WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 30 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Martyna, Maciej, Marcin

Królowa nauk w szkole Moraczewskich

Edyta Antoniuk  |  26 kwietnia 2017

Królowa nauk w szkole Moraczewskich
„Matematyka jest królową wszystkich nauk, jej ulubieńcem jest prawda, a prostość i oczywistość jej strojem” – te słowa Jana Śniadeckiego przyświecały tegorocznym obchodom Ogólnopolskiego Dnia Matematyki w naszej szkole. Dzień ten jest obchodzony od 2014 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve. W tym roku patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Gdy drugoklasiści i trzecioklasiści grali w quiz zatytułowany „Pieniądze to nie wszystko”, pierwszaki w tym czasie bawiły się w sklep, wypożyczalnię i kino, a więc w te wszystkie miejsca, gdzie w praktyczny sposób można wykorzystać obliczenia pieniężne. Szkolne korytarze ozdobiliśmy pracami plastycznymi ukazującymi, w jak wielu sytuacjach wykorzystujemy wiedzę matematyczną, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Uczynienie marca miesiącem matematyki umożliwiło dzieciom dostrzeżenie innej, pozytywnej, a przede wszystkim praktycznej strony tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Poprzez różne formy aktywności pozwalaliśmy dzieciom odkrywać matematykę po swojemu, pobudzając do myślenia, a nie tylko dając gotowe odpowiedzi. Dzięki takiemu wspieraniu samodzielnego myślenia dzieci w naturalny sposób przechodzą od postawy „nie wiem” do postawy „chcę wiedzieć”.
 
Od marca prowadzimy także trening rozwijania kreatywności, podczas którego dzieci, korzystając z nowoczesnych technologii, uczą się umiejętności nietypowego wykorzystania przedmiotów, dostrzegania niecodziennych możliwości w codziennych zjawiskach, rozwiązywania niestandardowych problemów, samodzielnego dochodzenia do rozwiązania zadania.
 
Niezwykle bliskie są nam założenia czeskiego profesora Milana Hejnego, który wskazywał, że bardziej trwałą i głęboką wiedzę uczeń zdobywa dzięki własnej aktywności i zaangażowaniu niż za pomocą gotowych wzorców przekazywanych mu przez nauczyciela. O skuteczności takich rozwiązań świadczy chociażby sukces ucznia klasy III Wiktora Truszkowskiego, który zdobył II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „Bóbr”. Umiejętność logicznego myślenia jest potrzebna każdemu uczniowi – pomaga lepiej uzasadniać własne zdanie i pokonywać nieprzewidziane trudności, a także wspiera twórczy rozwój w innych dziedzinach. 
 

Tagi: SP Moraczewskich, dzie matematyki, matematyka


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń