Październik - Miesiąc Bibliotek Szkolnych w SP 353 im. „Wielkich Odkrywców”
Nauczyciele bibliotekarze z SP nr 353 | 5 grudnia 2017

Tradycyjnie w naszej szkole w październiku obchodzimy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W roku szkolnym 2017/2018 Koło Przyjaciół Biblioteki zaproponowało wiele działań. Niektóre z nich są kontynuacją form sprawdzonych w poprzednich latach, inne są nowe.
Do działań z tradycją należy konkurs wiedzy o języku polskim, książce i bibliotece, czyli Maraton Biblioteczny. Co roku spora grupa uczniów rywalizuje o miano mistrza wiedzy o książce i języku polskim. Jest to ciekawy sposób zachęcenia młodzieży do zajrzenia między biblioteczne półki, sięgnięcia po pozycje lekturowe wcześniej nieznane.
Każdego roku w ramach Miesiąca… staramy się zorganizować spotkanie autorskie. Tym razem udało nam się wpisać w realizację założeń projektu „Szkoła wartości” i zaprosić na „Lekcje z…” Halusię (czyli Panią Halinę Stańczak-Kryskę ),bohaterkę książki „Fajna ferajna” Moniki Kowaleczko-Szumowskiej i świadka okupacji Warszawy podczas II Wojny Światowej, w tym Powstania Warszawskiego. Było to nie tylko spotkanie z lekcją historii, ale także z pięknem i kulturą języka polskiego.
W tym roku wzbogaciliśmy obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych o działania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Mile widziane są tu akcje promujące nowości z księgarskiego rynku. W naszej szkole zapoznajemy uczniów z nowo nabytymi lekturami podczas zajęć czytelniczych prowadzonych w ramach projektu „Czytam. Daję słowo. 7 minut”. Realizujemy je z dziećmi ze świetlicy, uczniami przebywającymi w czytelni i podczas zastępstw i opieki nad uczniami. Towarzyszą im zadania rozwijające kreatywność dzieci, pozwalające na wyrażanie własnego odbioru poznawanych treści.
W Miesiącu Bibliotek staramy się także prowadzić akcje promujące czytelnictwo. Najlepszą formą promocji nowych tytułów są organizowane wystawy, które zawsze zwracają uwagę młodych czytelników i intrygują nowymi treściami. Szczególną popularnością cieszą się wszelkie serie, zarówno książek obyczajowych, jak i fantastycznych.
Szkolna biblioteka włącza się do realizacji działań hasła edukacyjnego. W tym roku szkolnym obraliśmy za patrona Fryderyka Chopina, a pracować będziemy hasłem „Gdzie brak słów, tam mówi muzyka” cytat Hansa Christiana Andersena. Do działań biblioteki zaproponowaliśmy:
- Podjęcie działań w międzynarodowym projekcie polsko-irlandzkim „Nasza Przyjaźń” –kontynuujemy pracę nad opowiadaniami o przygodach rycerzyka Broszka i konika Groszka „Wędrówki szlakiem Chopina”.
- Przeprowadzenie szkolnego konkursu literacko-plastycznego „Tak widzę muzykę Chopina”.
- Przygotowanie gazetki ściennej w bibliotece „Fryderyk Chopin i jego muzyka w wierszach”.
- Prace nad stworzeniem ruchomej wystawy „W świecie muzyki Chopina”.
- Przygotowanie bibliotecznego konkursu-zabawy o Fryderyku Chopinie (życie i twórczość) na Tydzień Patrona (19. 02. -23. 02. 18).
- Przygotowanie wieczoru rodzinnego w ramach akcji „Książka łączy pokolenia”- „Spotkania z Fryderykiem”, grudzień/styczeń.
Biblioteka podejmuje także działania na rzecz promocji szkoły. - organizacja spotkań czytelniczych, m.in. dla przedszkolaków z „Niepublicznego Przedszkola Kubuś Puchatek i Przyjaciele „Co to jest przyjaźń” – zabawy z książką „Szary domek”, Katarzyny Szestak i tworzenie kart teatrzyku Kamishibai „Jak to z przyjaźnią było”, czy spotkania czytelnicze w Szkole Podstawowej nr 261 i 169 w Wilanowie – warsztaty literackie „Dla Niepodległej”.
Tagi: Miesiąc bibliotek, biblioteka, książki, sp 353
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
18 stycznia - 3 marca 2021
Jaki plan miejscowy dla rejonu ul. Krupniczej? Wyłożenie planu do publicznego wglądu
2 - 28 lutego 2021
Konkurs fotograficzny „Portret zimy”
25 lutego - 8 marca 2021
Najlepsza architektura. Konkurs dla wszystkich


Nasza ankieta
Czy uważasz, że zimą jezdnie i chodniki powinny być posypywane solą?