WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 28 lutego 2021 r.
Imieniny obchodzą: Makary, Prokop, Hilary

Spotkanie z historią i planem filmowym

Bożena Doleżał  |  11 czerwca 2018

Spotkanie z historią i planem filmowym

21 maja br. byliśmy w Belwederze na kolejnej wycieczce pokoleniowej zorganizowanej przez Polski Komitet Pomocy Społecznej Oddział w Wesołej. To nie przypadek, że akurat w tym roku, kiedy obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, kolejną lekcję historii rozpoczęliśmy od złożenia wiązanki w narodowych barwach, na której był napis: Marszałkowi – Seniorzy z Wesołej.

Belweder to obecnie nie tylko rezydencja prezydenta, jego rodziny, ale także, a może przede wszystkim, to wspomnienia związane z marszałkiem Piłsudskim. W podziemiach znajduje się ponad 3 tysiące pamiątek, 746 eksponatów przekazał warszawski kolekcjoner Janusz Ciborowski. Wśród nich widzieliśmy portrety, karykatury Marszałka, dyplomy i dokumenty, a także medale z jego wizerunkiem. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała nam o życiu i pracy Marszałka. Oprócz obejrzenia zgromadzonych pamiątek zapoznaliśmy się z historią jednego z najstarszych orderów wojskowych na świecie i najwyższego polskiego wyróżnienia na polu bitwy – Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Belweder, wśród wielu mieszkań i domów Józefa Piłsudskiego, był miejscem, z którym Marszałek związany był przez trzynaście lat. Wprowadził się do niego 29 listopada 1918 roku w asyście Szkoły Podchorążych, w 88 rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Tu, będąc głową państwa Odrodzonej Rzeczypospolitej, podejmował najdonioślejsze decyzje, tu podpisywał najważniejsze dokumenty, to tu – w gabinecie na piętrze – powstał plan Bitwy Warszawskiej. Odwiedziliśmy sale: Lustrzaną, Łowicką, Pompejańską. Byliśmy też gośćmi jego gabinetu, saloniku, pokoju adiutanta oraz pokoju, w którym zmarł. Z zaciekawieniem oglądaliśmy meble, obrazy oraz wystrój wnętrz Belwederu. Dobrze, że dobra te wróciły do naszego kraju i społeczeństwo polskie może je oglądać.

W tym samym tygodniu, w piątek 25 maja odbyła się kolejna wycieczka pokoleniowa, tym razem do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych mieszczącej się od niespełna 70 lat przy ulicy Chełmskiej.

Projekt Plan Filmowy stworzony został z myślą o wspieraniu realizacji m.in. programów szkolnych w zakresie elementów dotyczących edukacji filmowej, posiada także cechy ponadprzedmiotowe, m.in. z zakresu edukacji historycznej, obywatelskiej, medialnej, kulturalnej i artystycznej.

Plan Filmowy to niezwykła opowieść o pracy filmowców i o powstawaniu dzieła filmowego. Wyjątkowa scenografia, kostiumy i rekwizyty przeniosły nas w czasie i pozwoliły poczuć atmosferę miejsca, w którym na co dzień pracują twórcy filmowi. Narracja ścieżki zwiedzania prowadzi przez kolejne etapy powstawania filmu, przybliżając najciekawsze aspekty produkcji filmowej. Przestrzeń Planu Filmowego wyposażona została w nowoczesne multimedia.

Plan Filmowy składał się z 2 części: scenograficznej i kostiumowej. W pierwszej zobaczyliśmy dekoracje wykreowane przez twórców filmowych – prawdziwie królewską ucztę, salę tronową, sypialnię oraz filmowe lochy. Podczas projekcji na goglach VR każdy mógł przenieść się w plener na plan, by z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej i nagrywaniu kolejnych ujęć.

W części dotyczącej kostiumów oprócz tego, że zajrzeliśmy do pracowni, w której się projektuje i tworzy kostiumy, mieliśmy zadania polegające na dopasowaniu nakryć głowy do reszty stroju.

Wydaje mi się, że nasza młodzież i seniorzy bardzo dobrze się bawili, mogąc choć na chwilę wdziać na siebie strój królowej, króla, stańczyka, damy dworu, żołnierza czy duchownego. Z uśmiechem na ustach zakończyliśmy zwiedzanie Planu Filmowego.

 

 

 
Tagi: Polski Komitet Pomocy Społecznej Oddział w Wesołej, seniorzy, seniorzy w Wesołej, wycieczki seniorzy


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy uważasz, że zimą jezdnie i chodniki powinny być posypywane solą?

Tak, nie widzę przeciwwskazań
Tak, dzięki tej metodzie jest zdecydowanie bezpieczniej na jezdniach oraz chodnikach
Nie, sól nie jest dobrym rozwiązaniem
Nie, ponieważ sól szkodzi przyrodzie
Są lepsze metody na poprawę bezpieczeństwa na jezdniach i chodnikach
Nie mam zdania
Nie, sól niszczy samochody, a pieszym buty
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń