Happening i teatr w SP 171
Uczniowie drugich klas gimnazjalnych oraz Beata Bielska-Karwot | 29 maja 2018

Happening i teatr w SP 171
„Happening i teatr” – pod takim hasłem w dniu 22.05.2018 r. odbyło się spotkanie w naszej szkole poświęcone tytułowym dziedzinom sztuki.
Tego dnia zaszczycili nas swoją obecnością burmistrz naszej dzielnicy – Pan Marian Mahor oraz wybitny historyk sztuki – Pan Lech Stangret.
Nim jednak znaleźliśmy się w tym miejscu, przeszliśmy pewną drogę.
Happening w Polsce spopularyzował jako jeden z pierwszych Tadeusz Kantor i właśnie on stał się dla nas inspiracją. Zapoznaliśmy się z jego najważniejszymi happeningami, takimi jak „Cricotage”, „Linia podziału”, „Panoramiczny happening morski”, „ List”, ale największe wrażenie wywarła na nas „Lekcja anatomii wedle Rembrandta.”
Zadaliśmy sobie pytanie - a jak wyglądałaby taka lekcja dzisiaj, czy bylibyśmy w stanie wykonać współczesną wersję, związaną z np. życiem nastolatków ? Odpowiedź nasunęła się sama - czemu nie?!
Przewertowaliśmy zasoby internetu, by dowiedzieć się jak najwięcej , jak dokładnie wyglądał happening T. Kantora, ale efekt nas nie zadowolił. Postanowiliśmy udać się do źródeł czyli do słynnej Galerii Foksal, w której odbył się wybrany przez nas happening .
Spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem ze strony Pana Lecha Stangreta, który jest znawcą twórczości Tadeusza Kantora, a także był aktorem w teatrze „Cricot 2” i na dodatek jest powiązany rodzinnie z wybitnym artystą. Lepiej nie trzeba !!!
Pan Lech w sposób niezwykle ciekawy opowiedział nam o samym Tadeuszu Kantorze, o jego życiu , twórczości, a w szczególności o jego happeningach. Mało tego, udostępnił nam legendarne archiwum Galerii Foksal. W czarnych rękawiczkach, delikatnie wyjmował ze starych segregatorów unikalne dokumenty. W ten sposób na własne oczy zobaczyliśmy archiwalne zdjęcia opatrzone żywym komentarzem naszego gospodarza.
„Wystarczy zrobić tylko pierwszy krok, odważyć się coś oddzielić, aby odkryć nagle nowy, wewnętrzny świat …” – tymi słowami zaczął swój happening Tadeusz Kantor.
I można śmiało powiedzieć, że już mieliśmy za sobą nasz pierwszy krok. Teraz należało zrobić drugi czyli zabrać się za happening.
W szkole rozległ się przejmujący dźwięk V Symfonii Ludwika van Beethovena zwiastując początek niezwykłej lekcji. Pod kierunkiem głównego lekarza anatoma –Kaliny pochyliliśmy się nad naszym kolegą Kacprem , aby dokonać analizy jego psychiki. Krojąc jego sportową bluzę wyjmowaliśmy różne przedmioty, które mogły mieć z nim pewien związek. Cóż one mogły znaczyć dla naszego kolegi ?
To był czas domysłów, przypuszczeń i interpretacji, pomagała nam w naszych analizach publiczność. Było zabawnie i niestandardowo.
Jednak nasz pacjent był innego zdania, wzburzony nadinterpretacją uciekł ze stołu goniąc jednego ze studentów . Na szczęście obaj wrócili cali i zdrowi. I ten humorystyczny akcent zakończył nasz happening.
Następnie głos zabrali nasi goście . Pan Lech Stangret opowiedział nam o historii happeningu w Polsce i na świecie, natomiast Pan Burmistrz Marian Mahor – jako znawca teatru, nawiązał do eksperymentalnych form i twórców teatralnych.
Naprawdę byliśmy zdziwieni , że tyle niesamowitych pomysłów zostało już zrealizowanych.
Ta niecodzienna „Lekcja anatomii” okazała się kopalnią wiedzy o teatrze i happeningu, a także źródłem nowych pomysłów i interpretacji świata sztuki, z którego mamy zamiar jeszcze skorzystać.
„Sztuka jest tak obszerna i ciekawa, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Każdy może też spróbować wyrazić się poprzez sztukę; w każdym drzemie artysta, nawet jeśli nie odkryty” .
![]() |
![]() |
|
Tagi: SP 171, przedstawinie, teatr, uczniowie, Kantor
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
12 czerwca - 21 sierpnia 2022
Falenickie Koncerty Plenerowe 2022
5 - 26 sierpnia 2022
Potańcówki w Sinfonii Varsovii
6 - 28 sierpnia 2022
Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!


Nasza ankieta
Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?