CLXIII Liceum Ogólnokształcące - pierwsza publiczna szkoła średnia w Wesołej rozpoczęła rok szkolny
Marian Mahor, Burmistrz Dzielnicy Wesoła | 26 września 2019

W poniedziałek 2 września 2019 dla wszystkich szkół zabrzmiał pierwszy dzwonek. Szczególnie poruszeni byli uczniowie i nauczyciele pierwszego publicznego liceum ogólnokształcącego w Wesołej. Z pewnością była to historyczna chwila dla naszej dzielnicy. Bo tak należy postrzegać to wydarzenie z perspektywy jej rozwoju.
CLXIII Liceum Ogólnokształcące to pierwsza publiczna - w naszej dzielnicy - szkoła średnia. Decyzję o jej utworzeniu podjęła jednogłośnie Rada Miasta st. Warszawy na wniosek władz dzielnicy, który był odzwierciedleniem potrzeb edukacyjnych mieszkańców.
W związku z tzw. „podwójnym rocznikiem” dołożono wszelkich starań, aby uruchomić liceum już od roku szkolnego 2019/2020. Aby było to możliwe trzeba było zdecydować się na tymczasową lokalizację szkoły. Liceum mieści się w budynku przy ul. Klimatycznej 1, którego gospodarzem jest Szkoła Podstawowa Nr 385. W planach jest budowa nowej siedziby.
Na sesji Rady m.st. Warszawy w dniu 29 sierpnia br. do Wieloletniej Prognozy Finansowej m.st. Warszawy wpisano nowy cel inwestycyjny, jakim jest budowa liceum ogólnokształcącego w naszej Dzielnicy.
Do naboru uczniów przygotowano ofertę dla dwóch oddziałów trzyletniego
(na podbudowie gimnazjum) i dwóch oddziałów czteroletniego (na podbudowie ośmioletniej szkoły podstawowej) liceum ogólnokształcącego. Przygotowana oferta była wynikiem badań ankietowych dotyczących planów edukacyjnych uczniów z klas ósmych i trzecich gimnazjum z naszej dzielnicy. Ilość kandydatów do szkoły niezbicie udowodniła, że młodzież chętnie uwzględniała nową szkołę w swoich wyborach edukacyjnych (wskazano ją 887razy, w tym 120 razy jako szkołę pierwszego wyboru).
Utworzono cztery klasy pierwsze. Do liceum w I etapie rekrutacji dostało się 136 uczniów (w tym 72 uczniów, którzy wskazali tę szkolę jako szkołę pierwszego wyboru) wśród nich 45 uczniów miało świadectwa z wyróżnieniem tzw. czerwonym paskiem. Szkoły średnie są placówkami nierejonowymi, ale warto zaznaczyć, że do CLXIII LO przede wszystkim aplikowali uczniowie wszystkich szkół wesołowskich - 93 przyjęte osoby
to mieszkańcy Wesołej.
W chwili obecnej szkoła dysponuje pełną obsadą kadrową. Ułożony plan zakłada pracę na jedną zmianę (zajęcia obowiązkowe będą trwały z reguły do godziny 14.40, a incydentalnie do 15.35. W piątki wesołowscy licealiści kończą zajęcia obowiązkowe o godz. 13.35 lekcją wychowawczą).
Zgodnie z przewidywaniami w roku szkolnym 2019/20 w obiekcie przy ulicy Klimatycznej 1 będzie luźniej niż w ubiegłym roku szkolnym. Do czerwca w Szkole Podstawowej Nr 385 uczyło się 31 oddziałów. A po odejściu 12-u oddziałów tzw. absolwenckich od września szkoła podstawowa liczy 24 oddziały, toteż w wyniku współpracy obydwu placówek jest tu miejsce dla młodszych i starszych. Szczegółowy przyjęty program nauczania oraz koncepcja organizacyjna znajdują się na stronie internetowej liceum.
Zgodnie z przepisami i potrzebami uczniowie liceum zostaną otoczeni opieką pedagoga, psychologa i doradcy zawodowego.
W trakcie uroczystej inauguracji, pomimo jej skromnego charakteru, dało się wyczuć szczególne emocje wśród uczestników. W kolejnych przemówieniach głos zabierali: Pani Izabela Nowacka - Dyrektor Liceum, Pan Marcin Jędrzejewski – Przewodniczący Rady Dzielnicy oraz Pan Marian Mahor – Burmistrz Dzielnicy. Na koniec nauczyciele, goście
i uczniowie przeszli do wejścia, gdzie przecięto symboliczną wstęgę.
Grono pedagogiczne stawia na współpracę z uczniami. Na początku roku szkolnego wraz z młodzieżą zostaną zaplanowane działania dodatkowe (koła przedmiotowe, projekty ogólnoszkolne i dla chętnych, wyjazdy, konkursy itp.) adekwatne do potrzeb, zainteresowań i oczekiwań, a tymczasem grono pedagogiczne ma nadzieję na zainteresowanie uczniów uczestnictwem w projekcie varsavianistycznym (zakładającym aktywny udział w życiu kulturalnym, naukowym, sportowym i społecznym stolicy), międzynarodowych warsztatach integracyjnych realizowanych we współpracy z Europejskim Centrum Młodzieży, kole dyskusyjnym przygotowującym do udziału w warszawskich debatach oxfordzkich, działaniach samorządowych i wolontariackich oraz zajęciach dla uzdolnionych w celu przygotowania do olimpiad przedmiotowych.
Wszystkim życzymy, aby spełniły się ich aspiracje i zostały wykorzystane szanse na rozwój. Jesteśmy przekonani, że liceum zapewni wysoki poziom edukacyjny i wychowawczy zgodnie z potencjałem i oczekiwaniami lokalnego środowiska.
Tagi: wysoki, poziom, edukacyjny, zainteresowania, oczekiwania, naukowe, społeczne, centrum, stolica, grono, pedagogiczne,
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
Niedziela, 5 lutego 2023
Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej
Piątek, 10 lutego 2023
Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin
Niedziela, 12 lutego 2023
Lwy Fortepianu w hotelu Boss


Nasza ankieta
Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?