WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 2 marca 2021 r.
Imieniny obchodzą: Halszka, Helena, Radosław

Wymiana młodzieży Polska-Rosja – akt drugi

SP 374  |  29 listopada 2017

Historia zaczęła się w styczniu 2016 roku. Pani Lilla Fota-Giedz, Dyrektor ówczesnego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 im. gen. P. Szembeka w Warszawie (obecnie Szkoła Podstawowa nr 374 im. gen. Piotra Szembeka w Warszawie przy ul. Boremlowskiej 6/12), oraz Pan Michał Warych, nauczyciel języka rosyjskiego, podpisali list intencyjny z Rieczycką Średnią Szkołą Ogólnokształcącą z Federacji Rosyjskiej dotyczący współpracy w zakresie edukacji.

 

Podpisany dokument zaowocował tym, że w pierwszym tygodniu maja br. uczniowie z warszawskiego gimnazjum na ponad tydzień wyjechali do Rosji i wzięli udział w międzynarodowym forum młodzieży Polska-Rosja-Serbia. Przedstawiciele polskiej delegacji zostali ugoszczeni w rodzinach swoich rówieśników zamieszkujących gminę Gżel – region słynący z produkcji znanej, a także cenionej na całym świecie porcelany. Serdeczne i pełne ciepła relacje nawiązane w Rosji doprowadziły do tego, że pożegnania przed powrotem do Warszawy nie były łatwe i wszyscy uczestnicy tego międzynarodowego wydarzenia obiecali sobie, że w październiku spotkają się w Warszawie. Tak też się stało.

Od 16 do 22 października miała miejsce długo wyczekiwana rewizyta. Jednym z jej założeń było potwierdzenie i wzmocnienie założeń Klubu Przyjaźni Słowiańskiej powołanego 3 maja br. w rosyjskiej szkole. W Warszawie na Rosjan czekali nie tylko ich Przyjaciele, ale również bogaty i napięty program edukacyjno-kulturalno-rozrywkowy. 17 października, podczas ślubowania klas pierwszych, uczniowie z Gżelu zostali uroczyście przyjęci w poczet społeczności Szkoły Podstawowej nr 374 im. gen. Piotra Szembeka. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Jarosław Karcz, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, oraz przedstawiciele Wydziału Oświaty i Wychowania. W trakcie pobytu uczestnicy polsko-rosyjskiej wymiany zwiedzali Warszawę (m.in. Wilanów, Trakt Królewski, Stare Miasto, Łazienki Królewskie), wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których mogli przyrządzić potrawy znane w czasach króla Jana III Sobieskiego, w warsztatach aktorskich oraz tanecznych, zwiedzali Sejm RP, Centrum Nauki Kopernik, obejrzeli spektakl w Teatrze Buffo pt. „Romeo i Julia”, współorganizowali wieczorek polskiej i rosyjskiej poezji, uczyli się grać w bilard, a nade wszystko spędzili niezapomniany czas w polskich rodzinach, które dołożyły wszelkich starań, by polsko-rosyjska wymiana młodzieży odcisnęła trwały i pozytywny ślad w umysłach jej uczestników. Między uczniami oraz nauczycielami z Polski i Rosji nawiązały się mocne, przyjacielskie relacje, co widać było przy pożegnaniu. Kiedy rosyjska delegacja odjeżdżała na lotnisko – uściskom i łzom nie było końca.

Uczniowie i nauczyciele, zarówno ze Szkoły Podstawowej nr 374, jak i z Rieczyckiej Średniej Szkoły Ogólnokształcącej, zapowiedzieli, że bardzo chcą uczestniczyć w kolejnej edycji wymiany, aby jeszcze głębiej poznać oba kraje, ich mieszkańców i kulturę. Lepiej przecież pojechać do jakiegoś państwa i zobaczyć je na własne oczy, niż sto razy przeczytać o nim w książce. Tegoroczna wymiana nie doszłaby do skutku, gdyby nie wsparcie finansowe Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe oraz Centrum Handlowego Szembeka.

Tagi: SP 374, wymiana Polska-Rosja, wymiana międzynarodowa


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Marzec 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


18 stycznia - 3 marca 2021

Jaki plan miejscowy dla rejonu ul. Krupniczej? Wyłożenie planu do publicznego wglądu

25 lutego - 8 marca 2021

Najlepsza architektura. Konkurs dla wszystkich

Wtorek, 2 marca 2021

1% dla Wawra

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co robisz ze zbędną odzieżą własną i swojej rodziny?

Oddaję rodzinie lub znajomym
Wrzucam do pojemnika z odzieżą używaną
Sprzedaję w internecie lub oddaję do komisu
Wyrzucam do śmieci
Oddaję w trakcie bezpośrednich zbiórek odzieży przeprowadzanych np. przez fundacje
Oddaję do PCK lub Caritasu
Inny sposób postępowania
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń