WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 28 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Walery, Radomir, Karol

Wesołowskie szkoły w projekcie „Od grosika do złotówki”

Redakcja  |  29 listopada 2011

Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy po raz kolejny zorganizowała 10-miesięczny projekt „Od grosika do złotówki” dla uczniów II i III klas szkół podstawowych, mający na celu kształtowanie właściwych postaw i zachowań z zakresu gospodarowania finansami już od najmłodszych lat.

Wdrażanie tego projektu nie bez przyczyny pojawiło się właśnie na tym etapie edukacyjnym. Jest to czas, kiedy dzieci zaczynają otrzymywać od rodziców kieszonkowe. Pojawiają się wówczas pierwsze doświadczenia w zakresie samodzielnego podejmowania decyzji o wydawaniu własnych pieniędzy. Dlatego też poruszane na zajęciach tematy związane z finansami miały na celu przygotować ucznia do mądrego i świadomego dysponowania własnymi środkami finansowymi.

Wesołowskie podstawówki chętnie włączyły się w tę inicjatywę edukacyjną.

W Szkole Podstawowej nr 172 do realizacji projektu znacząco przyczynili się rodzice, m.in. czynnie włączając się w odrabianie zadań powierzonych do wykonania w domu lub współorganizując wycieczkę do Mennicy Polskiej (p. Anna Bojko - mama Adama). Dzieci dowiedziały się, że założył ją Stanisław August Poniatowski w 1765r. i jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce i Europie oraz monet obiegowych, kolekcjonerskich, emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Projektanci i mincerzy MP zajmują się również biciem medali i odznaczeń oraz produktów dla samorządów (tj. pieczęcie urzędowe i herbowe). W czasie projektu poprzez samodzielne działania i zabawy edukacyjne dzieci poznały pojęcia awers i rewers, odkryły wartość i potrzebę pracy, poznały możliwość oszczędzania w różnych sytuacjach dnia codziennego i dowiedziały się o wpływie reklamy na dokonywane zakupy.

SP 172 - klasa III a w Mennicy Polskiej

 

Szkoła Podstawowa nr 173 uczestniczyła w projekcie już po raz trzeci. Trzecioklasiści w  „Dziennikach podróży” dokumentowali realizację poszczególnych zadań i swoich osiągnięć. Ich rodzice zostali poproszeni, aby w codziennych rozmowach z dzieckiem poruszali sprawy związane ze sposobami zarabiania pieniędzy, oszczędzaniem oraz zabezpieczeniem środków finansowych. Wraz z przewodnikiem międzygalaktycznej podróży dzieci odwiedziły planety „Grosik”, „Portfelik”, „Skarbonka”, „Zabawka” i „ Złotówka”, z każdej z nich wynosząc cenną na całe życie wiedzę. Wędrówka po planetach i towarzysząca jej piosenka dała trzecioklasistom niezapomniane wrażenia, ale też doskonałą zabawę.

SP 173 - Trzecioklasiści z "Dziennikiem podróży"

 

Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej nr 174 w tegorocznej edycji „Od grosika do złotówki” odbyli 2-godzinną wycieczkę po centrali Banku Handlowego S.A. (Citi Handlowy). Dzięki uprzejmości tego współorganizatora projektu mogli zwiedzić z przewodnikiem techniczne serce banku – Serwerownię i Telefoniczne Biuro Obsługi Klienta – CitiPhone. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wygląda obsługa klienta przez telefon oraz – co było dla nich najfajniejsze – mogły założyć słuchawki i wykonać kilka telefonów do siebie nawzajem. Kolejnym punktem zwiedzania było poznanie bankomatu „od kuchni” i samodzielne korzystanie z niego. Każdy uczeń za pomocą karty i zapamiętanego PIN-u dokonał wypłaty pięćdziesięciozłotowego banknotu testowego.

SP 174 - Uczniowie oglądają bankomat od środka

 

 

Autorzy:

Barbara Żbikowska - wychowawca kl. III a w SP 172,

Wychowawcy klas trzecich w SP nr 173,

Danuta Midziak i Monika Dębicka z SP 174

 

Opracowanie: 

Redakcja „Wiadomości Sąsiedzkich”

 

Tagi: Od grosika do złotówki, projekt edukacyjny, finanse, SP, szkoły podstawowe


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń