WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 2 lutego 2023 r.
Imieniny obchodzą: Maria, Mirosław, Joanna

CLXIII Liceum Ogólnokształcące - pierwsza publiczna szkoła średnia w Wesołej rozpoczęła rok szkolny

Marian Mahor, Burmistrz Dzielnicy Wesoła  |  26 września 2019

CLXIII Liceum Ogólnokształcące - pierwsza publiczna szkoła średnia w Wesołej rozpoczęła rok szkolny

W poniedziałek 2 września 2019 dla wszystkich szkół zabrzmiał pierwszy dzwonek. Szczególnie poruszeni byli uczniowie i nauczyciele pierwszego publicznego liceum ogólnokształcącego w Wesołej. Z pewnością była to historyczna chwila dla naszej dzielnicy. Bo tak należy postrzegać to wydarzenie z perspektywy jej rozwoju.  

CLXIII  Liceum Ogólnokształcące to pierwsza publiczna - w naszej dzielnicy  - szkoła średnia. Decyzję o jej utworzeniu podjęła jednogłośnie Rada Miasta st. Warszawy na wniosek władz dzielnicy, który był odzwierciedleniem potrzeb edukacyjnych mieszkańców.

W związku z tzw. „podwójnym rocznikiem” dołożono wszelkich starań, aby uruchomić liceum już od roku szkolnego 2019/2020. Aby było to możliwe trzeba było zdecydować się na tymczasową lokalizację szkoły. Liceum mieści się w budynku przy ul. Klimatycznej 1, którego gospodarzem jest Szkoła Podstawowa Nr 385. W planach jest budowa nowej siedziby.

Na sesji Rady m.st. Warszawy w dniu 29 sierpnia br. do Wieloletniej Prognozy Finansowej m.st. Warszawy  wpisano nowy cel inwestycyjny, jakim jest budowa liceum ogólnokształcącego w naszej Dzielnicy.

Do naboru uczniów przygotowano ofertę dla  dwóch oddziałów trzyletniego
(na podbudowie gimnazjum) i dwóch oddziałów czteroletniego (na podbudowie ośmioletniej szkoły podstawowej) liceum ogólnokształcącego. Przygotowana oferta była wynikiem badań ankietowych dotyczących planów edukacyjnych uczniów z klas ósmych i trzecich gimnazjum z naszej dzielnicy.  Ilość kandydatów do szkoły niezbicie udowodniła, że młodzież chętnie uwzględniała nową szkołę w swoich wyborach edukacyjnych (wskazano ją 887razy, w tym 120 razy jako szkołę pierwszego wyboru).

Utworzono cztery klasy pierwsze. Do liceum w I etapie rekrutacji  dostało się 136 uczniów (w tym 72  uczniów, którzy wskazali tę szkolę jako szkołę pierwszego wyboru) wśród nich 45 uczniów miało świadectwa z wyróżnieniem tzw. czerwonym paskiem. Szkoły średnie są placówkami nierejonowymi, ale warto zaznaczyć, że do CLXIII LO przede wszystkim aplikowali uczniowie wszystkich szkół wesołowskich - 93 przyjęte osoby
to mieszkańcy Wesołej.

W chwili obecnej szkoła dysponuje pełną obsadą kadrową. Ułożony plan zakłada pracę na jedną zmianę (zajęcia obowiązkowe będą trwały z reguły  do godziny 14.40, a incydentalnie do 15.35. W piątki wesołowscy licealiści kończą zajęcia obowiązkowe o godz. 13.35 lekcją wychowawczą).

Zgodnie z przewidywaniami w roku szkolnym  2019/20 w obiekcie przy ulicy Klimatycznej 1  będzie luźniej niż w ubiegłym roku szkolnym. Do czerwca w Szkole Podstawowej Nr 385 uczyło się 31 oddziałów. A po odejściu 12-u oddziałów tzw. absolwenckich od września szkoła podstawowa liczy 24 oddziały,  toteż w wyniku współpracy obydwu placówek jest tu miejsce dla młodszych i starszych.  Szczegółowy przyjęty program nauczania oraz  koncepcja organizacyjna  znajdują się na stronie internetowej liceum.

Zgodnie z przepisami  i potrzebami uczniowie liceum zostaną otoczeni opieką pedagoga, psychologa i doradcy zawodowego.

W trakcie uroczystej inauguracji,  pomimo jej skromnego charakteru, dało się wyczuć szczególne emocje wśród uczestników. W kolejnych przemówieniach głos zabierali: Pani Izabela Nowacka - Dyrektor Liceum, Pan Marcin Jędrzejewski – Przewodniczący Rady Dzielnicy oraz Pan Marian Mahor – Burmistrz Dzielnicy. Na koniec nauczyciele, goście
i uczniowie przeszli do wejścia, gdzie przecięto symboliczną wstęgę.

Grono pedagogiczne stawia na współpracę z uczniami. Na początku roku szkolnego wraz z młodzieżą zostaną zaplanowane działania dodatkowe (koła przedmiotowe, projekty ogólnoszkolne i dla chętnych, wyjazdy, konkursy itp.) adekwatne do potrzeb, zainteresowań i oczekiwań, a tymczasem grono pedagogiczne ma nadzieję na zainteresowanie uczniów  uczestnictwem w projekcie  varsavianistycznym (zakładającym aktywny udział w życiu kulturalnym, naukowym, sportowym i społecznym stolicy), międzynarodowych warsztatach integracyjnych realizowanych we współpracy z Europejskim Centrum Młodzieży, kole dyskusyjnym przygotowującym do udziału w warszawskich debatach oxfordzkich, działaniach samorządowych i wolontariackich oraz zajęciach dla uzdolnionych w celu przygotowania do olimpiad przedmiotowych.

Wszystkim życzymy, aby spełniły się ich aspiracje i zostały wykorzystane szanse na rozwój. Jesteśmy przekonani, że liceum zapewni wysoki poziom edukacyjny i wychowawczy zgodnie z  potencjałem i oczekiwaniami lokalnego środowiska.

Tagi: wysoki, poziom, edukacyjny, zainteresowania, oczekiwania, naukowe, społeczne, centrum, stolica, grono, pedagogiczne,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Luty 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Piątek, 10 lutego 2023

Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin

Niedziela, 12 lutego 2023

Lwy Fortepianu w hotelu Boss

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń