Artykuły
3 lutego 2020Z prac Rady Dzielnicy Wesoła
W grudniu Rada Dzielnicy spotykała się dwukrotnie. Pierwszy raz na sesji uroczystej, z okazji 50-lecia nadania praw miejskich miastu Wesoła w dniu 11 grudnia, drugi raz na sesji XXI w dniu 18 grudnia. Z sesji uroczystej publikujemy obszerniejszą relację, więc przedstawię Państwu tylko przebieg sesji zwyczajnej.
Okiem przewodniczącego: Świąteczny grudzień
Ostatni miesiąc ubiegłego roku przeminął w naszej dzielnicy w świątecznej. Nie żeby to było coś nadzwyczajnego, wszakże grudzień każdemu z nas kojarzy się rodzinnie, ale zeszłoroczny był, mam wrażenie, w jakiś sposób wyjątkowy.

Gdzie szukać pracy w Warszawie?
O stolicy mówi się, że jest miastem nieskończonych możliwości. Również tych zawodowych, o czym przekonują się mieszkańcy i przyjezdni poszukujący wymarzonej pracy. Jeśli zatrudnienia w Warszawie szukasz także i Ty, jesteś w odpowiednim miejscu – poniżej znajdziesz wskazówki, które z pewnością pomogą Ci odnaleźć się na stołecznym rynku pracy!

Dogoterapia w niepublicznym przedszkolu Jacek i Agatka
W ostatnich tygodniach dzieci z przedszkola Jacek i Agatka kilkukrotnie odwiedził nietypowy gość. Wesoła labradorka Kioko, która od wielu lat pracuje w dogoterapii, wraz ze swoją opiekunką dały dzieciom możliwość zapoznania się z tym, jak psy pracujące pomagają ludziom, jak trzeba o nie dbać i jak można się z nimi bawić, aby ta zabawa była dla obu stron bezpieczna i przyjemna.
Z prac Rady Dzielnicy Wesoła
W listopadzie Rada Dzielnicy spotkała się na sesji XIX w dniu 20 listopada. Przed rozpoczęciem obrad pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy pani Paulina Nowicka dokonała prezentacji strategii rozwoju miasta „Warszawa 2030”. To krótki i dość ciekawy dokument definiujący wizję Warszawy w 2030 roku, określający ją w trzech wymiarach: aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia.
Alfabet emocji: D
D jak DUMA – czyli według definicji poczucie własnej wartości i godności. Należy do tego typu cech, które mogą budzić dobre lub złe skojarzenia. Jak stwierdza angielski pisarz i duchowny Charles Caleb Colton „ W dumie tkwi paradoks: jednych ludzi czyni śmiesznymi, innych broni przed śmiesznością”.
Opowieści Jasi Wędrowniczki: Krynica – duch sportu i sztuki
Każdy niemal turysta Krynicę Górską kojarzy sobie jako miejscowość uzdrowiskową, w której można wyleczyć wiele dolegliwości m. in. układu pokarmowego, nerwowego…. korzystając z wielu rodzajów zabiegów (masaż, krioterapia) oraz popijając zdrowotną wodę np. ”Słotwinkę”, „Zuber” w miejscowych pijalniach. Ja jednak postanowiłam poznać głębiej jej artystyczny i sportowy charakter. Tegoroczne, kilkurazowe, ostanie wrześniowe odwiedziny rozpoczęłam od zwiedzania deptaka (ul. Nowotarskiego), na początku którego ustawiono pomnik – ławeczkę z postacią piewcy festiwalu im. Jana Kiepury – Bogusława Kaczyńskiego. Przez wiele lat podczas prowadzenia festiwalu, w swoich wypowiedziach poza promowaniem Krynicy wiele opowiadał o samym Janie Kiepurze, światowej sławy tenorze, gwiazdorze scen operowych ( m. in. „La Scala”) i operetkowych.
Hity
Hitem XIV sesji Rady Dzielnicy Wawer, która odbyła się w dn. 20 listopada br., okazało się stanowisko ws. planowanych podwyżek opłat za odbiór odpadów w Warszawie. Sesja, sama w sobie, zapowiadała się dość niemrawo. Tak pisząc, nie chcę ujmować znaczenia informacji z ukonstytuowania się Młodzieżowej Rady Dzielnicy czy sprawozdaniu z I kadencji Rady Seniorów, tudzież nadaniu nazwy Piegży jednej z uliczek w wawerskim Aleksandrowie – ale w istocie punkty te nie wywołały prawie żadnych dyskusji radnych. Pierwsze emocje wzbudziły kolejne w tym roku zmiany w załączniku budżetowym dla dzielnicy Wawer, zwłaszcza tryb ich zgłoszenia – większość w autopoprawce Zarządu – ale burmistrz Norbert Szczepański błyskotliwie ugasił wszelkie protesty opozycji.

Wawerskie Zaduszki
Pożegnanie lata, spadające kolorowe liście i Święta Pamięci Zmarłych wprowadzają w nastrój melancholii i poetyckiej refleksji. Od kilkunastu lat w listopadowym kalendarzu kulturalnym obecne są spotkania poetyckie, muzyczne i teatralne, nazwane uniwersalnie „Zaduszkami”. Mają zróżnicowane formuły; często poświęcone są jednemu lub kilku zmarłym twórcom, innym razem stanowią poetycką refleksję nad śmiercią.

Spotkania Harcerzy z Polakami na Kresach
W tym roku w okresie przedświątecznym na Kresy wyjedzie 15 autokarów wiozących około 500 wolontariuszy, którzy wręczą ponad 2500 paczek polskim rodzinom pozostającym za wschodnią granicą naszego kraju.

Dentysta z Warszawskiego Bemowa radzi, jak pozbyć się próchnicy
Próchnica to choroba dotykająca osób w każdym wieku. W walce z nią ogromną rolę odgrywa profilaktyka. Jak uchronić się przed tą przypadłością i jak się jej pozbyć, jeżeli już się pojawi?
O bezpieczeństwie
O bezpieczeństwie będzie tym razem te parę słów, jakie co miesiąc skreślam dla Państwa. Nie żeby w Wawrze było jakoś szczególnie niebezpiecznie, ale bezpieczeństwu w sensie szerokim poświęcone zostało posiedzenie Komisji Społecznej, jakie odbyło się 24 października br. Na mój wniosek zaproszono przedstawicieli wszystkich służb, a dyskusja skoncentrowana była podług kluczowych w mojej opinii zagrożeń dla mieszkańców.

Pomoc prawna dla firm
Prowadzenie działalności gospodarczej, niezależnie od jej wielkości czy branży, jest zadaniem wymagającym całościowego spojrzenia na firmę.
Decyzje ws. zwrotu jeziorka Gocławskiego unieważnione
Na niejawnym posiedzeniu, Komisja Weryfikacyjna zajęła się sprawą zwrotu terenów położonych w okolicy Jeziorka Gocławskiego; chodzi o ziemie pomiędzy ul. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego i al. Stanów Zjednoczonych. Decyzje w sprawie zwrotu wydano w lutym 2000 r. i w marcu 2011 r.
Szkoda całkowita – czy musimy się martwić?
Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne może nie wystarczyć – szczególnie, jeśli zdarzenie drogowego spowodowane przez sprawcę przyczyni się do powstania szkód w jego aucie. Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie wyłącznie osobie pokrzywdzonej. Jak świadczenie ma się do szkody całkowitej? Czy sprawca również może liczyć na jakieś wsparcie finansowe?Alfabet emocji: B
B jak BEZRADNOŚĆ – według definicji bezradność to stan psychiczny charakteryzujący się brakiem pomysłu na akceptowalne wyjście z trudnej sytuacji oraz zaniechaniem działania lub działaniem z góry skazanym na niepowodzenie. Najczęściej wynika z niemożności skupienia się nad problemem z powodu depresji, strachu, załamania psychicznego, pesymizmu, wstydu, niepełnosprawności intelektualnej lub fizycznej.
Okiem przewodniczącego: Z prac Rady
XVII sesja Rady Dzielnicy odbyła się 18 września. W jej programie miało być m.in. spotkanie z przedstawicielami MPWiK. Ze względu na obowiązki wynikające z awarii „Czajki” w ostatniej chwili odwołali oni swoje przybycie i poprosili o przełożenie tematu na sesję październikową, co zostało przez radę zaakceptowane.
Awaria, awaria!!!
„Awaria” to najczęściej wymieniane i odmieniane w Warszawie w ostatnich tygodniach słowo. I niestety zapewne jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie, nim o niej zapomnimy.
Z prac Rady Dzielnicy
Po wakacyjnej przerwie warto podsumować, co wydarzyło się w sezonie inwestycyjnym, a był to czas intensywnych prac. Zacznę od krótkiego opisu remontu dzielnicowych dróg i chodników, następnie przejdę do realizowanych na terenie naszej dzielnicy podłączeń do CO i CCW, aby zakończyć na opisie modernizacji kładki przy ul. Motorowej i Fundamentowej.
Leśne Skrzaty przedszkolem na medal!
Mamy zaszczyt poinformować Państwa o czymś BARDZO WAŻNYM! Dzięki Państwa głosom i nominacji w konkursie Przedszkole Roku 2019 i Nauczyciel Przedszkolny 2019 przedszkole Leśne Skrzaty otrzymały następujące tytuły:Alfabet emocji: A
AGRESJA – z łacińskiego aggresio, czyli napaść. Badacze nie są jednak zgodni, czy zaliczyć agresję do grupy zachowań czy popędów. I bynajmniej zjawisko to nie jest samo w sobie negatywne. Psychoterapeuta Andrzej Michalski podkreśla: „Musimy odróżnić czystą agresję od zachowań wrogich, których celem jest wyrządzenie komuś krzywdy”.Okiem Przewodniczącego Rady: Sesja w środku lata
Bardziej precyzyjnie ujmując – w środku wakacji, bo dokładnie 31 lipca 2019 r. o godz. 16.00 spotkaliśmy się na XI sesji Rady Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Zaplanowana w tym terminie zaraz na początku roku, jeszcze na kilka tygodni przed zapowiadała się dość ospale. Ale im bliżej, tym więcej jej porządek nabierał punktów, a ich tytuły wcale nie brzmiały usypiająco. Co więcej, niektóre ze spraw, które napływały do harmonogramu, już z góry zapowiadały gorące dyskusje.

Okiem zielarza: „Mimozami jesień się zaczyna…”
Któż z nas nie zna piosenki w wykonaniu Czesława Niemena, do której słowa napisał sam Julian Tuwim w nostalgicznym wierszu „Wspomnienie”? Okazuje się, że „polskie mimozy”, o których śpiewał piosenkarz, to nic innego jak nawłoć pospolita (Solidago virgaurea L.) lub częściej u nas w Polsce spotykane odmiany nawłoci późnej lub kanadyjskiej – gatunków inwazyjnych pochodzących z Ameryki Północnej. Zachęcam do zapoznania się z sylwetką tej wspaniałej miododajnej, pachnącej rośliny znanej także pod nazwą „złotej rózgi”, której szerokie właściwości lecznicze możemy wykorzystać właśnie teraz – w okresie wczesnej jesieni.
Ta zima jeszcze po ciemku
W latach 2017-2018 w ramach ogólnomiejskiego programu oświetlania ulic władzom dzielnicy udało się oświetlić prawie wszystkie nasze ulice. Teraz, po dwóch latach, wszyscy już przywykliśmy do dobrego, ale pierwszy moment po uruchomieniu latarni to było prawdziwe WOW!!! Niestety „prawie” jak zwykle czyni różnicę. W tym przypadku sporej grupie mieszkańców, którzy mieszkają przy ostatnich 30 ulicach (lub fragmentach ulic), które na ten program się jeszcze nie załapały.
Lipiec-sierpień w Radzie Dzielnicy
Pomimo sezonu urlopowego Rada Dzielnicy spotykała się dwukrotnie. Termin pierwszej sesji przypadł na dzień 31 lipca. Podczas niej powołano Młodzieżową Radę Dzielnicy Wawer (MRDW).

Jaka restauracja na rocznicę?
Nie wiesz, gdzie zaprosić swoją drugą połówkę na rocznicę? Wybierz restaurację, która będzie zaskoczeniem i jednocześnie szansą na spędzenie miło czasu tylko we dwoje. Sprawdź nasze propozycje i znajdź lokal w okolicy. Jedno jest pewne: musi być romantycznie i przytulnie!

Jak zorganizować przeprowadzkę?
Dla wielu osób organizacja przeprowadzki jest niemałym wyzwaniem. Można jednak przeżyć ją bez większych stresów. Wystarczy odpowiedni plan i przygotowanie przedmiotów do transportu.
Dwieście lat!
Kolejny mieszkaniec naszej dzielnicy ukończył właśnie sto lat! Urodzony w Różanie nad Narwią pan Tadeusz, dwa lata spędził w obozie NKWD w Borowiczach, w obłasti nowogrodzkiej.
Dlaczego twoja strona internetowa nie zarabia? Odpowiedzi znajdziesz w audycie
Jeśli zastanawiasz się, czy strona Twojej firmy jest w pełni funkcjonalna dla jej użytkowników, poszukujesz sposobu na zwiększenie liczby odwiedzających witrynę, lub też chcesz poprawić jej pozycjonowanie w popularnych wyszukiwarkach internetowych - profesjonalna analiza i weryfikacja strony to zdecydowanie rozwiązanie dla Ciebie i od tego właśnie powinieneś zacząć.
Okiem coacha: Przyciąganie partnerów jest możliwe?
Z pewnością nieraz zastanawiałeś się nad tym, dlaczego jedni ludzie wręcz przyciągają do siebie właściwych partnerów i łatwo tworzą z nimi udane związki, podczas gdy inni wciąż narzekają na niepowodzenia w miłości.
Kalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
10 maja - 27 września 2023
Psie spacery z trenerem psów w Wesołej
Sobota, 3 czerwca 2023
VII Rolkowisko w Wesołej - wyścigi na Rolkostradzie


Nasza ankieta
Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?