WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 18 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

W zmierzchu gimnazjów, cz. II - Przygotowanie oświaty publicznej do roku szk. 2018/2019 w Wesołej

Marian Mahor  |  19 października 2018

W poprzednim numerze „Wiadomości Sąsiedzkich” w części I artykułu pisałem obszernie o skutkach „Wielkiej Reformy Edukacji”, jej wpływie na oświatę w Wesołej.

  Pokłosie reformy edukacji

Skutki reformy odczuwalne są  przede wszystkim w warstwie sieci szkół, zwłaszcza w Starej Miłośnie, gdzie, okazało się, konieczne jest utworzenie trzeciej szkoły podstawowej – liczba uczniów obwodowych w ośmiu, a nawet dziewięciu (z „zerówkami”) rocznikach na osiedlu (docelowo około 1800) nie pomieściłaby się w dwóch obiektach: przy ul. Cieplarnianej i przy ul. Trakt Brzeski. Zniknięcie gimnazjów z mapy sieci szkół i nieodpowiedzialne skumulowanie przez twórców reformy dwóch roczników – absolwentów „podstawówek” i absolwentów gimnazjów - w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych (liceów, techników itp.) wywołało w dzielnicy gorączkę natychmiastowego uruchomienia w dzielnicy właśnie takiej placówki oświatowej. Tak jak pisałem, po przeprowadzonych konsultacjach społecznych, w których potwierdzona została taka potrzeba, obecny zarząd dzielnicy przygotuje we współpracy z Biurem Edukacji dla następnego, utworzonego po wyborach zarządu stosowny materiał analityczny i racjonalne rozwiązania tego problemu. Istotna będzie tutaj ścisła współpraca z przyszłymi władzami m.st. Warszawy, gdyż jak to wielokrotnie podkreślałem, prowadzenie liceum nie jest zadaniem dzielnicy, lecz gminy, którą w naszym przypadku jest miasto stołeczne. Pisałem też o problemach kadrowych wywołanych niekorzystnymi zmianami w rozwoju i awansie zawodowym nauczycieli, a tym samym w uzyskiwaniu korzystniejszych zarobków u nas w dzielnicy i ogólnie w Warszawie. Dziś słów kilka o kwestiach bardziej rutynowych związanych z przygotowaniem oświaty do nowego roku szkolnego.

    Remonty placówek oświatowych

W szkołach podstawowych i przedszkolach zostały przeprowadzone prace remontowe. Polegały one głównie na malowaniu sal i korytarzy, cyklinowaniu podłóg, remoncie łazienek, uzupełnianiu bądź wymianie terakoty, remoncie boisk i sal gimnastycznych.

W Szkole Podstawowej nr 171 wkopano rynny i doprowadzono ich odpływy do studzienek deszczowych, wymieniono również płytki na schodach w dwóch wejściach oraz w jednej sali odgrzybiono ścianę. W Szkole Podstawowej nr 172 wykonano remont schodów wejściowych do szkoły. Remont nawierzchni boiska trwa w Szkole Podstawowej nr 173. Ponadto w szkole remontowana jest duża sala gimnastyczna i jej zaplecze sanitarne. W Szkole Podstawowej nr 174 zostanie wkrótce wymieniona część drzwi wewnętrznych. Zakończono wymianę, naprawę i malowanie sceny teatralnej. W Szkole Podstawowej nr 353 naprawiono podmurówkę, obłożono ściany w jednym z korytarzy wykładziną, co ma zabezpieczać je przed uszkodzeniami. W Szkole Podstawowej nr 385 przeprowadzono kompleksowy remont boisk polegający na wymianie nawierzchni, podjazdu dla niepełnosprawnych, wykonaniu oświetlenia oraz renowacji trybun.

W terminie zakończone zostały prace remontowe w przedszkolach: w Przedszkolu nr 262 renowacja betonowej ścieżki rowerowej w ogrodzie przedszkolnym, w  Przedszkolu nr 259 wyremontowano 3 łazienki, wymieniono podłogi w szatniach w „starej” części przedszkola i pomalowano ogrodzenie, w Przedszkolu nr 260 wykonano głównie prace malarskie i cyklinowanie parkietów, natomiast w  Przedszkolu nr 261 odbył się generalny remont kuchni.

Przedszkole nr 434 nie wymagało remontów. Jeszcze przed wakacjami zamontowano w oknach rolety.

     Inwestycje dotyczące nowej infrastruktury

Trwają prace związane z rozbudową Szkoły Podstawowej nr 173. Nowe sale będą gotowe na przyjęcie uczniów w roku szkolnym 2019/2020.

Gotowa jest koncepcja rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 174. Obecnie oczekujemy na decyzję lokalizacji celu publicznego. Po otrzymaniu decyzji zostanie przeprowadzona procedura zapytań ofertowych w celu wyłonienia wykonawcy projektu rozbudowy.

Zgodnie z koncepcją Szkoła Podstawowa nr 174 zostanie rozbudowana o 5 sal lekcyjnych, salę przeznaczoną do zajęć integracji sensorycznej oraz pokój do zajęć indywidualnych, a także dwie toalety. Szacowany termin oddania do użytkowania przewidywany jest na rok 2020.

     Dowóz dzieci niepełnosprawnych

W dniu 27 lipca 2018 r. został rozstrzygnięty przetarg pod nazwą „Transport i opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi do placówek oświatowych w roku szkolnym 2018/2019”. W postępowaniu przetargowym wyłoniono firmę Luxury Medical Care Sp. z o.o. – Sp.k. i Agnieszka Świeboda prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Agnieszka Świeboda. Na podstawie złożonych wniosków w postępowaniu uwzględniono 23 dzieci. Inną formą realizacji obowiązku związanego z dowożeniem dzieci niepełnosprawnych na zajęcia oświatowe są umowy ryczałtowe z rodzicami. Szacujemy, że zostanie zawartych około 30 umów (rodzice nadal składają wnioski).

      Sprawy kadrowe

Odnotować należy przede wszystkim konkurs na stanowisko dyrektora Przedszkola nr 260 w Warszawie przy ul. Trakt Brzeski 85. W jego wyniku stanowisko dyrektora placówki, od dnia 1 czerwca 2018 r., powierzono Pani Małgorzacie Masicz.

W sierpniu przeprowadzono egzaminy dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego. Przystąpiło do nich 8 nauczycieli i wszyscy zdali egzamin.

Za zapewnienie pełnej obsady kadry pedagogicznej i administracyjnej w poszczególnych placówkach oświatowych odpowiadają dyrektorzy placówek. Problemy kadrowe, o których pisałem na wstępie, nie ominęły dzielnicy, ale są one „z grubsza” opanowane i – jak zapewniają dyrektorzy - „pod kontrolą”. Myślę, że wymiernym wsparciem w tym zakresie będzie przyjęta 30 sierpnia br. uchwała Rady m.st. Warszawy w sprawie regulaminu dotyczącego niektórych zasad wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez m.st. Warszawę, na podstawie której wzrosną m.in. stawki dodatku funkcyjnego dla dyrektorów, wicedyrektorów, kierowników świetlic, a także dla wychowawców oddziałów, co jest uzasadnione zwiększoną liczbą zadań wynikającą z realizowanej reformy oświaty. Podjęcie powyższej uchwały to skutki finansowe dla budżetu m.st. Warszawy ok. 15 mln w 2018 r. i 45 mln w 2019 r. W przeciwieństwie do innych obietnic, ta jest wiarygodna, gdyż związana bezpośrednio z budżetem m.st. Warszawy, na który jako samorząd mamy realny wpływ.

Przed nami kolejny rok burzliwego „konsumowania dobrodziejstw” zaserwowanych przez Reformę. Rok z pewnością niełatwy, ale jestem przekonany, że wspólnie: uczniowie, nauczyciele, rodzice i organ prowadzący poradzimy sobie w Wesołej jak zawsze w sposób doskonały. Życzę samych pozytywnych emocji i sukcesów edukacyjnych wszystkim

Tagi: sprawy, kadrowe, inwestycje, dotyczące, infrastruktury, dowóz, dzieci, niepełnosprawnych, remonty


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń