, który nie wierzył w wartość swoich wierszy. Jego przyjaciele wykradli mu rękopisy i wydali je drukiem. Poeta stał się sławny. O ile wiem, Teresa Szymczak nie pałała entuzjazmem do publikacji własnych utworów.
25 maja 2011

Co dalej z in vitro?

Od czasów pierwszego zabiegu in vitro minęło już kilkadziesiąt lat. Obecnie na świecie żyje już ponad 4 mln ludzi poczętych w podobny sposób. W 2010 za opracowanie metody zapłodnienia pozaustrojowego przyznano Robertowi Edwardsowi Nagrodę Nobla. W Polsce pierwsze dziecko poczęte in vitro przyszło na świat w 1987 roku.
13 maja 2011

Na przedpolach stolicy

II rajd rowerowy „Na przedpolach Stolicy” dla większości uczestników okazał się ciekawym doświadczeniem. Przy sprzyjającej pogodzie (słoneczko, temperatura +11 st. C, lekki wiatr) dotarliśmy do wszystkich czterech budowli zaznaczonych na planie (budowle typu R514, R12a).
10 maja 2011

Ubogacanie siebie przez tworzenie dobrych relacji

MOJE MIEJSCE!!! CZAS PREZENTÓW!!! – Takimi hasłami plakaty dużej galerii handlowej zachęcały niedawno ludzi do przybywania i kupowania. „Moje miejsce”? Czy rzeczywiście?
4 maja 2011

Urząd jest cool!

Witajcie młodzi! Dawno się nie odzywaliśmy, ale to dlatego, że szykowaliśmy dla Was kolejne atrakcje! Ale zacznijmy od początku.

W rezerwacie Świder

Gdy pierwsze wiosenne deszcze spłukały już zimowy kurz, ziemia odetchnęła z ulgą. Zazieleniły się czeremchy, lada chwila obsypią się białym kwieciem. Żyć nie umierać. Maj to dla wielu, w tym także i dla mnie, najpiękniejszy miesiąc w roku.

Nie śmieć!

Troska o otaczającą nas przyrodę w Dzielnicy Wawer nabiera szczególnego znaczenia, gdyż jest to jej atut. A tymczasem wawerskie lasy, tereny zielone, pobocza ulic, często przypominają wysypiska śmieci. Skąd one się biorą w niedozwolonych miejscach?

Proszę się nie bać, on nie gryzie…

Mój ostatni spacer o mało co nie skończył się wizytą na chirurgii. Idąc przez las nagle usłyszałam, że ktoś przywołuje psa. W tym momencie zobaczyłam dobermana, bez smyczy, bez kagańca. Zaczął biec w moją stronę szczekając i szczerząc zęby, całkowicie nie reagował na przywołania właściciela.

Święto Pracy- dawniej i dziś

1 maja jest dniem, w którym co roku, począwszy od końca XIX wieku, obchodzimy Święto Pracy. Jednak obchody tego święta szczególny charakter miały w okresie PRL-u.

List do redakcji w sprawie pediatrów w Starej Miłosnej

Czy wiecie Państwo, ile mamy dzieci w Starej Miłosnej? Bo ja nie wiem, ale czytając o nowej szkole, mam wrażenie, że co najmniej około tysiąca. Liczba stale rośnie, bo rosną nowe domy i osiedla. Ale wiem za to, ilu jest pediatrów w przychodni dla dzieci w Starej Miłosnej. Otóż 1 (słownie jeden) pediatra na ten około tysiąc dzieci. 
wiadomości archiwalne
stalgast2

Kalendarz Imprez

Maj 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

Sobota, 3 czerwca 2023

VII Rolkowisko w Wesołej - wyścigi na Rolkostradzie

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń