WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian

CLXIII Liceum Ogólnokształcące - pierwsza publiczna szkoła średnia w Wesołej rozpoczęła rok szkolny

Marian Mahor, Burmistrz Dzielnicy Wesoła  |  26 września 2019

CLXIII Liceum Ogólnokształcące - pierwsza publiczna szkoła średnia w Wesołej rozpoczęła rok szkolny

W poniedziałek 2 września 2019 dla wszystkich szkół zabrzmiał pierwszy dzwonek. Szczególnie poruszeni byli uczniowie i nauczyciele pierwszego publicznego liceum ogólnokształcącego w Wesołej. Z pewnością była to historyczna chwila dla naszej dzielnicy. Bo tak należy postrzegać to wydarzenie z perspektywy jej rozwoju.  

CLXIII  Liceum Ogólnokształcące to pierwsza publiczna - w naszej dzielnicy  - szkoła średnia. Decyzję o jej utworzeniu podjęła jednogłośnie Rada Miasta st. Warszawy na wniosek władz dzielnicy, który był odzwierciedleniem potrzeb edukacyjnych mieszkańców.

W związku z tzw. „podwójnym rocznikiem” dołożono wszelkich starań, aby uruchomić liceum już od roku szkolnego 2019/2020. Aby było to możliwe trzeba było zdecydować się na tymczasową lokalizację szkoły. Liceum mieści się w budynku przy ul. Klimatycznej 1, którego gospodarzem jest Szkoła Podstawowa Nr 385. W planach jest budowa nowej siedziby.

Na sesji Rady m.st. Warszawy w dniu 29 sierpnia br. do Wieloletniej Prognozy Finansowej m.st. Warszawy  wpisano nowy cel inwestycyjny, jakim jest budowa liceum ogólnokształcącego w naszej Dzielnicy.

Do naboru uczniów przygotowano ofertę dla  dwóch oddziałów trzyletniego
(na podbudowie gimnazjum) i dwóch oddziałów czteroletniego (na podbudowie ośmioletniej szkoły podstawowej) liceum ogólnokształcącego. Przygotowana oferta była wynikiem badań ankietowych dotyczących planów edukacyjnych uczniów z klas ósmych i trzecich gimnazjum z naszej dzielnicy.  Ilość kandydatów do szkoły niezbicie udowodniła, że młodzież chętnie uwzględniała nową szkołę w swoich wyborach edukacyjnych (wskazano ją 887razy, w tym 120 razy jako szkołę pierwszego wyboru).

Utworzono cztery klasy pierwsze. Do liceum w I etapie rekrutacji  dostało się 136 uczniów (w tym 72  uczniów, którzy wskazali tę szkolę jako szkołę pierwszego wyboru) wśród nich 45 uczniów miało świadectwa z wyróżnieniem tzw. czerwonym paskiem. Szkoły średnie są placówkami nierejonowymi, ale warto zaznaczyć, że do CLXIII LO przede wszystkim aplikowali uczniowie wszystkich szkół wesołowskich - 93 przyjęte osoby
to mieszkańcy Wesołej.

W chwili obecnej szkoła dysponuje pełną obsadą kadrową. Ułożony plan zakłada pracę na jedną zmianę (zajęcia obowiązkowe będą trwały z reguły  do godziny 14.40, a incydentalnie do 15.35. W piątki wesołowscy licealiści kończą zajęcia obowiązkowe o godz. 13.35 lekcją wychowawczą).

Zgodnie z przewidywaniami w roku szkolnym  2019/20 w obiekcie przy ulicy Klimatycznej 1  będzie luźniej niż w ubiegłym roku szkolnym. Do czerwca w Szkole Podstawowej Nr 385 uczyło się 31 oddziałów. A po odejściu 12-u oddziałów tzw. absolwenckich od września szkoła podstawowa liczy 24 oddziały,  toteż w wyniku współpracy obydwu placówek jest tu miejsce dla młodszych i starszych.  Szczegółowy przyjęty program nauczania oraz  koncepcja organizacyjna  znajdują się na stronie internetowej liceum.

Zgodnie z przepisami  i potrzebami uczniowie liceum zostaną otoczeni opieką pedagoga, psychologa i doradcy zawodowego.

W trakcie uroczystej inauguracji,  pomimo jej skromnego charakteru, dało się wyczuć szczególne emocje wśród uczestników. W kolejnych przemówieniach głos zabierali: Pani Izabela Nowacka - Dyrektor Liceum, Pan Marcin Jędrzejewski – Przewodniczący Rady Dzielnicy oraz Pan Marian Mahor – Burmistrz Dzielnicy. Na koniec nauczyciele, goście
i uczniowie przeszli do wejścia, gdzie przecięto symboliczną wstęgę.

Grono pedagogiczne stawia na współpracę z uczniami. Na początku roku szkolnego wraz z młodzieżą zostaną zaplanowane działania dodatkowe (koła przedmiotowe, projekty ogólnoszkolne i dla chętnych, wyjazdy, konkursy itp.) adekwatne do potrzeb, zainteresowań i oczekiwań, a tymczasem grono pedagogiczne ma nadzieję na zainteresowanie uczniów  uczestnictwem w projekcie  varsavianistycznym (zakładającym aktywny udział w życiu kulturalnym, naukowym, sportowym i społecznym stolicy), międzynarodowych warsztatach integracyjnych realizowanych we współpracy z Europejskim Centrum Młodzieży, kole dyskusyjnym przygotowującym do udziału w warszawskich debatach oxfordzkich, działaniach samorządowych i wolontariackich oraz zajęciach dla uzdolnionych w celu przygotowania do olimpiad przedmiotowych.

Wszystkim życzymy, aby spełniły się ich aspiracje i zostały wykorzystane szanse na rozwój. Jesteśmy przekonani, że liceum zapewni wysoki poziom edukacyjny i wychowawczy zgodnie z  potencjałem i oczekiwaniami lokalnego środowiska.

Tagi: wysoki, poziom, edukacyjny, zainteresowania, oczekiwania, naukowe, społeczne, centrum, stolica, grono, pedagogiczne,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń