WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 25 lutego 2021 r.
Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

CLXIII Liceum Ogólnokształcące - pierwsza publiczna szkoła średnia w Wesołej rozpoczęła rok szkolny

Marian Mahor, Burmistrz Dzielnicy Wesoła  |  26 września 2019

CLXIII Liceum Ogólnokształcące - pierwsza publiczna szkoła średnia w Wesołej rozpoczęła rok szkolny

W poniedziałek 2 września 2019 dla wszystkich szkół zabrzmiał pierwszy dzwonek. Szczególnie poruszeni byli uczniowie i nauczyciele pierwszego publicznego liceum ogólnokształcącego w Wesołej. Z pewnością była to historyczna chwila dla naszej dzielnicy. Bo tak należy postrzegać to wydarzenie z perspektywy jej rozwoju.  

CLXIII  Liceum Ogólnokształcące to pierwsza publiczna - w naszej dzielnicy  - szkoła średnia. Decyzję o jej utworzeniu podjęła jednogłośnie Rada Miasta st. Warszawy na wniosek władz dzielnicy, który był odzwierciedleniem potrzeb edukacyjnych mieszkańców.

W związku z tzw. „podwójnym rocznikiem” dołożono wszelkich starań, aby uruchomić liceum już od roku szkolnego 2019/2020. Aby było to możliwe trzeba było zdecydować się na tymczasową lokalizację szkoły. Liceum mieści się w budynku przy ul. Klimatycznej 1, którego gospodarzem jest Szkoła Podstawowa Nr 385. W planach jest budowa nowej siedziby.

Na sesji Rady m.st. Warszawy w dniu 29 sierpnia br. do Wieloletniej Prognozy Finansowej m.st. Warszawy  wpisano nowy cel inwestycyjny, jakim jest budowa liceum ogólnokształcącego w naszej Dzielnicy.

Do naboru uczniów przygotowano ofertę dla  dwóch oddziałów trzyletniego
(na podbudowie gimnazjum) i dwóch oddziałów czteroletniego (na podbudowie ośmioletniej szkoły podstawowej) liceum ogólnokształcącego. Przygotowana oferta była wynikiem badań ankietowych dotyczących planów edukacyjnych uczniów z klas ósmych i trzecich gimnazjum z naszej dzielnicy.  Ilość kandydatów do szkoły niezbicie udowodniła, że młodzież chętnie uwzględniała nową szkołę w swoich wyborach edukacyjnych (wskazano ją 887razy, w tym 120 razy jako szkołę pierwszego wyboru).

Utworzono cztery klasy pierwsze. Do liceum w I etapie rekrutacji  dostało się 136 uczniów (w tym 72  uczniów, którzy wskazali tę szkolę jako szkołę pierwszego wyboru) wśród nich 45 uczniów miało świadectwa z wyróżnieniem tzw. czerwonym paskiem. Szkoły średnie są placówkami nierejonowymi, ale warto zaznaczyć, że do CLXIII LO przede wszystkim aplikowali uczniowie wszystkich szkół wesołowskich - 93 przyjęte osoby
to mieszkańcy Wesołej.

W chwili obecnej szkoła dysponuje pełną obsadą kadrową. Ułożony plan zakłada pracę na jedną zmianę (zajęcia obowiązkowe będą trwały z reguły  do godziny 14.40, a incydentalnie do 15.35. W piątki wesołowscy licealiści kończą zajęcia obowiązkowe o godz. 13.35 lekcją wychowawczą).

Zgodnie z przewidywaniami w roku szkolnym  2019/20 w obiekcie przy ulicy Klimatycznej 1  będzie luźniej niż w ubiegłym roku szkolnym. Do czerwca w Szkole Podstawowej Nr 385 uczyło się 31 oddziałów. A po odejściu 12-u oddziałów tzw. absolwenckich od września szkoła podstawowa liczy 24 oddziały,  toteż w wyniku współpracy obydwu placówek jest tu miejsce dla młodszych i starszych.  Szczegółowy przyjęty program nauczania oraz  koncepcja organizacyjna  znajdują się na stronie internetowej liceum.

Zgodnie z przepisami  i potrzebami uczniowie liceum zostaną otoczeni opieką pedagoga, psychologa i doradcy zawodowego.

W trakcie uroczystej inauguracji,  pomimo jej skromnego charakteru, dało się wyczuć szczególne emocje wśród uczestników. W kolejnych przemówieniach głos zabierali: Pani Izabela Nowacka - Dyrektor Liceum, Pan Marcin Jędrzejewski – Przewodniczący Rady Dzielnicy oraz Pan Marian Mahor – Burmistrz Dzielnicy. Na koniec nauczyciele, goście
i uczniowie przeszli do wejścia, gdzie przecięto symboliczną wstęgę.

Grono pedagogiczne stawia na współpracę z uczniami. Na początku roku szkolnego wraz z młodzieżą zostaną zaplanowane działania dodatkowe (koła przedmiotowe, projekty ogólnoszkolne i dla chętnych, wyjazdy, konkursy itp.) adekwatne do potrzeb, zainteresowań i oczekiwań, a tymczasem grono pedagogiczne ma nadzieję na zainteresowanie uczniów  uczestnictwem w projekcie  varsavianistycznym (zakładającym aktywny udział w życiu kulturalnym, naukowym, sportowym i społecznym stolicy), międzynarodowych warsztatach integracyjnych realizowanych we współpracy z Europejskim Centrum Młodzieży, kole dyskusyjnym przygotowującym do udziału w warszawskich debatach oxfordzkich, działaniach samorządowych i wolontariackich oraz zajęciach dla uzdolnionych w celu przygotowania do olimpiad przedmiotowych.

Wszystkim życzymy, aby spełniły się ich aspiracje i zostały wykorzystane szanse na rozwój. Jesteśmy przekonani, że liceum zapewni wysoki poziom edukacyjny i wychowawczy zgodnie z  potencjałem i oczekiwaniami lokalnego środowiska.

Tagi: wysoki, poziom, edukacyjny, zainteresowania, oczekiwania, naukowe, społeczne, centrum, stolica, grono, pedagogiczne,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy uważasz, że zimą jezdnie i chodniki powinny być posypywane solą?

Tak, nie widzę przeciwwskazań
Tak, dzięki tej metodzie jest zdecydowanie bezpieczniej na jezdniach oraz chodnikach
Nie, sól nie jest dobrym rozwiązaniem
Nie, ponieważ sól szkodzi przyrodzie
Są lepsze metody na poprawę bezpieczeństwa na jezdniach i chodnikach
Nie mam zdania
Nie, sól niszczy samochody, a pieszym buty
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń