WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 3 października 2023 r.
Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Bogumił

Wracamy do szkoły!

Redakcja .  |  17 maja 2021

Wracamy do szkoły!

Szkolenia dla nauczycieli, poradnik dla dyrektorów, kompleksowa oferta miejskich placówek dla uczniów i rodziców – Warszawa przygotowała działania, które ułatwią dzieciom i młodzieży powrót do szkół po ponad roku od zmiany trybu nauki na zdalną i hybrydową.

31 maja uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. Po długiej nieobecności muszą odnaleźć się w rzeczywistości, w której stres i strach będzie przeplatał się z radością z powrotu.

 

Naszym priorytetem jest dostrzeżenie każdego ucznia, jego potrzeb i lęków. Wiemy, że w wyniku pandemii pogorszeniu uległa kondycja fizyczna, psychiczna i emocjonalna najmłodszych warszawiaków. Wiele rodzin przeżyło tragedie, odejścia najbliższych. Poprzez wdrożenie kompleksowych programów, chcemy zapewnić jak najlepsze warunki w powrocie do szkół - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Od roku patrzymy na świat przez pryzmat pandemii. Musimy zmienić perspektywę i pokazać uczniom, jak inspirujący może być świat, wzbudzić ich kreatywność, oderwać od ekranów komputerów i smartfonów - dodaje prezydent.

Tworzymy dobrą edukację - dzielimy się wiedzą, słuchamy ekspertów

 

Z myślą o dyrektorach i nauczycielach Warszawa przygotowała poradnik na czas organizacji przyjaznego dla uczniów powrotu do nauki stacjonarnej. Zawiera on rekomendacje, szkolenia, scenariusze zajęć, jak również prezentuje miejską ofertę kulturalną, sportową, psychologiczną, którą wychowawcy mogą zainteresować swoich podopiecznych. Dla zarządzających szkołą opracowana została lista „Moje zadania jako dyrektora” do wykorzystania przed powrotem młodzieży, jak i w kolejnych tygodniach.

 

Najpierw relacje, później motywacja, na końcu ewaluacja

 

Eksperci przygotowali szkolenia, które pomogą przygotować się do nowych warunków pracy oraz podjąć działania na rzecz poprawy dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży. Już 17 maja odbędzie się pierwsze szkolenie „Powrót uczniów i uczennic do szkół – jak wesprzeć siebie i klasę?”, na które miasto zaprasza nauczycieli. Szczegóły na stronie www.wcies.edu.pl oraz w „Wracamy do szkoły! Poradnik dla warszawskich dyrektorów”.

 

Stolica nie zapomina też o rodzicach. Specjalnie dla nich realizuje cykl otwartych webinariów na temat profilaktyki zdrowia psychicznego oraz szkolenia w ramach cyklów: Psychoteka dla rodziców, Rodzic 3.0, Rodzic na 6+. To inicjatywy, które spotkały się z bardzo dużym odzewem rodziców nie tylko z Warszawy, ale całej Polski. To bezpłatne narzędzia, dzięki którym będą w stanie pomóc swoim dzieciom w tym trudnym czasie.

 

Profilaktyka zdrowia psychicznego – wsparcie dla uczniów i rodziców

 

Apatia, stany depresyjne, wycofanie, brak motywacji, koncentracji, problemy ze snem to tylko niektóre z konsekwencji izolacji społecznej, na które zwracają uwagę psychologowie. Kluczowe jest podjęcie jak najszybciej działań wspierających w radzeniu sobie przez dzieci i młodzież z konsekwencjami psychicznymi i emocjonalnymi wywołanymi pandemią. W tym celu już na początku pandemii Warszawa uruchomiła Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów. Jego zadaniem jest pomoc w radzeniu sobie z nowymi wyzwaniami związanymi z pandemią. W poradniach dyżurują specjaliści wspierający uczniów i rodziców. Więcej informacji na temat oferty znajduje się tutaj.

 

Od lat młodzi ludzie mogą korzystać też z Młodzieżowego Telefonu Zaufania, będącego częścią systemu wsparcia psychologicznego, psychiatrycznego i pedagogicznego w stolicy. Dzielnicowe poradnie psychologiczno-pedagogiczne przygotowują ofertę zajęć w zależności od bieżących potrzeb lokalnego środowiska.

 

Oferta kulturalna - edukacja w przestrzeni miasta

 

Po okresie pandemii pojawiła się wreszcie możliwość osobistego uczestnictwa w kulturze. Warszawskie muzea i galerie w ramach pierwszego etapu odmrażania instytucji kultury przygotowały ciekawe wystawy. Szczegóły na stronach internetowych placówek.

 

Ciekawie prezentuje się także oferta młodzieżowych domów kultury i innych placówek pozaszkolnych. W koszyku znajdziemy m.in.: zajęcia artystyczne, konkursy, plenerowe spotkania, warsztaty teatralne, taneczne, muzyczne, wokalne, plastyczne, fotograficzne, literackie, filozoficzne, programy mają na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcanie młodzieży do uczestnictwa w sporcie.

 

Aktywność fizyczna pozwala utrzymać dobrą formę fizyczną i psychiczną

 

Pandemia, związana z nią izolacja i nauka w domu, znacznie ograniczyły możliwość uprawiania sportu. Nadchodzi czas na nadrobienie strat i zadbanie o dobrą kondycję. Zarówno dorośli, jak i uczniowie zainteresowani uprawianiem konkretnych dyscyplin sportowych mogą znaleźć dla siebie interesujące propozycje na stronie Sportowa Warszawa, gdzie w ramach programu „Aktywny Warszawiak 2021” znajdują się przykłady ciekawych aktywności.

Tagi: powrót, do, szkoły, informacja, placówki, uczniowie, zdalna, hybrydowa, nauka, nauczyciele, kondycja,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


2 - 9 października 2023

Spotkania nt. budów ul. Bursztynowej i Babiego Lata

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czym najczęściej podróżujesz do centrum Warszawy?

Autobusem
Autobusem z przesiadką do tramwaju
Pociągiem (Koleje Mazowieckie lub SKM)
Własnym samochodem
Rowerem / motocyklem
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń