WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 22 lutego 2019 r.
Imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata, Piotr

Pasja i miłość do zawodu

Janusz Aftyka  |  20 kwietnia 2018

Dziennikarze towarzyszą każdemu z nas w codziennym życiu. Jadąc do pracy słuchamy, jak czytają poranne wiadomości w radiu. W ciągu dnia czytamy napisane przez nich artykuły. Wieczorem oglądamy programy, w których mówią nam, co się wydarzyło, dlaczego i jakie to może mieć konsekwencje. To oni odpowiadają za naszą wiedzę o świecie, więc ważne, aby byli rzetelni, obiektywni i odpowiedzialni.

Najważniejsze jednak, by kochali to co robią i wierzyli w prawdę, którą przekazują ludziom. Przykładem takiej postawy jest dziennikarz Radosław Mróz znany z telewizyjnych programów informacyjnych, do niedawna także z radia. Jego kontakt z mediami od strony mikrofonu i kamery zaczął się bardzo wcześnie. Pamiętając o początkach swojej kariery, prezenter spotkał się z najmłodszymi poza ekranem i 20 marca osobiście wybrał się do Szkoły Podstawowej nr 72 im. Przyjaciół Grochowa.

Dziennikarz opowiedział dzieciom historię o tym, jak doszedł do tego, kim jest dzisiaj. Widocznie od dzieciństwa ciągnęło go do publicznych wystąpień, bo w szkole podstawowej należał do kółka teatralnego. Jednak pewnym momencie pojawiła się przed nim perspektywa większego wyzwania: w Białymstoku swoją działalność rozpoczynała stacja radiowa, w której spikerami miały być dzieci i młodzież. Dwunastoletni wówczas Radek zamarzył o dołączeniu do zespołu prezenterów. Podczas eliminacji, które odbywały się w rozgłośni radiowej, zakochał się w panującej tam atmosferze pełnej ciszy i w zgromadzonych tam ludziach pałających entuzjazmem. Niestety, jak to czasem w życiu bywa, piękny sen prysnął, gdy okazało się, że Radek nie dostał się do ekipy spikerów. Nie poddał się jednak tak łatwo. Spróbował jeszcze raz po jakimś czasie z głową pełną nowych pomysłów i dzięki temu został przyjęty. Jego przykład pokazał dzieciom, że warto dążyć uparcie do swoich celów i marzeń.

Mówiąc o swoim podejściu do zawodu, Radosław Mróz podkreślał, że nie uprawia go po to, aby pokazywać się na “ściance” i lądować na pierwszych stronach gazet, ale żeby w zrozumiały sposób przekazywać ludziom prawdziwe informacje. Możliwość mówienia do rzesz odbiorców jest tym co pokochał, dlatego godzi się z blaskami i cieniami swojej profesji. Dzieci były zdziwione, że dziennikarz ze względu na prowadzone programy musi czasem wstawać nawet o 3:45 i wcale na to nie narzeka. Mogły dzięki temu zrozumieć, że jeśli robi się to co się lubi, to satysfakcja przesłania trudności.  

W sali gimnastycznej, w której odbywało się spotkanie z Radosławem Mrozem, zgromadziła się prawie cała szkoła, czyli ok. 200 uczniów, i każdy z nich chciał zadać dziennikarzowi pytanie. Niektórych interesował ulubiony kolor prezentera czy jego opinie na temat gier komputerowych, ale oczywiście najwięcej emocji wzbudziło pytanie o to, jakiego przedmiotu najbardziej nie lubił w szkole. Gość zdradził, że była to chemia, ale przyznał także, iż niejednokrotnie wiedza z tej dziedziny przydała mu się w pracy. Dziennikarze muszą przecież prowadzić programy na różne tematy, co wymaga od nich ogólnej orientacji w każdej dyscyplinie. Lecz mimo swojego obeznania, prezenter nie bardzo wiedział co powiedzieć, gdy uczniowie zapytali, czy miał w szkole dobrą ocenę z zachowania.

Dzieci i młodzież z SP nr 72 z zaciekawieniem słuchały opowieści o różnicach między pracą w radiu i w telewizji. Reagowały śmiechem na wpadki i gafy, do których Radosław Mróz się przyznawał. Były przejęte mniej znaną pasją dziennikarza, czyli morsowaniem, które gość polecał szczególnie nauczycielom w celu pozbycia się złych emocji i zyskania porcji endorfin. Zatem każdy wyszedł ze spotkania dowiedziawszy się czegoś nowego i inspirującego.

Spotkanie z Radosławem Mrozem odbyło się w ramach organizowanego w szkole Tygodnia Języka Ojczystego, na który składały się także konkursy, np. pięknego czytania, recytatorski, ortograficzny oraz zabawy takie jak pokój zagadek czy dyktando z kodami QR. Wydarzenie, którego inicjatorem był polonista, pokazało dzieciom, że szkoła to nie tylko siedzenie w ławkach, ale możliwe jest także uczenie się przez rozrywkę i przyjemność.  

Zobacz również

Tagi: Szkola podstawowa nr 72, spotkanie z dziennikarzem, Radosław Mróz, tydzień języka ojczystego


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast noworoczny

Kalendarz Imprez

Luty 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 22 lutego 2019

Kurs Podstawy Ms Office

Sobota, 23 lutego 2019

Smyki na Kępie

Niedziela, 24 lutego 2019

188. rocznica Bitwy pod Olszynką Grochowską

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Którą z kategorii portalu Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wiadomości
Artykuły
Historia
Sport
Kultura
Szkolne wieści
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń